En ole rokotevastainen, en sinnepäinkään

Anonyymi

itselläni on jo 3 koronapiikkiä. Mutta katselin hiljattain Suomen lasten ja nuorten rokotusohjelmaa ja hieman kyllä hämmästyin. Siitä löytyi täysi-ikäisyyteen mennessä yli 20 rokotusta enkä osaa sanoa oliko siinä Armeijassa annettavat piikit vielä mukana.

Kun näin paljon piikitetään jo lapsesta alkaen jää elimistön suojajärjestelmiltä pois paljon "harjoitusvastustajia" niin eikö ne silloin ala tapella omiakin soluja vastaan kun eivät opi tunnistamaan omaa ja vierasta. Siitäkö johtuu maailman korkein 1-tyypin sokeritautiesiintyvyys Suomessa ?

Ehkä olisi syytä vähentää piikkien määrää sillä ei medikalisaatio ole paras ratkaisu kaikkeen.

6

157

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuota vaan ei Suomessa kukaan voi tutkia koska tiukka virallinen linja on se, että rokottaa pitää ja paljon ja jatkuvasti. Juttua tutkivalle lääkärille tulisi esteitä urallaan, ehkä menettäisi oikeutensa.

      • Anonyymi

        Suomi on vapaa maa ja täällä on mielipiteen vapaus, siis niin kauan kun pitää sen omana tietonaan. Mielipiteen tuominen julkisuuteen onkin jo eri juttu, sitä vapautta ilman ikäviä seurauksia ei ole luvattu missään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomi on vapaa maa ja täällä on mielipiteen vapaus, siis niin kauan kun pitää sen omana tietonaan. Mielipiteen tuominen julkisuuteen onkin jo eri juttu, sitä vapautta ilman ikäviä seurauksia ei ole luvattu missään.

        Hyvät kommentit. Ei lisättävää.


    • Anonyymi

      Jos ette halua lapsillenne diabetesta (ja kukapa haluaisi) niin rokotuksia vain muutama välttämätön, ei tuollaisia 20 kpl jne..

    • Anonyymi

      Sehän on tiedossa oleva asia! Kun ihmisen immuunipuolustus ei taistele ympäristön taudin aiheuttajia vastaan, se hyökkää omia kudoksia vastaan. Eli aikanaan tiedettiin, että Venäjän Karjalassa ei allergioita ollut, mutta Suomessa kaupungistumisen myötä allergiat ja astmat lisääntyivät räjähdysmäisesti. Eiköhän ykköstyypin diabetes mene osittain samaan kategoriaan. Tiettyjä ympäristön mikrobeja tarvitaan. Kaikkia ei pidä tappaa desinfiointiaineilla ja antibiooteilla.

      Sitä paitsi tulevaisuudessa antibiootit tai pikemminkin toimivien antibioottien puute tulee uhkaamaan ihmiskuntaa. Niitä on käytetty niin holtittomasti, että niille vastustuskykyiset bakteerit ovat yleistyneet huomattavasti. Isona syynä on teollinen eläintalous. Lihaa kasvatetaan antibiooteilla. Yhtä aikaa lihovat ihmiset ja sairastuvat diabetekseen. Antibioottien käyttö on yksi taustatekijä.

      Tartuntataudit ovat kaksipiippuinen juttu. Jotkut taudit heikentävät jo olemassa olevaa hankittua immuniteettiä. Eli sellaisen sairauden jäljiltä on herkempi saamaan muita sairauksia.

    • Anonyymi

      Onkohan se bisnes ajanut jo tieteenkin ohi ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      129
      1246
    2. 73
      1203
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      97
      967
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      895
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      822
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      781
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      768
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      653
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      113
      624
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      546
    Aihe