Putinin uho ja tuho

Länsiliitouma, miten sen nyt kukakin tässä tilanteessa mieltää, kuitenkin hyväksyy Ruotsin ja Suomen aseman Naton ulkopuolella tasapainottavana tekijänä suurvaltapolitiikassa. Venäjä on nyt ja tulevaisuudessa riittävän heikko suhteessa pullisteluihin aluerajojensa ulkopuolella. Me emme tarvitse Natoa, me tarvitsemma EU:n kiinteämpää sitoutumista omiemme puolustamiseen.

6

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Emme tarvitse mitään tasapainottavia tekijöitä. On vain valittava kuulummeko länteen vai itään. Valinnan luulisi olevan itsestään selvä ellei suomettuminen ole täysin syönyt ajattelukykyä.
      Tämä on tietysti helpompaa omalle Reaganille ja Thatcherille hurranneelle ikäluokalle kuin niille hyödyllisille idiooteille jotka eivät vastustaneet "Rauhan Valtakunnan Rauhanohjuksia" ja jotka halusivat mieluummin shaahin edistyksellisen ja maallisen Iranin sijaan Khomeinin Iranin.

      • Me olemme jo valinneet lännen. Mutta tarvitsemmeko turvaksemme Pohjois-atlantin puolustusliittoa... siitä en olisi niinkään varma. Yhdistyvä EU yhdessä USA:n esiintymisen kanssa jopa sivuuttaa Naton, joka kaikkinensa ei välttämättä enää kohta ole merkittävin länsimaiden turvallisuuden ydin, vaikka se kieltämättä vielä on sitä.


    • Anonyymi

      Toivottavasti naapurin oppositiossa joku schauman posauttaa rapasäkin jonka kaikki toivovat posautettavan. Suomi Natoon.

    • Anonyymi

      Etemään sano eukko rajalla

    • Anonyymi

      Elkee vuan ennee järjestee niitä pyllistys mstkojs rajalle niin kuin ennen viime sotia. Naapuri voepi hermostua niistä vielä hyvinkin.

    • Anonyymi

      Natoon soomalaisrt tomppelit miinaan polkijoiksi. Heh.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      131
      8301
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      460
      7493
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      218
      5657
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      91
      4647
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      137
      4592
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      104
      4442
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4162
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3820
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      17
      2980
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2700
    Aihe