Uutisissa kerrottiin Suomessa tehdystä tutkimuksesta, että varsinkin kauppojen osa-aika ja pätkätyöläiset näkevät jopa nälkää. Joinakin päivinä ei ole varaa edes syödä ruokaa ja jatkuvasti joutuu tinkimään ruuan määrästä ja tietenkin normaaliin elämään kuuluvista hankinnoista. S-ja K - kauppaketjut kyllä lihoo työntekijöistä välittämättä, koska nuoret jaksavat raataa älyttömillä työajoilla parempien aikojen toivossa, jos milloin sattuu työtä saamaan, mutta entäs iäkkäämpi työntekijä.
Järkyttävää tietoa
Anonyymi
20139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Saksan marketissa on uskomatonta tuo kassapelleily, kassa aukeaa, kassa sulkeutuu ja välillä juoksevat muita hommia tekemässä. Kun jono alkaa olla peräseinään niin taas kassa 3 aukeaa... Johtuneeko liian vähästä henkilökunnasta?
Samoin se on myös S ja K - kaupoissakin, ei niilläkään ole varaa (muka) palkata väkeä vaan hyppyytetään kuin jäniksenselässä eestaas. Minneköhän ne kauppojen voitot kadonnevat?
Myyjäkin varastaa rahaa kortteja mutta jos käy leipä jonossa tai leipoo itse ei tarvi varastaa. Asiakkaat maksaa myyjän palkan. Nykyään ne vaan on sekaisin vartija hyllyttää voi olla kassalla.
Höpöjäs puhut.
Leipä jonot on myös heille
Lei-pää saa pi ostettua marketista. Siwa on edulinen ja hyvä.
Eihän Sivoja ole ollut olemassa enää vuosiin.Missä menneisyydessä sinä elät.
Siwa on halpa. Ei pidä haukkua.
Kannattaa perehtyä tukiasioihin Kelassa.
Olikohan Pam:in tilaama tutkimus, palkka neuvottelut kun ovat aluillaan?
Nää osa-aikaiset kaupan työntekijät ovat pääosin nuoria uusavuttomia jotka ostaa paljon eines-ruokaa tai syövät vain MacDonaldsin moskaa kalliilla hinnalla. itse valmistamalla, edullisista raaka-aineista valmistamalla säästää pitkän euron kuukausittain, jää sitt rahaa juhlimiseenkin!!!
Aluevaalien melkein päällimmäisenä teemana ollut nuorten mielenterveysongelmakin paranee kun alkaa kokkailla ja siitä saa sisältöä elämään.
Sukkahousumieskö siellä kommentoi "tietojaan"?
Juu, pyöräilykelejä odotellessaan höpisee. Turhautuu kun ei pääse automiehille sukkispeppuaan esittelemään.
Näillä sähkön ja polttoaineen hinnoilla ei mikään ihme🤷♂️. Mut me suomalaiset pelastetaan maailman ilmasto nääs. Vihreät kerto☝️
Voisi suomalaiset pelastaa itsensä ja vaihtaa vihreät venäläisten kanssa vaikka pakastekalaan taikka muutamaan rekkakuormaan energiahaketta. Voittaisimme kaupassa.
näennäisvilijelyä harrastavat,
elämäntapa puuhastelijat sinne voitas sujauttaa,
agrikommunismia harrastamaan,
riittäis lapsillekkin rahat...
Kaupan alalla on surkeat palkat.Läksin sieltä heti kun sain ekan surkean korvauksen plus naurettavat iltalisät.Eipä ihmettele jos ei työt hotsita joitakuita..Kyllä kunnon korvaus pitää olla eikä mitään orjatyötä.
Järjestäytymätöntä porukkaa on hyvä lypsää ja työajat ovat ihan älyttömiä, mutta oman rahan hankkimiseksi jonkin aikaa jaksaa raataa.
Vaihtakaa hyvät ihmiset pois noista orjatyöpaikoista nyt kun oikeitakin työpaikkoja on tarjolla jossa pystyy elättämään itsensä.
Ja monellakohan näillä nälkäisillä on kuitenkin varaa pitää rakkeja ja ruokkia niitä... Aika monella veikkaan.
Porvari on tunnetusti riistäjä ja porvari haluaa ihmisiä työhön mahdollisimman pienellä palkalla. Porvarin ahneudellahan ei ole rajaa. Porvari toivoo ulkomailta tänne porukkaa töihin halpatyövoimaksi.