kun kuntien valtuustot jää toimimaan ja lisäksi aluehallinto ja maakunta hallinto, ihme jos kustannukset ei nouse,,
tubla hallinto
Anonyymi
6326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kunnanvaltuustosta tulee vain kokouspalkkiot kuntaan .
sillä ei ole merkitystä, vaan sillä mitä vahinkoa, tai ei korjaa jo tehtyjä, tekee kh lähinnä terveyspalvelua kohtaan ja kysyä sopii mikä sidonnaisuus kunnilla on aluevaltuuskuntaan, jos ei, niin mikä rooli aluevaltuus kunnilla on kuntavaltuuskuntaan ja vielä, mikä rooli nyt valituilla aluevaltuutetuilla on, mielestäni ovat vai kuntansa edustajia ensikädessä, mutta menevät aluevaltuuskuntaa lähinnä km-rahan, kokouspalkkion saamiseksi, kun aluevaltuutetun pitäisi olla alueensa kehittäjä yli kuntarajojen, tuskimpa tulee olemaan, Kärsämäen valittu aluevaltuutettu ei mene sorkkimaan naapuri-kuntien sekoomuksia, elikkä käydyt vaalit oli kuntavaalit.
"aluevaltuutetun pitäisi olla alueensa kehittäjä yli kuntarajojen"
Kuluneiden päivien yksi hokemista joka pitää yhtä paljon paikkaansa kuin vaalilupausket palveluiden säiymisestä jne.
Itsenäisen Suomen historian suurin kuntauudistus joka jostain käisttämättömästä syystä ei herätä mielenkiintoa vaikka esim. yli 50 kuntaa jäi ilman edustusta maakunnissaan valtaostan saadessa yhden tai kaksi edustajaa millä ei demokratian kannalta ole mitään merkitystä. EI tule mieleen sotemallia joka voisi olla huonompi
Alueilla+joissa+terv.keskuksen+tai+sairaalan+menetyksestä+ei+ole+pienintäkään+pelkoa+äänestysprosentti+jäi+n.30%:iin+ja+alueilla+missä+missä+sen+asukkailla+on+valtava+huoli+oman+tk:n+menetyksestä+äänestysprosentti+oli+jopa+keskiarvoa+korkeampi+ja+mm.+kepu+juhli+vaalivoittoa+kun+valtaosin+kepukunnat+kävi+hädissään+äänestämässä+ettei+naapurikunnan+keput+säilytä+maakunnan+hallinnossa+oman+kaupunginsa+tai+kuntansa+sotepalveluita+sulkien+heidän+tk:nsa???+Edellistä++seurasi+vielä+uskomattomat+höpinät+"kolmen+suuren+paluusta"+valtamedian+alkaessa+sitä+rummuttamaan+totuutena+mitä+siitä+tuli+toitottamisen+jälkeen+vaikka+se+kupla+puhkeaa+ja+nopeasti.
Keskustan paineet hajottaa hallitus kehysriihessä katosi eikä Saarikko enää uhkaile sillä. Siihen asti kun tulee ensimmäiset eduskuntavaalien kannatusmittaukset. Äärivasurit...vihreät vastaavasti niin kusessa kun olla ja voi jopa Soinivaaran nimitellessä omiaan vasurifeminismeiksi mitä ne ovatkin. Ääriliike sanoi Halla-aho aikaisemmin eikä mennyt kauas metsään.
Purra pyyhkii kylmää hikeä otsaltaan kun eduskunta vaalien kannatusmittaukset tulee ja Saarikko laskee allensa? Paljon enempää ei vaalien tulkinnat voi metsään mennä?