Nordfuelin biojalostamosta tehty valitus korkeimpaan oikeuteen! Se siitä sitten?
Valitus korkeimpaan hallinto,-oikeuteen!
Anonyymi
20928
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ja tekijänä ?
Koirat haukkuu ja karavaani kulkee, tulee vain pieni aikalisä.
Onko hanke muka joskus toteutumassa?
onko valituksen tekijä tahi tukija kenties mukana Haapaveden kunnallispolitiikassa??
Vastarannankiiski
Ei ole edes haapavetinen vaan eteläsuomesta. Mutta hei! Jos tehdasta ei tule niin olkaa onnellisia, se sitten sitä vihreää siirtymää..
09.32
Kuka etelä Suomesta on niin Haapaveden asioista kiinnostunut, joku city vihreäkö?
Se jolla on vastarannalla mökki.
lienee jutellut tuon Rambollin kanssa????
Ei mene valitus läpi. Turhaa rahan polttamista
Saisi mennä läpi, joen alajuoksulla tuskin kiittelevät nykyisestäkään joen kunnosta joka on pääasiassa turpeen syytä. Liejua on koko joki.
Ramboll on tehnyt asiasta siis joen virtaamasta mittavan selvityksen..Heidän tutkimustyön ja lausuntojen ansiostaan mm. Haapakosken patosiltaa korjailtiin
Siitähän korjattiin vain ajosillan lankut. Ei mitää. Tekemistä virtaamaan kanssa.
Kyllä muuten on. Ramboll tutkitutti myös padon rakenteiden kunnon lisäjuoksutuksia ajatellen.
Haapakosken pato on rakennettu vuonna 1960. Kirkkojärven säännöstelyrajat ovat - 0,60 metriä keskivedenkorkeudesta.
Haapavedellä vuonna 1956 kuvatusta videosta voit katsella keväisiä tulvia.
Suunnitellut lisäjuoksutukset edellyttivät patorakenteiden tutkimisen. Suurin kysymys onkin se että miten ja milloin se Kirkkojärveen surutta laskettu turvelieju lähtisi liikkeelle tuhoten koko joen alajuoksun ekosysteemin?
Ajeles itse Partaperän suunnalta sille uudelle sillankannelle joka on kuulemma ainoastaan persujehun ylivertaisen politikoinnin myötä siinnä. Varmasti näet sen alajuoksun ruoppauskivikasan keskellä koskea?
Kun voimala ei lämmitä vettä niin siihen muodostuva jääpato voi tulvituttaa voimalankin veden noustessa sillan kannelle saakka....
Kirkkojärven ja joenvarren tulviessa ylitse tulvarajojen jääpadoista johtuen niin paljonkohan sitä mujua huuhtoutuisi alavirtaan??
Tulisikos Mieluskoskestakin turvemujukoski
Mieluskosken alakoski (sillan alapuolella) on jo mujukoski. Saari alkoi muodostua soitten ojituksen aikoihin ja saari nousi nopeasti turvetuotannon alettua. 50-luvulla ja 60-luvun alussa alakoski virtasi vielä vapaana ei tietoakaan saaresta.
juurikin näin..
Tiettävästi nimenomaan tuo Haapakosken ruoppaus tuhosi Mieluskosken ja nyt tätä pelkäävät
koskien mujuuntumista pelkäävät Oulaisissa ja Pyhäjoella..
Ravut ja jalokalat kaputt..
Korkein oikeus on aina sen puolella, kuka kuuluu korkeampaan looshiin.
Jos ei ole muuraripeliä, niin sitten oikeus julistaa voittajaksi ratkaisun, mistä eniten hyötyy itse.
Eihän siihen ole rahoitustakaan.....eli turha valitus ei laitosta tule tänne ikinä!!!!
varmasti on vaikea saada rahoitusta tuon törkykirjoittelun jälkeen
Kierot kepulaiset ovat valituksen takana.