Putinin uho ja tuho

Länsiliitouma, miten sen nyt kukakin tässä tilanteessa mieltää, kuitenkin hyväksyy Ruotsin ja Suomen aseman Naton ulkopuolella tasapainottavana tekijänä suurvaltapolitiikassa. Venäjä on nyt ja tulevaisuudessa riittävän heikko suhteessa pullisteluihin aluerajojensa ulkopuolella. Me emme tarvitse Natoa, me tarvitsemma EU:n kiinteämpää sitoutumista omiemme puolustamiseen.

6

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Emme tarvitse mitään tasapainottavia tekijöitä. On vain valittava kuulummeko länteen vai itään. Valinnan luulisi olevan itsestään selvä ellei suomettuminen ole täysin syönyt ajattelukykyä.
      Tämä on tietysti helpompaa omalle Reaganille ja Thatcherille hurranneelle ikäluokalle kuin niille hyödyllisille idiooteille jotka eivät vastustaneet "Rauhan Valtakunnan Rauhanohjuksia" ja jotka halusivat mieluummin shaahin edistyksellisen ja maallisen Iranin sijaan Khomeinin Iranin.

      • Me olemme jo valinneet lännen. Mutta tarvitsemmeko turvaksemme Pohjois-atlantin puolustusliittoa... siitä en olisi niinkään varma. Yhdistyvä EU yhdessä USA:n esiintymisen kanssa jopa sivuuttaa Naton, joka kaikkinensa ei välttämättä enää kohta ole merkittävin länsimaiden turvallisuuden ydin, vaikka se kieltämättä vielä on sitä.


    • Anonyymi

      Toivottavasti naapurin oppositiossa joku schauman posauttaa rapasäkin jonka kaikki toivovat posautettavan. Suomi Natoon.

    • Anonyymi

      Etemään sano eukko rajalla

    • Anonyymi

      Elkee vuan ennee järjestee niitä pyllistys mstkojs rajalle niin kuin ennen viime sotia. Naapuri voepi hermostua niistä vielä hyvinkin.

    • Anonyymi

      Natoon soomalaisrt tomppelit miinaan polkijoiksi. Heh.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      243
      2142
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      189
      1634
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1282
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      992
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      790
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe