Hei, olemme perhemiehistöllä vaihtamassa moottoriveneilyn purjehdukseen ja toivoisin kuulevani kokemuksia otsikon veneestä? nettiveneessä on yksi kiinnostava myytävänä, mutta hintatasoa on vaikea verrata koska muita ei ole myynnissä. Delta lähinnä koska albin on tuttu merkki ja layout miellyttää. Muitakin vastaavia saa ehdottaa noin 20 000e hintaluokassa.
terv.. ex-yamarin
Albin Delta, kokemuksia?
10
2559
Vastaukset
- Anonyymi
Peter Norlin osasi suunnitella veneitä, hyvin purjehtiva vakaa vene. Sisältä oikein toimiva, ikä- sekä kokoluokkaansa tilava. Hyvä valinta, myytävissä myös eteenpäin kun se aika koittaa. Erittäinkin avomerikelpoinen Itämeren alueelle. Takana kajuutta kahdelle, joka suojaisa vaikkei ovea olekaan. Varmaan ruotsalaisilta purjehdus foorumeilta löytyy käyttäjäkokemuksia. Albin Balladille ikäänkuin seuraaja, vaikka eri suunnittelija. Selvä aikakauden murros, askel tilavampaan, asuttavampaan sekä suojaisampaan seiluuseen oli tässä. Varalaitaakin jo eri malliin kuin menneen ajan veneissä. Peter Norlin suunnitteli myös pitkän liudan muita veneitä, erityisesti Sweden Yachteja.
https://sailboatdata.com/designer/norlin-peter - Anonyymi
On alle pyytämäsi hinnan ainakin yksi Siesta.Taitaa olla kokoluokkaa isompi ja melko nopea purjeilla.Suunnittelija on Hokan Södekren,eli melko kuuluisa...suunnitellut Infernoja ja Finngulfeja.
- Anonyymi
Kolme kesää Deltalla ja ihan tyytyväinen ollut. Leppoisa ja looginen seilata, mutta ei kuitenkaan kulultaan mikään nahjus. Suurimmat itseäni häiritsevät asiat ovat oveton vessa ja perähytti, sekä rungon "vetelyys". Saaristopurkkarina minä tuota pidän, enkä likikään avomeripurtena juurikin tuon rungon takia. Ruuvatut laipiot narisevat aallokossa, mutta siihenkin on ehtinyt tottua, eikä vielä ole ehtinyt pelätä.
Hintaluokassaan erinomainen kompromissi ja uskaltaisin suositella muillekin.
-TT - Anonyymi
Onko veneessä jotain tyyppivikaa mitä on hyvä tarkastaa ennen ostoa? Pärjääkö vanhoilla purjeilla aloittelia vai pitääkö ne heti uusia? kuinka iso merkitys on pienellä moottorlla purjeveneessä? puolisokin haluaa nyt tuollaisen veneen ja odotamme että hyvä tulee kohdalle.
yamarin- Anonyymi
Tyyppivioista en tiedä mitään, mutta jos purjeet ovat ehjiä niin hyvin niillä voi purjehtia. Uusilla purjeilla venee menee yleensä vähän nopeammin ja kallistuu ehkä vähän vähemmän.
Jos ei ole hirveän kiire niin pieni moottori on ihan ok. Minun ensimmäisessä 24 jalkasessa oli 7hv moottori ja sillä pääsi ihan tarpeeks kovaa :) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyyppivioista en tiedä mitään, mutta jos purjeet ovat ehjiä niin hyvin niillä voi purjehtia. Uusilla purjeilla venee menee yleensä vähän nopeammin ja kallistuu ehkä vähän vähemmän.
Jos ei ole hirveän kiire niin pieni moottori on ihan ok. Minun ensimmäisessä 24 jalkasessa oli 7hv moottori ja sillä pääsi ihan tarpeeks kovaa :)7 hv on valtavan tehokas moottori 24-jalkaiseen ja vielä kohtuu kelvollinen Albin Deltaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
7 hv on valtavan tehokas moottori 24-jalkaiseen ja vielä kohtuu kelvollinen Albin Deltaan.
7 hv oli kyllä tehokas. Ennen sitä oli 4hv perämoottori joka oli ihan riittävä.
- Anonyymi
Jos purjeet ovat ehjät, niin pärjäähän niillä. Suosittelisin kuitenkin uusia erityisesti aloittelijalle. Purjeiden trimmaamisen oppii paljon helpommin purjeilla, jotka ovat vielä muodossaan. Vanha säkki ei juuri muuta muotoaan vaikka kuinka kiskoisi köysistä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1132332Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from341912Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen271863- 1021856
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276481855Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la571142- 1101046
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20923- 54870
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110847