Vielä on kommunisteja Ay-liikkeessä lakkoja vaatien

Suomessa on maailman jäykimmät työmarkkinat ja hirmuverotus, josta syystä täällä ei kannata juurikaan kasvaa, investoida ja työllistää. Tähän suuri syylien on yleissitovuus.
Kun tarkastellaan yleissitovuutta, asiaa on katsottava historiallisesta perspektiivistä.

Sotien aikana Stalin antoi Puna-armeijalle kolme kertaa käskyn valloittaa Suomi ja siirtää suomalaiset (paitsi upseerit ja suojeluskuntalaiset…) Uralin taakse. Tätä Suomen kansa ei kuitenkaan halunnut, vaan aivan uskomattomien ponnistusten ja onnenkin ansiosta esti Stalinin suunnitelmat.
Suomi säilyi itsenäisenä ja länsimaisena demokratiana, eikä Neuvostoliitto sitä miehittänyt.

Neuvostoliiton kommunistinen puolue (Politbyroo, полити́ческое бюро́) päättikin sitten hoitaa asian ns. ”pidemmän metodin” mukaan, ja antoi ”Suomen ongelman” hoidettavaksi Moskovassa 1918 perustetulle Suomen kommunistiselle puolueelle, SKP:lle. Leninin sanoin ”hyödyllisille idiooteille”.

Tätä varten Politbyroo rahoitti, koulutti ja aktiivisesti ohjasi SKP:n stalinisteja. Esimerkiksi Ville Pessi ja Taisto Sinisalo saivat tehtäväkseen puhdistaa puolue ”sinne pesiintyneistä luteista” ja kaapata valta ay-liikkeen kautta, aiheuttamalla yhteiskunnallista sekasortoa, yleislakkoja, jne.

Ay-liike kurnuttaa Putin tyylillä, viimeiset kommunisti mohikaanit vielä laittaa tehtaita pois tuotannosta. Hyväpalkkaiset paperimiehet on tiensä päässä monissa lakkautetuissa tehtaissa. Duunarit antoi vallan Ay kommunisteille, lopputulos kuten odottaa saattaa kommunistien ohjauksessa.
Hallitus on kykenemätön lakkoilijoiden edessä kun ao ministerit SDP:stä saaneet voitelurahan Ay-liikkeeltä, oltava silloin puolta ja hiljaa. Normaalisti jo näin isoon taloudelliseen lakkoon pääministeri ja työministerin tulisi puuttua.

1

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SDP:n punaset sosialistiset taistolaiset kommunistit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      123
      6115
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2150
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1993
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1163
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      70
      1161
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1017
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      932
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      907
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      775
    Aihe