Hei!
Kyselen apuja, kun sain mutkalle kasvaneen jukkapalmun. Kasvissa ei ole puumaista vartta ja mutkalle kasvusta on jo aikaa niin, että alkuperäinen varsi ja mutkalle kasvanut ovat kumpikin useamman kymmenen senttiä pitkiä. Miten saan kasvista fiksumman näköisen? Voinko vain katkaista mutkakohdasta suoran latvaosuuden ja laittaa veteen juurtumaan? Mitä jäljelle jääneelle osalle kannattaisi tehdä?
Jukkapalmun juurruttaminen
3
431
Vastaukset
- Anonyymi
Uusi kasvu poikki. Karsi alapäästä lehdet 20 cm matkalta pois. Veteen. Valoon ja normilämpöön 2kk. Vanhan rungon heittäisin roskiin.
- Anonyymi
Kiitos, täytyy kokeilla näin.
- Anonyymi
Toivottavasti et heittänyt. Siitä katkaistusta tulee uusi verso. Siitä saisi useammankin taimen. pitkän rungon voi katkaista pätkiksi ja jaättää vähän lehtiä ja tehdä lyhyen rungon johon juuret muodostuu. Ei tarvita 20 senttiä. Kun juuret on muodostuneet ,istutetaan nämä taimet omiin ruukuihinsa, Kun ne alkavat kasvaa kunnolla voi nämä vanhat lehdet ottaa pois ja istuttaa vaikka kaikki samaan ruukkuun . Ainakin jos varret ovat eri pituisia. Tämä sama resepti toimiin myös traakkipuihin. Jukkapalmun/palmulijan ilmaan jäävälle leikkauspinnalle kannattaa sulattaa vahaa tai steariinia ettei runko kuivu. Jukkapalmun varsi ei ole puumainen vaan hyvin mehukasta ja huokoista ja saattaa kuivua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun634571KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1643512Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?632854- 1492811
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492674- 241913
- 241801
- 301646
- 1741630
- 421342