Kumpi nyt vaalin voittaja kokoomus vai keskusta ?

Ylen kannatusmittauksen tausta-aineistosta selviää, että keskusta on myös onnistunut pitämään kiinni heitä aiemmissa vaaleissa äänestäneitä.
Samalla keskusta on saanut haalittua kannattajia perussuomalaisia aikaisemmin äänestäneistä.

Pääministeripuolue SDP:lle jääminen aluevaaleissa kolmanneksi hallituskumppani keskustan taakse olisi kiusallista.
Kokoomus ja keskusta 20 % kahtapuolta, perussuomalaiset 14 %.
Taloustutkimus mittasi puolueiden aluevaalikannatusta ensimmäisen kerran marras-joulukuussa, ja silloin puolueiden kannatusluvuissa suurimmat muutokset perinteisiin eduskuntavaalimittauksiin verrattuna näkyivät keskustan nousuna ja vihreiden ja perussuomalaisten putoamisena.

Vuoden 2022 aluevaaleissa asetettiin yhteensä 10 584 ehdokasta. Rekisteröidyistä puolueista
19 asetti vaaleissa ehdokkaita, valitsijayhdistysten asettamia ehdokkaita vaaleissa on 61.
Ehdokkaista on miehiä 5 778 ja naisia 4 806. Asetetuista ehdokkaista 111 on istuvia
kansanedustajia ja 3 346 istuvia kunnanvaltuutettuja. Eduskuntapuolueista eniten ehdokkaita
asetti SDP, 1 632 ehdokasta, ja vähiten RKP, 306 ehdokasta. Tiedot perustuvat Tilastokeskuksen tilastoon aluevaalien 2022 ehdokasasettelusta.

Jatkan toiselle sivulle sellaisesta asiasta miten ehdokkaat on kouluttautuneet, siinä tulee yllätyksiä monelle, paitsi varmaan tiedossa että vihreät on numeroiden mukaan koulutetuin.

Ei muuta kuin loputkin äänestää rätkäyttää sunnuntain vaalissa. Äänestäminen on aina kaikkien etu, sitä vastaan ei kannata protestoida.

35

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äänioikeutetut, ehdokkaat (puolueittain) koulutusasteen mukaan aluevaaleissa 2022, %
      https://www.stat.fi/til/alvaa/2022/01/alvaa_2022_01_2022-01-14_fi.pdf

      Vihreät ja kokoomus on numeroiden valossa koulutetuin.
      Sitten tulee kolmantena Rkp, neljäntenä keskusta jne..

      Alue- vai puoluevaalit? Tämä jakaantuu puhujan mukaan, mm päivänä muutana autoradiosta kuuntelin aluevaaliin perehtynyttä ja mukana olevaa naista, hänen mukaansa nämä on puoluevaalit. Kyllä hyvin säännöt tuntui tuntevan kun ollut niitä kehittelemässä osaltaan hänkin.
      Minä Yliväpeli Orhonen sanoisin, että vaalit on kummatkin, sekä henkilö että puoluevaalit. Kumpi sitten painottuu enemmän, riippuu puhujasta. Kuitenkin tärkeää on äänestää, ei kannata sitten perästä valittaa jos jättänyt äänestämättä.
      Keskusta henkisenä odotan hyvää tulosta, joita maakuntavaaleja jo odotettu riittävän pitkään, niin aika jo toteutua. Käsitykseni on, joka jättää äänestämättä, se hyöty siirtyy kuitenkin jollekkin puolueelle, ja näkisin keskustan siinä olevan vahvoilla. Näissä vaaleissa kun on ikäänkuin keskustan leima.jota keskusta ajanut pitkään, joka jo oli onnistua Sipilän hallituksen aikaan, vastustajasta (SDP) tuli asian kannattaja, joka varmaan hallitusneuvotteluissa oli keskustan pääteemoja.


      Nyt puolueet ovat asettaneet ehdokkaansa aluevaaleihin. Onko kysymyksessä alue- vai puoluevaalit? Tämä on historian suurin uudistus, organisaatiomuutos, jossa maamme on jaettu hyvinvointialueisiin. Tammikuussa käydään aluevaalit ja niissä valitaan päättäjät aluevaltuustoon, jonka tehtävänä on päättää koko maakunnan sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimien järjestämisestä, jotka siirtyvät kunnilta hyvinvointialueille eli maakunnille.

      Jotkut voi kokea äänestyksen, esim perussuomalaiset, että vaikka äänestämällä omiaan, että äänet menisi keskustalle. Niin saattavat jättää äänestämättä, kuin korona piikkiä pelkäävät, pelkäävät sitä pistoa.
      Kääriäisen sanoin: "pulinat pois" sitten äänestyksen jälkeen, äänestystulos ratkaisee.

    • Anonyymi

      yli 700 jätti ilmoittamatta kantaansa tällä otannalla kolmannes salaa todellisen kantansa. Malliesimerkki manipuloivasta uutisoinnista.Ei uutisarvoa.

      • Anonyymi

        Se pitäisi nyt ottaa "kanta". Vaalien jälkeen ei voi enää äänestää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se pitäisi nyt ottaa "kanta". Vaalien jälkeen ei voi enää äänestää.

        Weijo Esson baarissa vain, sillä ei ole tulosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Weijo Esson baarissa vain, sillä ei ole tulosta.

        Weijo Esso pääministerinä.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Ei näitä vaaleja olla ennen käyty, keskusta lupaa rahaa, mitä ei ole olemassa ilman leikkauksia sekä maakuntaveroa, jota valmistellaan salaa.

    • Anonyymi

      Pankkomajuri pistelee taas omiaan Keskustan kannatukseksi. Muistamme kaikki, kuinka siinä 2019 kävikään, kun pankolta annettiin Keskustalle kannatusarviota.

