EU:lle aborttikannaltaan ristiriitainen johtohahmo

Anonyymi

EU-parlamentin puhemieheksi (nuorehko nainen) juuri valittu Roberta Metsola väittää olevansa "naisen oikeuden" puolustaja, mutta äänesti kuitenkin aborttilakien vapautusta vastaan.

https://yle.fi/uutiset/3-12275523
>Metsola on korostanut olevansa naisten oikeuksien ja seksuaalivähemmistöjen puolustaja. Samalla hänen kielteistä suhtautumistaan aborttiin on kritisoitu puhemieskampanjan yhteydessä.>
> – Hänen puheensa feminismistä kaikuvat minun korviini onttoina, jos samaan aikaan vastustetaan naisen oikeutta päättää omasta kehostaan, vasemmistoliiton Silvia Modig sanoo.>
> Virkkunen ei näe Metsolan kielteistä aborttikantaa ongelmana puhemiehen tehtävän näkökulmasta.>
> EU-parlamentilla ei ole suoraa päätäntävaltaa aborttioikeuteen liittyen.> (..vaikka täällä eräät on tälläkin viime aikoina hypettäneet ;))

https://www.sss.fi/2022/01/euroopan-parlamentin-uudeksi-puhemieheksi-on-valittu-roberta-metsola/
> Kollegat kuvailevat häntä eteenpäinkatsovaksi ja moderniksi poliitikoksi, mutta valintansa jälkeen Metsola sai vastata useisiin kysymyksiin aborttikannastaan.
Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen asiaa ajanut Metsola on nimittäin äänestänyt parlamentissa vastaan lausuntoa, joka olisi kehottanut kaikkia EU-maita varmistamaan laillisen ja turvallisen pääsyn aborttiin.>

Onko uusi EU-keulakuva siis ns. lammas suden vaatteissa, eli näennäisesti "naisen oikeuden" puolustaja, mutta äänestyskanta kertookin jotakin ihan muuta..?

3

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokainen naisten oikeuksien todellinen puolustaja pyrkii lakkauttamaan mukavuusaborttijärjestelmän. Mukavuusabortti on naisten kyykytys-ja tuhoamisjärjestelmä. Mukavuusabortissa naiseus kielletään ja lapsi tapetaan sekä raastetaan äitinsä kohdusta. Muakvuusanortin kohteeksi joutuvat yleisimmin tyttölapset.

      Äärifeministisen tavoite on naiseuden kieltäminen, Oikeiden Naisten kontrollointi ja rankaisu naisen hyvän elämän elämisestä.

      • Anonyymi

        Kannattaa muistaa myös tosiasia, että noin puolessa aborteista lopetetaan naispuolisen oikeus omaan elämäänsä, mikä ei mitenkään hetkauta radikaalifeministien mielipiteitä. Trollaus on paljon tärkeämpää kuin tyttöjen oikeus elämäänsä.


    • Anonyymi

      Metsola näyttää edustavan aivan puhdasta UNFPAn linjaa, joka arvostaa ihmisyksilön oikeutta elämäänsä jo sen alusta hedelmöityksestä lähtien sekä myös korostaa seksuaalikasvatusta, henkilökohtaista vastuuta käyttäytymisestään myös painottaen, että aborttia ei tule käyttää ehkäisyn välineenä! Aivan johdonmukainen linja siis. Kunnioitettava linjanveto.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5577
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      115
      1626
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe