Mies, 63 v. Perusterve, ei mitään lääkitystä. Ei todettu mitään sairauksia.
Verikokeissa on glukoosi ollut aina 4,5 tasolla. Viimeksi mitattiin B -HbA1c, joka oli 35, kun raja-arvo on alle 42.
Sokerin rasituskoetta ei ole tehty.
Voiko minulla koetuloksista huolimatta silti olla esidiabetes/diabetes? Kysyn, koska minulla on jaloissa vaivoja, jotka viittaavat johonkin diabetekselle tyypilliseen neurologiseen sairauteen.
Kysymys verikokeista
Anonyymi
3
149
Vastaukset
Tuskin on. Diabetekseen liittyvät neurologiset vaivat vaativat pitkään korkealla olleet verensokeriarvot ja sinulla ne ovat ihan normaalit.
- Anonyymi
Neurologiset vaivat tulevat kun sokerin sakkauttamaa verta on kierrossa liian pitkään. Se, että hobiksesi on normaali, kertoo ettei sokeri ole ollut pitkiä aikoja koholla.
Tosin hobis ei kerro onko lyhyitä piikkejä, minulla on 36 ja välillä on joku outo ruoka tehnyt tepposet tai olen pistänyt väärin tai jotain niin arvot ovat käyneet jossain 13 millimoolissa. - Anonyymi
Ei voi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155