Kaupunki vetoaa omaishoitajien tunteisiin.

Anonyymi

8

1117

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yli kymmenen vuotta olin omaishoitajana, tiedän mitä se on. Uupuneen ihmisen kiduttamistakin, yälläinen se maailma on. Vastaus löytyy teolgiasta, paha on olemassa.

      Levätkää rauhassa hoidettavani, pienen pienen elämän unelmiin nukkua ssa.

    • Anonyymi

      Onko Suomessa pakko olla omaishoitaja? Olen se ulkomailta kirjoittava omaishoitaja, ja olen ihan vapaaehtoisesti ilman tukia ja vapaapäiviä. Mutta vaikka olemmekin Suomen kansalaisia, niin saisin mieheni kyllä laitokseen, mutta en halua. Olen itse palkannut ulkopuolista apua siivoamaan ja auttamaan, jos tarvitsen kymmenen euron tuntipalkalla. Eikö sellainen ole Suomessa mahdollista? Mihin te uuvutte?

    • Anonyymi

      Mistä heikennyksestä puhut?

      • Anonyymi

        Anteeksi, nyt vasta luin sen tekstin. Miten se raha auttaa jaksamaan? Tarvitsetteko sen avun palkkaamiseen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Anteeksi, nyt vasta luin sen tekstin. Miten se raha auttaa jaksamaan? Tarvitsetteko sen avun palkkaamiseen?

        Saisin minä täältä kaupungilta, mutta 30 euroa viikko, että tuttu ihminen siivoaa kerran viikossa kodin, on riittänyt minulle avuksi. Onko teillä niin vähän rahaa, ettette voi maksaa tuota kenellekään? Vai eikö ole ketään?


    • Anonyymi

      En ymmärrä - mittaako joku ulkopuolinen teidän arvonne rahalla?! Entä se ketä te hoidate? Hyvä luoja, en kyllä haluaisi kenenkään hoitavan tuolla asenteella itseäni. Iso suru heille joiden hoitajia te joudutte olemaan. Todella epäinhimmillistä.

    • Anonyymi

      Nina mikkonen on avoimesti kertonut omaishoitajan arjesta. Suunnitteli perhesurmaa samalla tavoin ajattelin itsekin joskus kun en vaan jaksanut arkea. Arki oli tosi rankkaa. Mutta apua oli tosi vaikea saada. Tai ei ollenkaan ainakaan hämeenlinnassa. Huonojalkainen hoitaja ei edes saanut taksilippuja mutta tervejalkaiset pakolaiset sai automaattisesti. Röyhkeää toimintaa. Joka paikassa hoitaja jää toiseksi mutta nyt kaupunki hoitaa joten kysyn onko halvempaa kaupungille. Olen tosi pettynyt hämeenlinnan toimintaan

      • Anonyymi

        Samanlainen kokemus minullakin hämeenlinnasta. Eivät välitä omaishoitajista. Mutta kauniisti osaavat puhua mutta puhe ei oikein auta kun voimat loppuu


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      51
      1303
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      17
      1021
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      977
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      668
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      25
      451
    7. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      440
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      439
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe