Äänimäärät

Anonyymi

Vaalien tulokset vahvistetaan keskiviikkona.

Saat suurinpiirtein olevan äänimäärät, kun kerrot äänestäneiden määrän puolueen saamalla prosenttiluvulla ja jaat tuloksen 100:lla.

Tosin tuo Hujan Hajan, Hurlum Hei ja Halle Hlujaa puolue sai omien laskelmiensa mukaan merkittävän voiton, kun sai Nyt liikkeelle 30000 ääntä, joilla tuli 10 paikkaa.
Edellisissä kuntavaaleissa 2021 tuli ääniä 38 943 ja 49 paikkaa.
Eduskuntavaaleissa ääniä tuli 69 427 ja 1 paikka itse itselleen Herra Harkimolle, joka kertoi saaneensa äänistä noin 14 000.

Kukaan muu puoluejohtaja tai äänestyksessä mukana ollut ei laskenut näihin äänestystuloksiin mukaan edellisten vaalien äänimääriä.

Jos Persut olisivat käyttäneet samaa laskentamenetelmää, se olisi ollut ylivoimainen voittaja näissäkin vaaleissa. Eivät kehdanneet, tai osanneet.

3

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alkoi minullakin kiinnostaa äänimäärät. Miksi salataan ?

    • Anonyymi

      Miksi äänimäärät edelleen salataan. Mikään puolue tai kukaan ehdokas ei saa vaaleissa prosentteja, vaan ääniä. Miksi äänimääriä ei kerrota.

    • Anonyymi

      376 Markus Kuotesaho

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      231
      3011
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      197
      2646
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      112
      1253
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      141
      1208
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      299
      1119
    6. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1108
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      372
      1091
    8. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1065
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      1005
    10. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      8
      833
    Aihe