- Palvelut huononevat
- Useita hyväpalkkaisia aluevirkoja on perustettu, jotka ovat menneet pääasiassa Keskustan puoluekirjan tai mahdollisesti Kokoomuksen puoluekirjan omaaville henkilöille.
- Useita terveysasemia ja muita lähipisteitä on lopetettu ja palvelut on siirretty kaupunkeihin yliopistosairaaloihin.
- IT-firmat ovat tienanneet IT-järjestelmien yhdistämisellä ja uusien IT-palveluiden perustamisella.
- Veronmaksajien rahoja on jälleen onnistuneesti saatu siirrettyä yhä enemmän vaurastuville sijoittajille.
- Päätäntävaltaa on jälleen saatu siirretty kauemmas tavallisesta kuntalaisesta.
- Virkaläskejä on jälleen onnistuneesti saatu lisää.
- Kaiken kaikkiaan tuloeroja on jälleen onnistuneesti saatu kasvatettua.
- Lisäksi Suomi on jälleen seuraavassa tutkimuksessa edelleen maailman onnellisin kansa.
Veikkaus aluevaalien lopputulemasta
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
"Useita hyväpalkkaisia aluevirkoja on perustettu"
vaalikone.fi vaalikoneessa on kysymys:
"Hyvinvointialueen hallituksen puheenjohtajan pitää toimia tehtävässä kokopäiväisesti ja hänelle tulee maksaa sen mukaista palkkaa/palkkiota esimerkiksi 6000-7000 euroa kuussa."
Luuletteko, että joidenkin tehtävien (esim. kunnanjohtaja) palkkaa/palkkiota pienennetään, kun vastuut ja tehtävät siirtyvät hyvinvointialueen hallituksen puheenjohtajalle?
NO EI TIETENKÄÄN!
Tällä tavalla Suomen virkaläskien määrä vain kasvaa, vaikka suunta PITÄISI OLLA TOISEEN SUUNTAAN!
Tämä Keskustan iltalypsy TULEE SUOMELLE TODELLA KALLIIKSI!- Anonyymi
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008552223.html
"Lain mukaan liikkeenluovutuksen jälkeen palkat pitää harmonisoida eli maksaa samasta tehtävästä samaa palkkaa.
Hallitus aikoo nostaa palkat korkeimman palkan mukaiselle tasolle. Valtiovarainministeriön arvion mukaan harmonisointi maksaa noin 100–400 miljoonaa euroa."
Voisihan nuo harmonisoida matalimman palkan tasolle myös. Ei kai laki sitä määrää, mille tasolle ne harmoisoidaan? Kunhan harmonisoidaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008552223.html
"Lain mukaan liikkeenluovutuksen jälkeen palkat pitää harmonisoida eli maksaa samasta tehtävästä samaa palkkaa.
Hallitus aikoo nostaa palkat korkeimman palkan mukaiselle tasolle. Valtiovarainministeriön arvion mukaan harmonisointi maksaa noin 100–400 miljoonaa euroa."
Voisihan nuo harmonisoida matalimman palkan tasolle myös. Ei kai laki sitä määrää, mille tasolle ne harmoisoidaan? Kunhan harmonisoidaan.Suomessa poliitiikka ja virkanainentoiminta vie aina vaan enemmän, enemmän ja enemmän rahaa. Riippumatta mitä tehdään, yhdistetään kuntia, luodaan "hyvin"vointinalueita, aina vaan byrokratia vie enemmän suomalaisten veronmaksajien rahaa.
Ja siinä samalla Suomi aina vaan velkaantuu lisää ja lisää ja lisää ja lisää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa poliitiikka ja virkanainentoiminta vie aina vaan enemmän, enemmän ja enemmän rahaa. Riippumatta mitä tehdään, yhdistetään kuntia, luodaan "hyvin"vointinalueita, aina vaan byrokratia vie enemmän suomalaisten veronmaksajien rahaa.
Ja siinä samalla Suomi aina vaan velkaantuu lisää ja lisää ja lisää ja lisää.Ohukainen ja paksukainen ottaa lisää velkaa kun ei syyntakeettomilta vaadita järkeä , eikä vastuuta. "Mari&Saarikko" filmitähdet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204724
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831712Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2871576Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741534Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2471404Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121160Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341141Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041099- 931054
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651043