Veneen patjojen uusinta, hintaesimerkkejä (2022)?

Anonyymi

Tästä on joskus iät ajat sitten ollut keskusteluja niin laitoin vielä vuoden keskusteluun... Eli 35ft daamiin vuodelta 1992 (keulapiikki, salonki, peräkajuutta jossa parivuode) voisi hankkia uudet patjat kulahtaneiden tilalle.

Millaisista hinnoista nykyään puhutaan jos teettää kunnolliset, kuitenkin vaahtomuovilla, ei joustinpatjoja, ei keinonahkapäällysteisiä?

12

2814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarve olisi meilläkin, rahaa ei liiemälti ja köyhänä nolottaa pyytää tarjouksia, mahdollisesti turhaan.

      Ikeasta ollan haettu filttejä, joilla peitelty pahimmat risat.

      Itse tehtynä tulis varmaan edullisemmin, mutta ovat varmaan sen näköisetkin, jos jollain hajua nyky hinnoista, niin kerro tietosi.

      Toinen jolla tarvetta

    • Anonyymi

      Ei sinällään hinnasta tietoa, mutta otat kunnon mitat (tarkistat useaan otteeseen) ja leikkaat itse etolan vaahtomuovista. Kunhan vaan saat 1-vaiheen tehtyä (oikeat mitat) ja olet huolellinen, se ei voi mennä pieleen.

      Sama kankaassa, kunnon mitat ja ompelemaan. Saumat mahd. mukaan alapuolelle, sillä ei nyt ole väliä miltä patjan alapuoli näyttää.

      Helppoa, jopa ihan hauskaa. Muista kärsivällisyys mittojen suhteen ja tarkista useasti!.

      • Anonyymi

        https://www.muovijalelu.fi/tuote-osasto/vaahtomuovit/vaahtomuovia-mittojen-mukaan/

        https://vaahtomuovi.net/

        Jälkimmäisessä on myös ompelimo, jossa tekevät niihin päälliset, vanutukset ja haluttaessa napit, tikkaukset jne. Vinkki vinkki: Patjastojen ja tyynyjen ei välttämättä tarvitse olla yltympäriinsä samaa kuosia.

        Kurkkaapa noista. Verhoilut kannattaa teettää eikä tehdä itse. Saa niihin kestävät saumat ja pysyvän muodon, kangas se on mikä veneen patjastoissa maksaa, (palo- ja homesuojattu, UV-suoja) ei niinkään vaahtomuovi.
        Ompelutyö maksaa jotain, mutta verhoilija tekee sellaisen jäljen, ettei tarvitse 15 vuoteen noista murehtia, jos ne säilyttää talvet kuivassa.


    • Anonyymi

      Aloittaja tässä.

      Tuskin tulee enää uutta venettä hankittua joten laitan tämän kuntoon. Piakkoin eteen tulee esimerkiksi elektroniikan, koneen ja avotilan tiikkien uusiminen niin mietin missä järjestyksessä alkaisin tekemään ja teettämään kuntoon.

      Laiturinaapuri teetti omaan 30ft patjat kymmenkunta vuotta sitten 2500e:llä ja ihan siistin näköiset olivat. Siinä oli tosin vain pistopunkka. Pääsisiköhän jollain 5000e tienoilla olevalla kustannuksella?

      • Anonyymi

        Ison osan hinnasta muodostaa valittu päällyskangas. Kankaiden hinnat lähtee jostain 50,- €/juoksumetri, alcantara taitaa maksaa luokkaa 160,-€/juoksumetri. Vanhaan veneeseen (33ft) teetin patjasarjan selkänojien päällystämisen n 15 vuotta sitten ja muistaakseni kustannus oli silloin luokkaa 2500,- €. Päivän hinta selviää kysymällä tarjouksia mutta eikohän 5000,- € riitä.


    • Anonyymi

      Jos haluat päästä todella halvalla nukkumaan huippulaadukkaille patjoille, voit ostaa ne Ikeasta tai Jyskästä, leikata muotoon sähköisellä leipäveitsellä ja käyttää patjan mukana tulleen päällisen verhoiluna. Valitse mahdollisimman tekokuituisella päällisellä verhoiltu patja, jotta vältyt homeelta.

      • Anonyymi

        Huippulaadukkaasta en tiedä, mutta edullisen ja hyvän patjan keulapunkkaan tein juuri noin, eli ostin Ikeasta patjan, leikkasin sivuista leipäveitsellä palat pois ja ompelin päällisen sivut kiinni.

        Salongin sohvatyynyt toki täytyy tehdä ihan metritavarasta, jotta tulee nätit.


      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä, näitä lisää!
        Mikä olisi hyvä "matto" laittaa patjan ja alustan väliin niin että patjan kosteus saisi poistettua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vinkistä, näitä lisää!
        Mikä olisi hyvä "matto" laittaa patjan ja alustan väliin niin että patjan kosteus saisi poistettua.

        Mulla on sellaista valkoista verkkomaista muovia noin 2 cm korkeaa ja vaikuttaa toimivan hyvin, en tiedä mitä on, tehtaalla laittaneet. Patjat on teräsjousitetut ja todella painavat, hankala lakanoita vaihdella, mutta parempi nukkua, kuin kotona "jenkki" sängyssä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vinkistä, näitä lisää!
        Mikä olisi hyvä "matto" laittaa patjan ja alustan väliin niin että patjan kosteus saisi poistettua.

        Tee vaikka rimoista ihan kunnon ritilä, niin tuuli tuivertaa patjan alla


    • Anonyymi

      Keulapiikki patjan tilasin Soft kalusteen tehtaalta. Tais olla alle 500 toimitettuna kotiin asti.
      https://softkaluste.net/

    • Anonyymi

      Toissa vuonna teetin 38-jalkaiseen purkkariin patjaston. Siinä oli muistaaksen 25 osaa eli keulapiikki, salongin penkit ja selkänojat, 160cm leveä takakajuutan punkka ja takakajuutan pienet penkit, koko roska oli n. 8t€. Ei tehty halvimmasta mahdollisesta tavarasta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      414
      9156
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3760
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      21
      2228
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      87
      1393
    5. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      114
      1148
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1145
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1122
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      80
      1116
    9. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1110
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1063
    Aihe