https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/dieselvetureita-kaivetaan-naftaliinista-euroopassa-sahkon-rakettimainen-kallistuminen-syo-sahkovetureilta-kannattavuuden/4c6ac932-702c-4afb-b731-efb27177b535
Onko suurin osa dieselvetureista jo romutettu? Vielä kun dieselin hinta nousee niin seuraavana on höyryveturi..puuta riittää metsissä ja vettä järvissä.
Onko suurin osa dieselvetureista jo romutettu? Vielä kun dieselin hinta nousee niin seuraavana on höyryveturi..puuta riittää metsissä ja vettä järvissä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Menee viherpiiperöiden politiikka päin mäntyä.
Energian hinta hilataan niin ylös että tulee takapakkia. Kohta on sähköauton lataaminen kalliimpaa kuin bensan ja dieselin osto.
Joka päivä särkyy muutama sähköveturi. VR vetää romuttamon jonosta takaisin liikenteeseen vanhoja diesel vetureita päivittäiseen ajoon.
Hehehe...niin käy sähköauton ostajallekin. Akusto kun simahtaa niin pitää navetan takaa horsmien seasta vetää diesel auto taas käyttöön🤣
Kyllä on tullut mediassa niin paljon negatiivista sähköautoista että en ikinä osta sähköautoa.
Konepajan pihassa niitä on romutettu muutama kerrallaan. Tämä jotta ne eivät päädy kilpailevien junayhtiöiden käsiin.
Konepajan päällikkö Helander rakensi Pieksämäen ammattitaidon ylpeyden paikallis junan Junttilan salaman kaupunki liikenteen linja-autosta.
Nykyisin nämä konepajan ay liikkeen ja SDP räkänokka juoksupojat romuttaa veturi kalustoa ettei yksityinen toimija saa niitä käyttöön.
Konepajat kortinpeluu tauot pitenee kun VR keplotteli Harakan avuilla 300 M€ lisää rahaa kuin tyhjästä.
Nyt voi kaivaa Junttilan salaman piirustukset esiin. Alkuun voisi rakentaa 50 kpl korvaamaan täysin paskoja Skoda taajamajunia.
Sanna Marinilta ja Timo Harakalta tuli määräys heti jättimäisen vaalivoiton jälkeen että kaikkien moottorilla kulkevien koneiden piirustukset piti hävittää. Siinä hävisi Koskelo Forestin pilkekoneenkin piirustukset. Konepajan iltavuoro oli klapikone yrittäjän alihankkijana.
Oli vaara että piirustukset ajautuisi jollekin kilpailijalle vaikka pääjohtajat saadessaan lopputilin veivät mennessään sijoitus yrityksiin pörssilistauksiin.
Mistäs hommaat 50 kpl vanhoja matkustajavaunuja mistä ne Junttilan salamat muunnetaan?
Nyt kunnallisneuvos on kaupunginjohtajan ja lakimiehen vastatuulessa niin aikaa jää moottori vaunujen uusiin modifiointiin.
Aika tarttua entisiin haalarihommiin kun teknisen valitukset torpattiin hallituksessa.
Siemens rakensi 70 vuotta sitten diesel veturin joka kulki 200 km/ h.
Vanhoja VR matkustaja vaunuja on kymmenittäin ratapihat täynnä ympäri Suomea. Vaunut.org bongaa niitä koko ajan.