Kysymys verikokeista

Anonyymi

Mies, 63 v. Perusterve, ei mitään lääkitystä. Ei todettu mitään sairauksia.

Verikokeissa on glukoosi ollut aina 4,5 tasolla. Viimeksi mitattiin B -HbA1c, joka oli 35, kun raja-arvo on alle 42.

Sokerin rasituskoetta ei ole tehty.

Voiko minulla koetuloksista huolimatta silti olla esidiabetes/diabetes? Kysyn, koska minulla on jaloissa vaivoja, jotka viittaavat johonkin diabetekselle tyypilliseen neurologiseen sairauteen.

3

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuskin on. Diabetekseen liittyvät neurologiset vaivat vaativat pitkään korkealla olleet verensokeriarvot ja sinulla ne ovat ihan normaalit.

    • Anonyymi

      Neurologiset vaivat tulevat kun sokerin sakkauttamaa verta on kierrossa liian pitkään. Se, että hobiksesi on normaali, kertoo ettei sokeri ole ollut pitkiä aikoja koholla.

      Tosin hobis ei kerro onko lyhyitä piikkejä, minulla on 36 ja välillä on joku outo ruoka tehnyt tepposet tai olen pistänyt väärin tai jotain niin arvot ovat käyneet jossain 13 millimoolissa.

    • Anonyymi

      Ei voi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe