Miksei mestari tue perintöprinsessaa?

”Älkää nyt hemmetissä salliko tämän maan jäämistä vanhojen puolueiden temmellystantereeksi. Jos te ette kunnon haastoon pysty, nousee uusi voima”, perussuomalaisten perustaja viestittää puolueelle.
Perussuomalaisen puolueen perustaja, puolueesta sittemmin eronnut ex-ulkoministeri Timo Soini arvioi, että perussuomalaiset voi ”aivan hyvin” pärjätä seuraavissa eduskuntavaaleissa heikosta aluevaalituloksesta huolimatta.

“Se edellyttää rytminmuutosta ja valitun puheenjohtajan tukemista; näissä vaaleissa hänet jätettiin yksin”
Soinin mukaan perussuomalaisten puheenjohtajistosta ainoastaan Mauri Peltokangas antoi tukensa puheenjohtaja Riikka Purralle olemalla ehdolla ja laittamalla itsensä peliin.

”Varapuheenjohtajat Leena Meri ja Sebastian Tynkkynen. Aina ei ole kyse teistä itsestänne. Puheenjohtaja sen ehdokkuutenne ja tukenne olisi tarvinnut. Asetelma ei lupaa hyvää. Se kertoo jo vuoden 2023 puoluekokouksesta”

Edellisen puheenjohtajan Jussi Halla-ahon toimintaa.
”Entä sitten mestari? Eduskunnan sivujen mukaan hänellä ei tällä hetkellä ole yhtään varsinaista jäsenyyttä missään valiokunnassa! Kaksi varajäsenyyttä, suuressa valiokunnassa ja hallintovaliokunnassa. Vain poutapilvellä on eduskunnassa helpompaa. Miksei mestari tue perintöprinsessaa?”
Riikka Purran tulisi luopua hallintovaliokunnan puheenjohtajuudesta ja keskittyä eduskunnan suureen saliin ja puolueen johtamiseen.

3

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Soini vielä palaa kun persut alle 5%~

      • Anonyymi

        Sinisten kannatus Soinin puheiden tasoa.


    • Anonyymi

      Soini nosti persut, se nyt menetetty.
      Soini joutuu vielä uudelleen tekemään saman, mutta tuskin enää näin korkealle pääsee.
      Käsitys ettäpersut menee nukkuessaan alle 5% puolueeksi. Ohjelma niin huono, paikoilleen jämähtänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      247
      14099
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      60
      7187
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6872
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      26
      4776
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      102
      4756
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4667
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      76
      4361
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4122
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3911
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3711
    Aihe