Liikkuessa pahenevat selkä,lonkkakivut ym

Anonyymi

yli 50 v keskiraskasta duunia tekevä. Ollut ennenkin joskus,mutta nyt pahimpana kivut kuin ikinä. Alkoivat marrakuulla.
Kun ns lepuutan jossain kivuttomammassa asennossa,alaselkäkipu joka sähköttää reiteen,polven ohikin kunnolla,asettuu vähitellen.
Kun liikun työtahdilla,se äityy,kunneka vuoron jälkeen töistä poiskävelykin on hyvin tuskallista.
Työni on liikkuvaa,ja siinä kyllä tulee monipuolista liikettä koko kropalle,ettei johdu liikkumattomuudesta.
Se gelpotraa jonkin verran,kun käyn ns kilpikonnaksi ja vielä jos vähän etsin konttailemalla asentoa joka toimii,että kipu pääsee kunnolla laantumaan.
Teen varovasti jopa jumppaa selälle minkä kivulta pystyn.
Ei caan helpota. Kävely on selvästi etenkin epätasaisella hankalampaa kuin ennen.
Olin vielä syksyllä ahjera maastoretkiä tekevä ihminen.
Nyt hyvä kun työt pystyn tekemään ja pääsemään töistä pois,ja kotiasiat hoitamaan.
Jos kellä tietoa,mikä tuommoisen liikkuessa äityvän alaselkä- lonkka,reidet pohkeet kipuvaivan tekee,ja millä sitä helpoimmin voisi itse hoitaa-
Täälläpäin julkiselle puolelle lääkäriin pääsee huonosti,on tullut todettua. Etenkin näin koronan aikaan ollut hankalaa.

5

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla uupumisen ja kiputilojen syyksi ilmeni Parkinson. Aamupäivät sujui mutta päivä mittaa kivut iskivät.
      Syy voi tietenkin olla lähes mikä vaan, mutta jo pätevä ja kokenut fysioterapeutti näkee kun menet kivut päällä vastaanotolle. 👍

      • Anonyymi

        Ja fyssarille pääsee? Täällä tilanne on se että tk passittaa jonnekkin päivystykseen joka on eri paikkakunnalla. Ja lähinnä se on sitä etrei oikein tutkita.
        Vuosia sittennkun lääkäripalvelut vielä toimi,sain tähän vaivaani sentään yhden rauhoittavan pitemmän naprokseenikuurin.
        En muuta.
        Minulle luvattiin ja kantaankin kirjattiin fyssarille taannoin tenniskyynärpään vuoksi käyntimahdollisuus,mutta fyssari ei ole ottanut yhteyttä.
        Että vähän näin on että täällä ei pääse.


    • Anonyymi

      SI-nivel ongelmana ?
      SI-nivelestä johtuva kipu voi tuntua vain toisella puolella tai olla molemminpuolista. Kipu tuntuu useimmiten alaselässä SI-nivelen kohdalla sekä pakaran yläosassa viiltävänä kipuna. Kipu voi myös säteillä pakaraan, nivustaipeeseen ja reiteen. Kipu pahenee yleensä, kun oireilevalle puolelle asettaa enemmän painoa. https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/201808212201147663

      • Anonyymi

        En tiedä. Tämä kipu menee jonnekin pohkeeseen asti. Joskus laahuuttaa vasenta jalkaa, eli ei ota ns oikein kävely sujuakseen. Se on hyvin ikävä homma, kun ala-asentoihinhan kyllä pääsee, muttei meinaa sieltä päästä millään ylös, kivun pahimmoillaan ollessa.
        Myös lonkissa on kipuja, kantaminen! Samoin liika runsas liikkuminen. Jo työvuorossa minulle tulee askelia, ja kantamisiakin on.
        Vaikuttaako se S1 nivel, pidätyskykyyn? Sen sortin oireita on, lievinä onneksi, mutta vessaan pääsy pitää olla varmistettu että ei käy mitään vahinkoa.
        Rakko ei tunnu pystyvän pitämään vähän yli desiä virtsaa.


    • Anonyymi

      Aelkä/ lonkkakipu. Sohvalta ylös nousu on kivuliasta. Vessahätä kovenee, kun nousee seisomaan. Kävely on vaivalloista. Kyljellään makaaminen, niin allaoleva lonkassa alkaa polttava kipu.
      Terveystalon ramatollogin vastaanotolla olen käynyt 3v. Hoidoksi100mm.Tramatolia. Viimeksi ehdotti jos menisin sairaalaan tutkimuksiin. En tarvitse tutkimusta, koska ainoa hoito on leikkaus. Olen 77v. Urhelin paljon ennen kipuja.
      Tuntuu siltä, että lääkäri vain rahastaa. Hänhän voisi leikata ja korjata tilanteeni.
      Tutkimusta ei tarvita, Terveystalossa on kuvattu. Kivun syy tiedetään.
      Tutkimuspotilaista on sairaalassa pulaa.
      Miksi tutkia, koska kivun syy tiedetään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      22
      4074
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      32
      3468
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3304
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      12
      3278
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2889
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      23
      2645
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2331
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2155
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1747
    Aihe