Katselin aikoinaan Brittien SAS joukoista kertovaa juttua. Siinä muutama kaveri kertoili koulutuksesta ja sen jälkeisestä toiminnasta.
-Yksi osa koulutusta oli selviytyminen vangiksi jäämisen jälkeen.
Piti kertoa tarpeeksi viholliselle että niiden kannatti pitää hengissä.
Toisaalta niin vähän ettei vaaranna muita sotilaista.
--
Onkohan suomen erikoisjoukoilla samanlaista "vankina" koulutusta?
Jos jää vangiksi
4
565
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä sanoo NATO yhteensopivuus?
- Anonyymi
Onko joku korvannut Suomalaisten kyvyn ajatella? Nyt ajatellaan Naton kautta?
- Anonyymi
Jos jää vangiksi, se on sitten vangitsija joka päättää mitä tehdään, ei vanki.
Kannattaisi sekin aika joka kuluu : "Miten olen vanki- kurssiin" käyttää johonkin hyödylliseen. - Anonyymi
Tosta on ollu jo juttua tuolla.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16536047/tietoja-venajan-armeijan-kehityksesta
Venäjällä ehdotettu tekniikka kuulustelusta selviämiseksi (sillä ehdolla, että olet syytön)
Jos sinua uhkaillaan ja pelkäät, sinun on ensinnäkin pidettävä pelkoasi normaalina tunteena, jos pelkäät jotain, siinä ei ole mitään kauheaa. Jokainen pelkää, kun hänen elämänsä on vaarassa, tai jotain uutta, ennen kokematonta tulee eteen, mutta pelon vähentämiseksi on ymmärrettävä, että tässä tilanteessa he eivät tapa sinua, ja kaiken, mitä he tekevät, he vain pelottelevat sinua.
Laske uloshengityksesi kerrat kymmeneen. Sitten aloita alusta. Yritä keskittyä vain uloshengitykseen, älä kiinnitä huomiota muuhun. Tämä auttaa selviytymään paitsi uhista, myös kivusta.
Yritä vain katsella mitä tapahtuu. Muista tilanteen yksityiskohdat, kyselijöiden kasvot, vaatteet ja pituus. Ajattele, että sinun on kirjoitettava siitä kirja. Tämä auttaa abstraktiota.
Älä huoli liikaa, ja tapa vain aikaa, mutta älä pidennä kuulusteluaikaa: älä vastaa vitseillä heidän kysymyksiin; älä teeskentele, ettet välitä siitä, mitä he sanovat; älä ole töykeä. Käyttäydy mahdollisimman rauhallisesti.
Ei ole tarpeen provosoida heitä aggressioon. Pidätykseni jälkeen huomasin, että yli puolet työntekijöistä vihaa minua. He eivät aikoneet selvittää asiaa, tai todistaa syyllisyyttäni, heille olin jo syyllinen. Siksi heidän aggressiivisuutensa on korkea, ja sitä rajoittaa vain vastuun pelko.
Noudata yhtä valittua taktiikkaa. Jos päätät olla todistamatta, vastaa kaikkiin heidän kymmeniin, satoihin, tai tuhansiin kysymyksiin yhdellä lauseella. Esim.: "Kieltäydyn todistamasta perustuslain 51 artiklan mukaisesti."
Vaikka he rasittavatkin, yritä muistaa joitain temppuja, sinun on sanottava sama asia yksitoikkoisesti, sinun ei tarvitse edes ajatella, koska sellaisessa tilanteessa et voi ajatella, jos olet syytön. Tämä on tekniikka virheiden välttämiseksi ja pyrkimys vähän helpompaan selviytymiseen.
Ja heti vapauttamisen jälkeen mene ilmoittamaan mahdollisesta väkivallasta EU:n ihmisoikeustuomioistuimeen."
Mutta koska tämä on Venäjältä, ja oletuksena on, että median propa Venäjästä on tehnyt tehtävänsä hyväuskoisiin, uskokoon kuka mitä haluaa, koska "Venäjältähän ei tule muuta kun valheita"...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1475514Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1363598"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263339Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363213Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432714Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.512304- 242240
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292176prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111924Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk931826
