Tahtoo köynnöksen kärsimyshedelmän, passionin siemenestä, miten onnistua ?
Toinen on bataatti, lähteekö itämään, ihan huoneessa esim. vedessä liottamalla ?
Pitäisi saada passionin siemen itämään - onko vinkkejä ?
1
104
Vastaukset
- Anonyymi
Passionhedelmästä ei ole omia kokemuksia mutta bataatti on jo kasvamassa. Mutta ei siemenestä. Sinuna tutkisin siemenliikkeiden sivuja ja lukisin sieltä kasvatusohjeita erilaisille kasveille. Bataatista voin kertoa mitä siitä tiedän. Osta pitkänmaalinen bataatti missä on paljon silmiä, kuin perunassa. Laita se vadille jossa on vettä mielellään jossain kantoaineessa kuten hieossa srassa tai vastaavassa. Voi olla kyllä suoraan vedessäkin mutta tekee juuria alleen. Bataattiin alkaa kasvaa versoja jotka otetaan irti ja juurrutetaan vedessä. Nämä juurrutetut taimet istutetaan ensin ruukkuun ja myöhemmin ulos erittäin lämpimään paikkaan. Miellellään kasvihuoneeseen tai ainakin lämpölavaan.
On erittäin paljon lämpöä vaativa kasvi. Ja vettä ja ravintoakin pitää olla reilusti. Kuivuus aiheuttaa punkkihyökkäyksen. Niiden bataattien joita ostetaan kaupasta, kasvukausi on todella pitkä. 150 vuorokautta. Eli viisi kuukautta. Tässä ajassa se yleensä ehtii tuottaa satoa. Yhtä suuria en itse saanut mitä kaupasta ostetut mutta jotain. Siksi on taas uusi yritys käynnissä. Kasvatan itse lämpölavassa hyvän lantapatterin päällä.
Jos alkaa vähän tutkia niin netiltä löytyy bataattisortteja joissa on vain 90 vuorokauden kasvatusaika. Ne ehkä tuottavat vähän pienempiä mukuloita. Lajikkeita on olemass montaa väriä. Olin jo itse tilaamassa Amerikasta mukuloita mutta sitten iski saituus. Paketissa oli mielestäni kyllä aika monta mutta olisi ehkä hyvä tilata jonkun kanssa kimpassa niin ei maksaisi niin paljoa. Näissä oli hintaa reippaasti yli 20$ postituskulut.
Jos kokeilet niin laita postia syksyllä. Yritän muistaa myös itse laittaa tuloksia. Hyvää viljelyvuotta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2062504
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,951765Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1991551Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141435Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2611277Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita451178- 441069
- 98939
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan53873- 85865