Rentoutusmusiikki

Anonyymi

Onko kukaan kokeillut tätä aivoaaltomusiikkia, "theta brain waves" tai vastaavia, joita löytyy esim. Youtubesta? Sen pitäisi kuulemma auttaa ahdistukseen.

6

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kärsin itse nuoremapana vakavasta ahdistuksesta, joka sitten pitkään jatkuttuaan muuttui paniikkihäriöksi.
      Hyvä terapia ja lääkitys palauttivat elämän takaisin, ja nyt voin jo katsella noita aikoja ikään kuin tutkijan otteella.

      Voit kokeilla myös tätä.

      https://oivamieli.fi/pitka_rentoutus.php

      Rentoutusharjoitus useamman kerran päivässä, niin mieli-keho oppii vähitellen rentoutumaan.

      - Jos mahdollista, niin päivittäin reipasta liikuntaa, esimerkiksi kävelyä, monipuolinen ravinto, joka pitää verensokerin tasaisena auttaa, siis kasviksia, hedelmiä, hyviä proteiineja, ja lisätyn sokerin pitäminen minimissä kannattaa.

      - Riittävä uni on tärkeää, joten noin tunti ennen nukkumaan menoa riittävä ravinteikas iltapala, jossa ei lisättyä sokeria, mutta hyvää proteiniinia ja hiilihydraatteja sekä kasviöljyä.
      Jos viihdyt illalla tietokoneen tai television ääressä, niin sinivalosuodatin on välttämätön, jotta tuon valotaajuuden virkistävä vaikutus poistuu.

      - Kahvissa on kofeiinia, joka lisää stressiä, joten sekin minimiin, ja sekin aamupäivällä.

      - Alkoholi on myrkky.

      - Tupakka on myrkky, joka lisää niin ikään stressiä, joten pois, jollei ole jo.

      Jokainen meistä hengittää, se on elämän perusta, mutta kuinka hengittää rauhoittavasti, sitä kannattaa opetella.

      https://www.hyvaterveys.fi/artikkeli/mieli/stressista-voi-paasta-eroon-hengittamalla-opettele-helpot-harjoitukset-jo-muutama

      Oikein hyvää pian koittavaa kevättä teille kaikille planeetta Maan kanssamatkustajille! : )

    • Anonyymi

      olen joskus kuunnellut. Eräs äänite vaikutti niin että tuli valtavan hyvä olo ja sain erektion :) en tiedä mikä siin äänessä sai reaktion aikaan

    • Anonyymi

      Ei vähentänyt ahdistusta, mutta voihan niitä joskus kuunnella.

    • Tulee niitä ajoittain kuunneltua,nukkumaan mennessä laitan hyvin hiljaiselle soimaan,Ajattelen asiasta sillai jotta uskosi mukaan sinulle tapahtuvan ja muutenkin herkkä mieli ja saattaa herätä voimaikkaita tuntemuksia musiikista niin otan sen rauhoittavana

    • Anonyymi

      Minä nukutan itseni kuuntelemalla Yle Puhetta.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      86
      2483
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1321
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      905
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      101
      750
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      30
      743
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      696
    Aihe