ONKO JÄRKEE VAI EI

Anonyymi

Suomessa syntyneiden ja työuran tehneiden eläkeläisten on muutettava Espanjaan pystyäkseen ostamaan reseptilääkkeet ja jopa ruokaa lääkkeiden oheen. Suomessa, omassa maassa joutuu elämään ilman ruokaa pelkillä lääkkeillä, eikä niitäkään pysty kaikkia tarvittavia joka kuukausi ostamaan, vaan on riuduttava sydäntään pidellen.
Suomeen muuttaneille henkilöille annetaan Kelan maksusitoumus vaatteisiin, vuokraan, sähköön, veteen, autopaikkaan, saunamaksuun, kotivakuutukseen, puhelimen ostoon ja puhelinlaskuihin, kodin irtaimiston ostoon, sis. kaikki kodinkoneet ja viihde-elektroniikka, ruokaan, harrastuksiin, bussikorttiin, polkupyöriin, lasten vaunuihin, kaikkiin vauvojen ja pienten lasten tarvikkeisiin ja lisäksi käyttörahaa edistämään kotoutumista ja sitoutumista kulttuuriimme.

2

212

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo alkuosa on reipasta kärjistystä. Pakko vai paremman tason hakeminen.
      Ostimme Espanjan asuntomme 1986 vuotena. Olemme edelleen kirjoilla Suomessa.
      Meikäläisillä eläkkeillä on siellä mahdollisuus asioihin jotka täällä eivät tulisi kuuloonkaan.
      Terveydenhuolto ja reseptilääkkeet olivat lähimenneisyyteen saakka EU-jäsenille maksuttomia. Sitten oli alettava maksaa niiden ivaa. Muutama %. nyt jo vuosia on täytynyt maksaa täysi hinta ja anoa Suomessa kelalta palautusta.
      Tämä ei koske Espanjassa asuvia.

      Kaikki on halvempaa. Elinkustannukset kunhan ei mene höperehtimään suomikauppaan Suomesta tuotujen, kalliiden elintarvikkeiden kanssa.
      Miksi hiivatissa pitää ostaa karjalan piirakoita, sinistä lenkkiä, Fazerin sinistä yms.
      1,5 - 2 kertaiseen hintaan? Siellä on paljon laajempi laatuvalikoima ja huomattavasti halvemmalla.
      Asuminen? Kaupungin keskustan rannassa sijaitsevan kerrostalon ylimmän kerroksen 78m:n asunnon hoitovastike on 52€/kk sisältäen porteron vartioinnin ja palvelut. Sähkön ja veden perusmaksut ovat yhteensä alle 2€ kuukaudessa olipa asunto käytössä tai ei.
      13kg:n kaasupullo maksaa 16€ ovelle tuotuna. Liesi ja lämmin vesi toimii kaasulla.
      Sähkö on kallista mutta kulutus vähäistä.
      Sapuskan laittaminen suunnitteluineen ja raaka-aine ostoksineen on arkirutiinia mutta katukuppilassa syöminen maksaa kahdelta 10 - 15€ sisältäen alkupalan, lämpiän ruuan, jälkkärin ja vaatimattomat juomat. Useimmiten.
      Joskus laiskuuttani haen naapuritalon grilliravintolasta 2:n henkilön kepakkorullan. Maksaa 4.50€.
      Juomista ei kannata puhuakaan. Niiden kanssa vaan on opittava tulemaan toimeen.

    • Anonyymi

      Tuo jälkiosa tekstistäsi on valitettavasti totta. Omaa hölmöyttämme.
      Romanit ovat kotoutuneet käyttämään hyväkseen tarjoamiamme mahdollisuuksia sitoutumatta yhteiskuntamme normeihin.
      Muslimitulokkaat valmennetaan heti alkuun paljon täydellisempään palveluun eikä edes romanien 500:n vuoden kotoutumisasteesta ole toivoakaan.
      Meidän pitää jatkaa kotoutumista heidän palvelemiseensa. Antaahan koraani heille siihen oikeuden ja koraanissa, ja vain siinä, on kaikki totuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      43
      1930
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1341
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1311
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      15
      1194
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1085
    6. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      93
      990
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      74
      979
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      152
      809
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      56
      782
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      717
    11. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      58
      713
    12. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      709
    13. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      678
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      43
      675
    15. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      147
      661
    16. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      95
      635
    17. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      632
    18. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      628
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      51
      627
    20. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      24
      621
    Aihe