Kaksi tunnettua ruotsin kielen ystävää esittäytyy

"Esko Aho selittää HS:ssa kytköstään venäläis­pankkiin – päätyi Paavo Lipposen kanssa EU-parlamentin ”kaapattujen” poliitikkojen listalle.

EU-parlamentin erityisvaliokunta nostaa raportissaan suomalaiset ex-pääministerit listalleen Venäjän ja Kiinan lukuun toimivista eurooppalaispoliitikoista.

Mietinnön mukaan suuri joukko entisiä korkea-arvoisia eurooppalaispäättäjiä on ”kaapattu” valtioiden hallitsemiin yhtiöihin, jotka pyrkivät vaikuttamaan vahingollisesti EU:n toimintaan. Lipponen on toiminut yhtiönsä kautta Nord Stream -kaasuputken lobbarina ja Aho istuu Venäjän valtion puoliksi omistaman Sberbank-pankkikonsernin hallituksessa."

https://www.is.fi/politiikka/art-2000008566375.html

Se mitä EU ei tiedä on että kumpikaan ei suinkaan myynyt sieluaan ensimmäistä kertaa vieraalle vallalle. Molemmat olivat hyvin fondien voitelemia jo ennen Venäjän pussiin pelaamista.

Suomessa on aina ollut näitä omaan maaliin pelaajia kunhan omat taskut täyttyvät. Nämä ihmiset ovat vain suurin uhka demokratialle mitä voi olla. 😂

2

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa hyväntahtoisia hölmöjä riittää joka lähtöön.

    • Anonyymi

      Rahalla on monta poliitikkoa ostettu niinkuin nuokin esimerkit näyttävät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 99
      1736
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1494
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1427
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      58
      1346
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1308
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      988
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      847
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      781
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      774
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    Aihe