Närpiön malli jossa maahanmuuttajat kotoutetaan ruotsiksi

Vaikuttaa vähintään mielenkiintoiselta 😂

"Kymmenien vietnamilaisten epäillään joutuneen kiskonnan uhreiksi Pohjanmaalla – vain muutama on suostunut puhumaan poliisille"

"HBL:n tietojen mukaan tutkinta koskee vietnamilaisen työvoiman pitkäkestoista ja järjestelmällistä tuontia muun muassa joihinkin närpiöläisiin kasvihuoneyrityksiin."

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kymmenien-vietnamilaisten-epaillaan-joutuneen-kiskonnan-uhreiksi-pohjanmaalla-vain-muutama-on-suostunut-puhumaan-poliisille/8338746#gs.mu9rzv

Ja sitten svekomaanit vain kehumaan kilpaa kuinka hyvin maahanmuutto on Närpiössä hoidettu 😂

Siellä joku paikallinen kasvihuone aatelin en pitää pyssyä vietnamilaisten ohimolla jotta olisivat hiljaa 😂

9

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Yle kertoi toissa päivänä Närpiössä ja Vaasassa meneilllään olevasta suuresta talousrikostutkinnasta, joka liittyy maahantuloon ja työvoiman hyväksikäyttöepäilyihin.

      Helsingin poliisilaitos teki etsintöjä yhteistyössä Pohjanmaan poliisilaitoksen ja keskusrikospoliisin kanssa alkuviikosta. Niiden yhteydessä on otettu kiinni useita henkilöitä Närpiössä ja Vaasassa."

      Onneksi orjuus on nykyään sentään kielletty, toisin kuin silloin kun suomalaisia käytettiin orjatyövoimana ruotsinkielisten pelloilla. 😂

    • Anonyymi

      Kovasti ruotsinkieliset haluaisivat, että suomenkieliset olisivat heidän orjiaan mutta kun suomenkieliset eivät siihen enää suostu niin sitten käytetään maahanmuuttajia räikeästi hyväksi.

    • Onkohan kukaan tehnyt tutkimusta kuinka paljon ihmiskauppa nopeuttaa ruotsin oppimista? 😂

      • Kieli on vaihtunut tarpeen mukaan, Venäjän vallan alla kieli kääntyi venäjäksi monella hyvin nopeasti. Ruotsihan käytännössä myi alusmaansa kansalaiset vuonna 1809, tosin suomalaiset vain annettiin pois. 😂


      • Anonyymi
        Sven-Håkan kirjoitti:

        Kieli on vaihtunut tarpeen mukaan, Venäjän vallan alla kieli kääntyi venäjäksi monella hyvin nopeasti. Ruotsihan käytännössä myi alusmaansa kansalaiset vuonna 1809, tosin suomalaiset vain annettiin pois. 😂

        Suomalaiset on aina kelvanneet sotimaan Ruotsin ja sen kuninkaiden puolesta. Toisinpäin kun miettii niin ei kelvanneet ruotsinkielisille edes evakot jotka joutuivat jättämään kotinsa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomalaiset on aina kelvanneet sotimaan Ruotsin ja sen kuninkaiden puolesta. Toisinpäin kun miettii niin ei kelvanneet ruotsinkielisille edes evakot jotka joutuivat jättämään kotinsa.

        Ruotsinkielisten velka evakoille on mittaamaton. Suuri häpeä kansakunnan historiassa jossa hyväosaiset sulkivat ovensa kotinsa menettäneiltä perheiltä joiden monet huoltajat olivat kaatuneet taisteluissa isänmaansa puolesta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Suomalaiset on aina kelvanneet sotimaan Ruotsin ja sen kuninkaiden puolesta. Toisinpäin kun miettii niin ei kelvanneet ruotsinkielisille edes evakot jotka joutuivat jättämään kotinsa.

        Nyt varmasti kelpaisivat ruokapalkalla poimimaan tomaatteja, kunhan opiskelevat ruotsin yhtä kiltisti kuin vietnamilaiset ihmiskaupan uhrit. 😂


    • Anonyymi

      Eikös toi oikeusministeri Anna-Maja Henrikson hehkuttanut juuri Närpiön kuntaa ja siellä tapahtuvaa kotouttamista ja ulkomaalaisten työllistymistä muistaaakseni viime kuntavaalien aikoihin!

      • Melko outo kannanotto oikeusministeriltä tilanteen huomioiden. Onkohan oikeusministerimme tutustunut termiin ihmiskauppa, vai meneekö kaikki aika uusien ruotsi velvoitteiden kehittämiseen? 😂


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      115
      6787
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      45
      4468
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      72
      3627
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2574
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      28
      2371
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1866
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      198
      1368
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1184
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      36
      991
    10. Pahastuisitko

      Jos tietäisit, että katselen lähes päivittäin kuviasi? Miehelle
      Ikävä
      88
      858
    Aihe