Jätelaki on jälleen muuttunut. Uuteen jätelakiin siirryttiin kesällä 2021. Osa uudesta jätelainsäädännöstä tulee voimaan portaittain vuosina 2022–2024. Uusi jätelaki velvoittaa kaikki vähintään viiden huoneiston taloyhtiöt lajittelemaan jätteen seitsemään eri jätelajiin:
- Sekajäte
- Biojäte
- Paperi
- Muovipakkaukset
- Lasipakkaukset
- Kartonkipakkaukset
- Metallipakkaukset
Nokialla on kuitenkin aika hyvin "julkisia" kierrätyspisteitä esim. metallille, lasille ja muoville. Hölmöä jos näitä ei ole tarpeeksi hyvin otettu huomioon laissa, vaan jokainen yhtiö joutuu hommaamaan omat uudet puuttuvat jäteastiat.
Uusi jätelaki velvoittaa lajittelemaan jätteen seitsemään eri jätelajiin
3
162
Vastaukset
- Anonyymi
Ei taida olla huomioita tuollaisia yleisiä kierrätyspisteitä ollenkaan. Tässä on muutaman kilsan säteellä useampi sellainen. Monen kaupan pihassa on myös sellaiset. Silti velvoitetaan yhtiöitä hommaamaan omansa. Tännekin pitää nyt hommata muovi, lasi ja metalliastiat, kun on 8 huoneiston yhtiö. Kustannuksia tulee yhtiölle mutta noilla julkisilla pisteillä pärjäisi vallan mainiosti.
- Anonyymi
Se on vaan niin, että kerrostaloissa osa asukkaista ei ymmärrä tai ei halua ymmärtää, mitä mihinkin astiaan pitää laittaa.
- Anonyymi
Eipä taida se ihmisten ymmärrys lisääntyä, vaikka lisätään jäteastioiden lukumäärää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2123916Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii632485Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3922326- 472243
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561257
- 721186
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136