Politiikak elää,kuten kuuluukin

Perussuomalaisten kannatus valuu kokoomukseen, nyt-liikkeeseen sekä Valta kuuluu kansalle -puolueeseen, mutta suurin ongelma puolueelle on ylipäätään saada väki liikkeelle.

Siinä puolueen puheenjohtajalla Riikka Purralla on henkilökohtainen haaste. Aluevaalitentit paljastivat, että puheenjohtajalla ei ole edeltäjiensä Timo Soinin tai Jussi Halla-ahon karismaa puhutella muihin puolueisiin pettynyttä poliittista liikettä.
Purralla on vajaa vuosi aikaa opetella esiintymistä.

Mutta.
Aluevaaleissa persuja pilkattiin siitä, että puolueen vaaliteema oli bensan hinta. Tulos näytti, ettei kansa luota perussuomalaisiin, kun eteen tulee asiallisten asioiden hoitaminen – kuten siis sosiaali- ja terveydenhuolto.

Kun esimerkiksi EU:n elpymispaketin nettosaaja Puola alentaa polttoaineveroa, EU:n elpymispaketin nettomaksaja Suomi joutuu ilmastosyistä sitä nostamaan, tulevaisuudessa lisää. Entäpä jos eteen tulee vielä kohuttu EU:n sosiaalirahasto, joka antaisi kasvot EU:n hullulle rahanjaolle?

Väitän että Soini palaa jälleen kerraan pelastamaan puolueensa.

0

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

        Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
        Suhteet
        35
        10254
      2. Ketä tietää

        Missä ammuttiin pyssyllä.
        Kotka
        42
        5522
      3. Ei tunnu, että välität yhtään

        Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
        Ikävä
        43
        5053
      4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

        Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
        Ikävä
        203
        3881
      5. Näytitpä taas niin hyvältä!

        Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
        Tunteet
        13
        3483
      6. Onko kaipaamallasi

        Naisella silikonit 🤔
        Ikävä
        47
        3390
      7. Veikeä Satu

        Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
        Ikävä
        31
        2976
      8. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

        Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
        Vimpeli
        74
        2769
      9. Oletko nyt

        Onnellinen mies naisesi kanssa?
        Ikävä
        44
        2643
      10. Rakastatko?

        Ala kertomaan se ja heti
        Ikävä
        56
        2553
      Aihe