Onko moraalisesti väärin etsiä esim torista ilmaista tavaraa ja myydä pikkurahalla eteenpäin?
Bisnesidea
3
132
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo on moraalisesti erittäin, erittäin tuomittavaa. En suosittele alkuunkaan, että kukaan alkaisi tällaiselle, moraalia rappeuttavalle toiminnalle antamaan omaa aikaansa.
- Anonyymi
Ei ole. Myyjälle/antajalle ei kuulu mitä tavaralla tehdään sen jälkeen kun omistajuus vaihtuu
- Anonyymi
Ylipäätänsä liike-elämä ja moraali ei koskaan istu oikein hyvin yhteen. Kyllä kaupankäynnissä ja bisneksessä pitää riittää se, että noudattaa voimassa olevia lakeja. Jos muka pitäis vielä jotain moraalijuttujakin alkaa sutata siihen mukaan ja mietittäväksi, niin mennään ihan umpisolmuun. Onko moraalitonta myydä tavaraa kolminkertaisella voitolla? Entä 10-kertaisella, vai pitäskö kuitenkin antaa ilmatteeksi, ainakin pienituloisille?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?944172- 272285
- 2002126
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1011952PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3931741- 1441337
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001249Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321045Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72956Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?78815