      Pankkomajurin ennuste 2019 Keskustalle 26 %. Ääntenlaskun lopputulos Keskusta 13,8 %. Ei mennyt ihan kuin Strömsössä?

      • Anonyymi

        Varmaan Pankkolängvitsiä nyt ketuttaa, kusikin tulee läpi huomaamatta, kun keskusta alkoi sen totutun nousun. Voi sitä itkuraivareit punikeilla ja parilla persulla sunnuntain jälkeen.
        "voiko vitutukseen kuolla"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varmaan Pankkolängvitsiä nyt ketuttaa, kusikin tulee läpi huomaamatta, kun keskusta alkoi sen totutun nousun. Voi sitä itkuraivareit punikeilla ja parilla persulla sunnuntain jälkeen.
        "voiko vitutukseen kuolla"

        Ota sitten varovasti, jos epäilet niin että vitutukseen voi kuolla. Kovastipas se näytti kirvelevän, kun vähän Pankkomajurin muistia virkistettiin. Kai olet vaipan jo pyhäksi varannut, jos kerran kusi uhkaa juosta läpi?


    • Anonyymi

      Kokoomus voittaa seuraavat eduskuntavaalit. Kepussa on vielä liikaa suometusta.

      • Anonyymi

        Ei nyt ole eduskuntavaalit, jos niin luulit.


      • Anonyymi

        Kokoomus on epäisänmaallinen natottaja. Se haluaa kaventaa maamme itsenäisyyttä turvallisuuspolitiikassa. Noin 80 prosenttia kansasta on Nato-jäsenyyttä vastaan, vain parikymmentä prosenttia puolesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokoomus on epäisänmaallinen natottaja. Se haluaa kaventaa maamme itsenäisyyttä turvallisuuspolitiikassa. Noin 80 prosenttia kansasta on Nato-jäsenyyttä vastaan, vain parikymmentä prosenttia puolesta.

        Natoon tuleekin liittyä ja kyllähän 43% meistä kepulaisista on sitä mieltä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei nyt ole eduskuntavaalit, jos niin luulit.

        Seuraavat eduskuntavaalit tulevat pian :) Maltahan vain odottaa.


    • Anonyymi

      Keskustalla noususuhdanne, se odotettu, kun persut alkaa tippumaan.
      20 % menee että helähtää vielä yli. Persut kuin kommunistit, mitään muuta kuin huutoa. Soini oli toista maata, tohti hallitukseenkin.

      • Anonyymi

        Pankon ennustajalla lähtee taas keulimaan.


    • Anonyymi

      Persut menettää ääniä kepulle.

      • Anonyymi

        Vain hullut ja itseensä kyllästyneet(=pankkot) äänestää lestakepulipuoluetta.


    • Anonyymi

      Parin tunnin päästä nähdään voittajat ja häviäjät.

      • Anonyymi

        Maali lähestyy.
        Nauruhermoissa pidättelemistäkun keskusta ottaa kauhan käteen. Mitä punaväki sitten ja persut vollottaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Maali lähestyy.
        Nauruhermoissa pidättelemistäkun keskusta ottaa kauhan käteen. Mitä punaväki sitten ja persut vollottaa.

        Lesta-alueet saavat kyllä sitä mitä ovat tilanneetkin.

        Muualla osattaneen ajatella omilla aivoillaankin.


      • Anonyymi

        Puoleen yöhön mennessä asia selviää, sillä äänestys päättyy klo 20.


    • Onko sillä väliä?

    • Anonyymi

      Keskusta on jälleen kerran maksamassa kovan hinnan Kyrpänaamalestan kaudesta pääministerinä..?

      Juha-Lesta Sipilän pääministerikausi jätti tylyn jäljen keskustan imagoon:

      https://yle.fi/uutiset/3-10667206

      • Valitettavasti keskustaäänestäjä muistuttaa kultakalaa, ei se muista että madon sisällä on taas koukku.


    • Anonyymi

      Demarit jopa ennakkoäänissäkin lestakepulipuolueen edellä, hyvä.

      Pankko voi vetää vain "sen yhden jutun" päähänsä ja paeta vuorille tuuleen vinkumaan.

    • Anonyymi

      Hyvin kepu pärjäsi.

    • Anonyymi

      Keskusta on TODELLINEN voittaja koska sillä on harteillaan hallitustyöskentelyn raskas taakka. Kokoomuksella oppositiorooli.

      Yleensä oppositiossa kannatuksen puoleen lihotaan ja hallituksessa kurjistutaan, Kokoomus ei ole kasvamaan oppositiossa pystynyt.

      Keskusta on todellinen vaalien voittaja.

      • Anonyymi

        Puustapudonneiden Lestakepulipuolue ole voittajaa nähnytkään.


    • Anonyymi

      Vaalitulos vahvistaa sen aikaisemmankin totuuden, että Suomi pitäisi jakaa kahdeksi valtioksi.

      • Anonyymi

        Miten niin? Pääkaupunkiseutu tarvitsee muuta maata ja muu maa tarvitsee pääkaupunkiseutua. Kumpikaan ei pärjää yksinään.

        Tuossa ei ole mitään epäselvää.


    • Anonyymi

      Voi veljet... bensakauppiaat perut..heh..heh

      • Anonyymi

        Bensahinnoittelijat jäivät neljänneksi eli ilman mitalia.


    • Anonyymi

      Puusta pudonneen oloinen Pankko-Pölhö yrittää vielläkin epätoivoisesti vääntää lestakepulipuolueesta vaalien voittajaa.

      Tuollaisiahan ne lestalahkolaiset juuri on eli ikuisia vänkääjiä ja muunnellun totuuden julistajia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2300
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1011
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      979
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      970
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      921
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      687
    10. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    Aihe