Yhtiö työllistää noin 2 400 ihmistä ja se tuottaa ravintola- ja ruoka-, siivous-, kiinteistö- ja turvallisuuspalveluja.
”Yhtiöstä luopuminen toteuttaa kaupungin omistajastrategiaa ja on kaikkien kaupunginhallitusryhmien yhteisesti hyväksymä etenemistapa. Uskon vahvasti, että markkinoilla on kiinnostusta yhtiön rakentamalle palvelutoiminnan ja asiakkuuksien kokonaisuudelle”, sanoo Helsingin pormestari Juhana Vartiainen tiedotteessa.
”Palmialle pyritään etsimään omistaja, joka kykenee kääntämään yhtiön kannattavaksi”, Vartiainen toteaa.
Useat yksityiset toimijat ovat pitäneet Palmiaa ”markkinahäirikkönä”. Niiden mukaan yhtiö on ollut omistajataustansa takia etulyöntiasemassa yksityisesti omistettuihin toimijoihin verrattuna.
Helsingin kaupunki omistaa yhtiön kokonaan, ja kaupungin eri toimijat yhdessä ovat Palmialle merkittävä asiakas.
Yhtiön kaupungille tuottamat palvelut perustuvat kuitenkin nykyisin käytännössä kokonaan kaupungin tekemiin julkisiin kilpailutuksiin, joihin Palmia on osallistunut muiden markkinatoimijoiden kanssa.
Helsinki tekee oikein kun myy omistamansa yhtiön
4
129
Vastaukset 4
- Anonyymi
Joo..ei sovi kun oma yhtiö saa tartjouksia. Vastoin EU etiikkaa.
- Anonyymi
Tradeka voisi ostaa?
HKL sitten seuraavaksi lihoiksi. Senhän ne just yhtiöittivät.
Kiitos vihreät, kiitos! - Anonyymi
Näin Helsingissä.
Jos yritys olisi jossain kepulandiassa, niin Saarikko kirkuisi kurkku käheänä yhteiskunnan avustuksia tappioiden kattamiseen. - Anonyymi
Kun esimerkiksi siivouksessa ratkaisee hinta, ei lastu ja työntekijöiden ammattitaito, niin Helsinki iski nyt omaan jalkaansa. Laatu on ollut yksityisten firmojen remmiin astumisen jälkeen murhaava. Jälki on siivotonta; työntekijöiden ammattitaidosta voi ainoastaan julkaista prosyyrejä, ja promovideoita, mutta jo töihin liittyvä kommunikaatio on mahdotonta kielitaidon puutteen takia, ja nettiperehdytys on silkkaa itsensä pettämistä. Työtahti on yksityisillä tappava, jälki sitä kautta ala-arvoista. Ei veronmaksajien, meidän kaikkien helsinkiläisten omistamien kiinteistöjen huollon ja hoidon tarkoitus ole säästää, vaan mahdollistaa toimintojen jatkuvuus, käyttäjien turvallisuus, säilyttää niiden virastojen, sairaaloiden, koulujen päiväkotien toimintakyky, hygienia, turvallisuus ja niin edelleen.
Milloinhan Stadi aikoo kilpailuttaa esimerkiksi peruskoulujen henkilökunnat? Annetaan keikat kokonaisuudessaan halvimman tarjouksen perusteella; mikä ”toimija” vetää esimerkiksi viidensadan (500) oppilaan laitosta halvimmalla? Jätetään myös firman omaksi päänsäryksi toiminnan koordinointi, ryhmäjaot ja niin edelleen.
Nyt vain perustamaan yrityksiä, jotka tarjoavat kokonaisratkaisuja, esimerkiksi kaikkien kaupungin laitosten koko terveydenhoitohenkilökunta ja hallinto, sekä siivous, kiinteistönhoito, ja ruokapalvelut - kaikki yhdessä nipussa, ja edullisimman tarjouksen antanut hoitaa koko kakun. Päättäjät, voivatkin sitten itse keskittyä omaan hyvinvointiinsa, ja jatkaa yksityisten terveyspalvelujen käyttöä, eihän sitä nyt paarialta haluta viedä sairaanhoitopaikkoja. Herrojen filantropiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 66823
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21736Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551
