Koko Ylä-Pirkanmaa jäi sitten ilman edustajaa. Ihmettelen, että miten näin tärkeisiin vaaleihin valmistauduttaessa puolueilta/ehdokkailta puuttuu strateginen ajattelu tyystin. Virtain valtapuolue sai runsaan äänisaaliin - mutta kun ehdokkaita oli kaksi, molemmat tietysti putosivat! Olisikohan kannattanut asettaa vain yksi ehdokas? Kuka nyt ajaa virtolaisten asioita?
Aluevaalien surkea tulos
1
115
Vastaukset
- Anonyymi
Virtolaiset ajaa virtolaisten asiaa edelleen. Jos lukaisee lain (611/2021) niin on siellä kerrottu mahdollisuuksista:
"Hyvinvointialueen ja sen alueen kuntien on neuvoteltava vähintään valtuustokausittain tehtäviensä hoitamiseen liittyvästä yhteistyöstä, tavoitteista ja työnjaosta."
"Hyvinvointialueen asukkailla ja palvelujen käyttäjillä on oikeus osallistua ja vaikuttaa hyvinvointialueen toimintaan. Aluevaltuuston on pidettävä huolta monipuolisista ja vaikuttavista osallistumisen ja vaikuttamisen mahdollisuuksista ja menetelmistä."
"Hyvinvointialueen jäsenellä on oikeus tehdä aloitteita hyvinvointialueen toimintaa koskevissa asioissa."
"Aluehallituksen on asetettava nuorten osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuuksien varmistamiseksi hyvinvointialueen nuorisovaltuusto tai vastaava nuorten vaikuttajaryhmä, ikääntyneen väestön osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuuksien turvaamiseksi hyvinvointialueen vanhusneuvosto sekä vammaisten henkilöiden osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuuksien varmistamiseksi hyvinvointialueen vammaisneuvosto"
"Aluevaltuusto voi asettaa:
1) aluehallituksen alaisena toimivia lautakuntia hoitamaan pysyväisluonteisia tehtäviä;
2) johtokuntia liikelaitoksen tai tehtävän hoitamista varten;
3) jaostoja aluehallitukseen, lautakuntaan ja johtokuntaan."
Eli aktiivisuudella on edelleen mahdollisuus kiilata virtolaisia erilaisiin lautakuntiin yms. Virtolaiset voivat yhdessä tai erikseen tehdä aloitteita. HYA valtuustoa voi muistutella velvollisuudesta edesauttaa vaikutusmahdollisuuksia. Varmastikin asioita käsitellään puolueiden alueellisissa organisaatioissa, joissa voi vaikuttaa valituiksi tulleisiin.
Ja aina on olemassa ne verkostot. Valtuusto käsittelee asioita jotka ensin virkamiestasolla valmistellaan. Jos on suhteita valmistelijoihin, on sekin reitti vaikuttaa. Ei kun lobbaamaan!
Voihan kunta pistää pystyy oman "sote ja pela -nyrkin" jossa keskitytään vaikuttamaan kaikki (lailliset) keinot käyttäen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1794183"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?892740Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1322219Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p782186- 192021
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.2519586 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark41815Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251783- 831777
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201763