Liikkuessa pahenevat selkä,lonkkakivut ym

Anonyymi

yli 50 v keskiraskasta duunia tekevä. Ollut ennenkin joskus,mutta nyt pahimpana kivut kuin ikinä. Alkoivat marrakuulla.
Kun ns lepuutan jossain kivuttomammassa asennossa,alaselkäkipu joka sähköttää reiteen,polven ohikin kunnolla,asettuu vähitellen.
Kun liikun työtahdilla,se äityy,kunneka vuoron jälkeen töistä poiskävelykin on hyvin tuskallista.
Työni on liikkuvaa,ja siinä kyllä tulee monipuolista liikettä koko kropalle,ettei johdu liikkumattomuudesta.
Se gelpotraa jonkin verran,kun käyn ns kilpikonnaksi ja vielä jos vähän etsin konttailemalla asentoa joka toimii,että kipu pääsee kunnolla laantumaan.
Teen varovasti jopa jumppaa selälle minkä kivulta pystyn.
Ei caan helpota. Kävely on selvästi etenkin epätasaisella hankalampaa kuin ennen.
Olin vielä syksyllä ahjera maastoretkiä tekevä ihminen.
Nyt hyvä kun työt pystyn tekemään ja pääsemään töistä pois,ja kotiasiat hoitamaan.
Jos kellä tietoa,mikä tuommoisen liikkuessa äityvän alaselkä- lonkka,reidet pohkeet kipuvaivan tekee,ja millä sitä helpoimmin voisi itse hoitaa-
Täälläpäin julkiselle puolelle lääkäriin pääsee huonosti,on tullut todettua. Etenkin näin koronan aikaan ollut hankalaa.

5

539

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla uupumisen ja kiputilojen syyksi ilmeni Parkinson. Aamupäivät sujui mutta päivä mittaa kivut iskivät.
      Syy voi tietenkin olla lähes mikä vaan, mutta jo pätevä ja kokenut fysioterapeutti näkee kun menet kivut päällä vastaanotolle. 👍

      • Anonyymi

        Ja fyssarille pääsee? Täällä tilanne on se että tk passittaa jonnekkin päivystykseen joka on eri paikkakunnalla. Ja lähinnä se on sitä etrei oikein tutkita.
        Vuosia sittennkun lääkäripalvelut vielä toimi,sain tähän vaivaani sentään yhden rauhoittavan pitemmän naprokseenikuurin.
        En muuta.
        Minulle luvattiin ja kantaankin kirjattiin fyssarille taannoin tenniskyynärpään vuoksi käyntimahdollisuus,mutta fyssari ei ole ottanut yhteyttä.
        Että vähän näin on että täällä ei pääse.


    • Anonyymi

      SI-nivel ongelmana ?
      SI-nivelestä johtuva kipu voi tuntua vain toisella puolella tai olla molemminpuolista. Kipu tuntuu useimmiten alaselässä SI-nivelen kohdalla sekä pakaran yläosassa viiltävänä kipuna. Kipu voi myös säteillä pakaraan, nivustaipeeseen ja reiteen. Kipu pahenee yleensä, kun oireilevalle puolelle asettaa enemmän painoa. https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/201808212201147663

      • Anonyymi

        En tiedä. Tämä kipu menee jonnekin pohkeeseen asti. Joskus laahuuttaa vasenta jalkaa, eli ei ota ns oikein kävely sujuakseen. Se on hyvin ikävä homma, kun ala-asentoihinhan kyllä pääsee, muttei meinaa sieltä päästä millään ylös, kivun pahimmoillaan ollessa.
        Myös lonkissa on kipuja, kantaminen! Samoin liika runsas liikkuminen. Jo työvuorossa minulle tulee askelia, ja kantamisiakin on.
        Vaikuttaako se S1 nivel, pidätyskykyyn? Sen sortin oireita on, lievinä onneksi, mutta vessaan pääsy pitää olla varmistettu että ei käy mitään vahinkoa.
        Rakko ei tunnu pystyvän pitämään vähän yli desiä virtsaa.


    • Anonyymi

      Aelkä/ lonkkakipu. Sohvalta ylös nousu on kivuliasta. Vessahätä kovenee, kun nousee seisomaan. Kävely on vaivalloista. Kyljellään makaaminen, niin allaoleva lonkassa alkaa polttava kipu.
      Terveystalon ramatollogin vastaanotolla olen käynyt 3v. Hoidoksi100mm.Tramatolia. Viimeksi ehdotti jos menisin sairaalaan tutkimuksiin. En tarvitse tutkimusta, koska ainoa hoito on leikkaus. Olen 77v. Urhelin paljon ennen kipuja.
      Tuntuu siltä, että lääkäri vain rahastaa. Hänhän voisi leikata ja korjata tilanteeni.
      Tutkimusta ei tarvita, Terveystalossa on kuvattu. Kivun syy tiedetään.
      Tutkimuspotilaista on sairaalassa pulaa.
      Miksi tutkia, koska kivun syy tiedetään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1660
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1162
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      896
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      538
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      508
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. 34
      414
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe