Sauli Niinistö puhuu loputtoman ymmärtämisen puolesta suhteessa Venäjän röyhkeisiin vaatimuksiin. Hyvä niin, mutta mietityttää, tuleeko siinä raja koskaan vastaan.
Otetaan esimerkiksi muslimien kunniamurhat ja naisten sukupuolielinten silpomiset. Riittääkö Saulin ymmärtämys? En usko. Raja tulee vastaan ja nuo ilmiöt tuomitaan lujasti.
Nyt on kysymyksessä Venäjän sotauhoinen kampanja, jonka taustalta löytyy Venäjän kansan pitkäaikainen huijaaminen, Putinin ja hänen lähipiirinsä oman edun tavoittelu ja pyrkimys vallassa pysymiseksi, Suur-Venäjä-ajattelu, 15000 sodan uhria jo Ukrainassa ja lisää on tulossa.
On mietittävä myös, kuinka pitkälle "ymmärtämisessä" voidaan mennä.
Kuinka paljon pitää sietää
1
56
Vastaukset
No niin, tuli toiseen kertaan. Typerä ohjelma Suomi24:llä. Älä vastaa tähän, vastaa toiseen aloitukseen samalla aiheella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413123- 823064
- 1962549
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362225- 301551
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411426Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231413- 101284
- 131279
- 221251