Marin älköön puuttuko ulkopolitiikkaan

Marin vesittää presidentin työtä älyttömillä möläytyksillään. Marin on liian yksinvaltias kyetäkseen edes toimivaan yhteistyöhön presidentin kanssa. Miksi Marin pelaa Putinin pussiin, voidaan ihmetellä.
1980
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kannatuksen laskuhan tästä seuraa.

Äänestä

Parempi pitää Marin ulkona turvallisuuspolitiikasta. Onneksi puolustusvoimat eivät anna tietoja Venäjän vakoojille.

1Äänestä

Kun Sanna lukisi edes uutisotsikot, mitä presidentti puhuu. Niinistö korosti Die Zeit -lehden laajassa haastattelussa, että Putinin kanssa pitää laittaa kova kovaa vastaan.

1Äänestä

Pieni perehdytys ennen kuin avaa suutaan.

1Äänestä
  • Koulun käyköön kokonaan uudelleen.

    Äänestä

Hidasälyiset ääliöt avaavat yhä uusia aloituksia tästä aiheesta. Eikö kannattaisi kirjoittaa olemassaolevaan ketjuun, jos kokee oman hengentuotteensa julkisuuden ansaitsevaksi.

Äänestä
  • Oli Niinistön pakko soittaa seuraavana päivänä Putinille ja paikata tilanne. Jos suusta tulee sammakoita olisi paras olla antamatta haastatteluja, Höhlä mikä höhlä

    Äänestä

Pääministeri vaihtuu ja sitten liitytään Natoon.

Äänestä

Mitäs se presidentti on tehnyt ?
Marin sanoi vain totuuden ja meillähän on niin paljon velkaa, että ei ole varaa maksaa sotakorvauksia uudelleen.

Äänestä
  • Marin, sammakkoprinsessa, puhuu ihan höperöjä

    Äänestä

Miten demari keskustelee kokkarin kanssa? Kokkari usein nokittelee.

Äänestä

Paitsi, että ei vesittänyt. Järkeviä hän puhui ja Suomen ulkopoliittisen linja mukaan.

Äänestä
  • Kyllä pääministeri voi henkilökohtaisen mielipiteensä ulkopoliittisista asioista lausua siinä missä muutkin. Hänen täytyy kuitenkin lausunnossaan tehdä selväksi se, että tämä on henkilökohtainen mielipiteeni ja että Suomessa valtiosäännön mukaan ulkopolitiikkaa johtaa tasavallan presidentti ja valtioneuvosto yhteistyössä.

    Kun asia on perustuslakiin näin kirjoitettu, pitää ministereiden ja etenkin pääministerin varoa lausuntojaan, ettei tule vääriä tulkintoja. On muistettava, että valtioneuvosto ja pääministeri ei ole sama asia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä pääministeri voi henkilökohtaisen mielipiteensä ulkopoliittisista asioista lausua siinä missä muutkin. Hänen täytyy kuitenkin lausunnossaan tehdä selväksi se, että tämä on henkilökohtainen mielipiteeni ja että Suomessa valtiosäännön mukaan ulkopolitiikkaa johtaa tasavallan presidentti ja valtioneuvosto yhteistyössä.

    Kun asia on perustuslakiin näin kirjoitettu, pitää ministereiden ja etenkin pääministerin varoa lausuntojaan, ettei tule vääriä tulkintoja. On muistettava, että valtioneuvosto ja pääministeri ei ole sama asia.

    Ei ainakaan tähän asti pääministeri ole yksityisellä mielipiteellä voinut puuttua ulkopolitiikkaan....kuuluuko tämänkin sitä Marinin instituution muutosta ?
    Puutu Sauli Niinistö !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ainakaan tähän asti pääministeri ole yksityisellä mielipiteellä voinut puuttua ulkopolitiikkaan....kuuluuko tämänkin sitä Marinin instituution muutosta ?
    Puutu Sauli Niinistö !

    Marin on uutta polvea ja heille suotakoon näkemystä ja kokemus karttuu. Toivoa sopii että valtiomme kehittyy sen kansalaisia huolehtivaksi. Kriitikkona en ole täysin luottavainen ,mutta toivon että ihmisiä tulee jotka uskaltavat kyseenalaistaa hallintoa ja sen toimia .Itse olen tehnyt tuta parikymmentä vuotta ja toivon demokratian puitteiissa niin myös jatkuvan sitä läpivalaissen .Itselleni nyt riittää ja jätän täten jäähyväiset toivoen että Suomesta löytyy ihmisiä jotka jaksavat ja valaisevat asioita että ottavat kantaa asioihin luoden keskustelua joka avaa vaihtoehtoja ratkaisulähtöisesti näkökulmia avaten .Kiitos ja hyvää jatkoa kaikille ja etenkin niille jotka ovat osanneet haastaa asioita .

    Äänestä

Tässä Marinin lausunnossa pitää ottaa huomioon myös sekin yleinen ainakin Suomessa leijuva lausahdus johon pääministerikin voi aina vedota sanomisissaan.... NAINEN VOI AINA MUUTTAA MIELTÄÄN !
Toi vain sopii huonosti politiikkaan ja eteenkin ulkopolitiikkaan ja vielä huonommin kun kyseessä on suomalaisten turvallisuuden tunne.
Tuo lausahdus ei varmasti ole käytössä Venäjällä eikä USA:ssä ainakaan poliittisessa keskustelussa.....ovat sen verran enemmän koulittuja.

Äänestä

Marin on epäpätevä.

Äänestä

Meillä sanotaan jotta on humsantuuteli likka ja vielä rehevä suttura.

Äänestä

Presidentti sitä uudenvuodenpuhettaan on selitellyt useampaan suuntaan ja kertaan.
Marin totesi sen saman selkeämmin eikä tarvitse selitellä.

Lisäksi Nato on yhtäläisesti myös sisäpolitiikka jossa Suomi tekee oman ratkaisun itsenäisesti.
Eduskunta, presidentti ja kansanäänestys jotka päättää Nato-jäsenyyden.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Marin vesittää presidentin työtä älyttömillä möläytyksillään. Marin on liian yksinvaltias kyetäkseen edes toimivaan yhteistyöhön presidentin kanssa. Miksi Marin pelaa Putinin pussiin, voidaan ihmetellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu