Valmistaja lupailee, että alusta aloittaen litra vettä kiehuu reilussa 10 minuutissa ja lämpimästä aloittaen kuudessa minuutissa. Käyttäjäkokemuksetkin viittaavat nopeuteen. Hintaa reilu tonni.
Miten tuo nopeus on saavutettu, miksi Wallas on niin paljon hitaampi?
Safirelta uusi dieselliesi
11
576
Vastaukset
- Anonyymi
Suuremmalla energialla tietysti, brasupalaa isommalla lieskalla ja hapella, lisäksi lämpö voi johtua nopeammin kattilan pohjaan vs wallas.
Ei kai tuo ihmeempi asia ole, kuin kummastella miksi eber D5 lämmittää veneen nopeammin kuin D2 - Anonyymi
Ei se tietenkään ihmeellinen asia ole, mutta miksi Wallas ei sitten ole tehnyt samaa, vaikka dieselliesien ehdottomaksi heikkoudeksi on tiedetty nopeus?
- Anonyymi
Wallas rakentaa turpeeella toimivaa lämmitintä - julkaisu -22 kesällä.
- Anonyymi
Hanhenpaskalla toimiva olisi veneilijälle sopivampi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hanhenpaskalla toimiva olisi veneilijälle sopivampi.
Jep, Suoli24- palstajätteellä onkin heikompi polttoarvo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jep, Suoli24- palstajätteellä onkin heikompi polttoarvo.
No sillä lämmittää äkkiä jonkun lähiön.
- Anonyymi
Mikä, missä? Safiren sivuilla ei ole uutuudesta mainintaa.
- Anonyymi
Ei se taida uusi olla, mutta sattui minulle ensimmäistä kertaa silmiin.
https://www.heater.fi/fi/safire-cera22-keraaminen-dieselliesi.html - Anonyymi
Kuulostaa mielenkiintoiselta. Hienoa, että Suomessa osataan tehdä hyviä laitteita. Tämäkin taitaa olla Jorma Wallaswaaran ansiota alun perin.
- Anonyymi
Ei ole uunia. Wallaksen laitteessa on uuni, mutta se maksaa 3 kertaa enemmän.
- Anonyymi
Kesän safiren liettä käytttäneenä voin sanoa, että on todella paljon nopeampi. Vanha Wallaksen 95D koki kohtalonsa keväällä ja uusi Safire meni vanhan paikalle liki heittämällä (reikä oli saman kokoinen) Tarkempaa kellotusta en ole tehnyt, mutta selkeästi kuumempi taso ja nopeampi syttyminen. Myyjän mukaan sytytysprosessissa valvotaan liekkiä kaksi kertaa sekunnissa ja ohjelma kääntää tehot täysille heti kun liekkivuo on vapaa, kun taas muissa sytytysprosessia ohjataan kellon mukaan. Suosittelen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain33612113Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15711164Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2786526Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2535323Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1863782- 1763603
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin602651Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1372184Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292020Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov131894