Yritetäänkö tässä teollisuustuulivoimaloita pakolla liian lähelle asutusta

Anonyymi

Ei mitään tuulivoimaloita vastaan yleisesti, kunhan voimala-aluetta ei rakenneta väkisin liian lähelle asumusta tai merkittävää luontokohdetta.
Sastamalassa nyt tuntuisi olevan käsitys että 1 kilometri riittäisi asumukseen. Se on todella vähän. Teollisuusvoimalat ovat nykyään niin valtavia että näkyvät ja kuuluvat kauas. 2 kilometriä tulisi olla minimi.

Jokaisen tässä tilanteessa pitää tehdä itselleen kysymys:
Suostuisinko itse, jos voimaloita tulisi 14 kpl ihan kotini läheisyyteen ja lähin 1 kilometrin päähän? Jos vastaus on en suostuisi, niin pitää osata vastata, miksi jonkun muun pitäisi tähän suostua?
Eikö jokainen kuntalainen ole yhtä arvokas? Eikö jokaisen työllään hankkima omaisuus ole tärkeää puolustaa?

Asiaa ajava "johtajisto" ovat jo asiassa kyntensä näyttäneet. Puhumalla pötyä meni heti pohja pois. Avoimuudesta tuli vitsi. Julkisesti on jo nolattu kaupungin johtoporrasta. Aikas noloa! Infossa tuli jopa vanhentunutta tietoa Ilmari Mattilalta!
Ilmari Mattila on jo Kankaanpäässä työssä ollessaan ollut suurennuslasin alla hommistaan. Lukea voi lehdestä. Antaako Sastamala touhun jatkua?

Mitä päättäjät saa yrityksiltä? Sponsorirahaa joihinkin määrättyihin asioihin? Miten päättäjät kääntyvät asukkaitaan vastaan?

Kuntalaisten ääntä pitää kuunnella. Yli 500 henkilöä on adressin allekirjoittanut. Se on selvä kannanotto. Jos se ohitetaan olan kohautuksella, niin Sastamalan nimeksi voi vaihtaa Neuvostoliitto.

14

984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuonne Kolunmaan-Teerinevan alueellehan on peräti 7 kpl tuulivoimaloita suunnitteilla.
      https://goo.gl/maps/G3uf44vUSvXDCVJy9

      Yleensä voimalat rakennetaan hiukan korkeamman maastokohdan päälle. Sieltä ne näkyvät yli 5 km päähänkin varsin hyvin. Tosin meluhaittaa ja valoefektejä ei niin kaukana enää joudu kärsimään.

      Nyt suunnittelun alla olevalla 11 km² alueella lasketaan olevan 68 kotitaloutta. Näille ilmeisesti lasketaan aiheutuvan melu- yms. haittoja, Suomessa ei kuitenkaan ole tapana, että tuulivoiman haittoja kärsiville maksettaisiin mitään korvauksia.

      Yksi tuulivoimala tuottaa kunnalle verotuloja noin 25.000€/v. Seitsemän voimalaa tuottaisi noin 175.000 € vuosittain Sastamalan kassaan,

      • Anonyymi

        "Yksi tuulivoimala tuottaa kunnalle verotuloja noin 25.000€/v. Seitsemän voimalaa tuottaisi noin 175.000 €"

        Ja saman verran saa maanomistat vuokratuloja.


      • Anonyymi

        Siellä on 68 taloutta haitta-alueella. Kuinka moni noista omistaa niitä tuulimyllyjen alle jääviä maita, ja sitä kautta saa jotakin vuokratuloja itsellensä?


    • Anonyymi

      "Yksi tuulivoimala tuottaa kunnalle verotuloja noin 25.000€/v. Seitsemän
      voimalaa tuottaisi noin 175.000 € vuosittain Sastamalan kassaan,"

      Tuo on muuten sattumalta täsmälleen sama summa, joka Sastamalalta virkamiesten mukaan puuttuu uuden uimahallin vuosimenojen kattamisesta.

      Kun tuulimyllyistä aletaan saada 175 tonnia ilmaista rahaa joka vuosi, niin sillä rahalla tänne saadaan lopultakin se ikuisuuksia odoteltu uimahalli.

      • Anonyymi

        Noi 68 taloutta jotka saa meluhaittoja, niille annetaan 5 vuoden ilmaiset kausikortit sinne Sastamalan uuteen Uimahalliin.
        Pääsee hetkeksi potkurin melusta ja siipien välkytyksestä pois, ja saa uida lillua lämpöisissä upouuden uimahallin vesissä.


    • Anonyymi

      Eli hyvältä näyttää sekä uimahallin, maanomistajien että tuulivoimaloiden osalta. Nyt ei muuta kuin tuumasta toimeen ja rakentamaan.

    • Anonyymi

      Töröttääkö Kolunmaalle suunnitelmissa olevan tuulivoimapuiston ropellit rumasti paikkakunnan ainoaan merkittävään ja arvokkaaseen kulttuurimaisemaan eli Tyrvään Pyhän Olavin kirkon maisemiin ja kirkkomaalle??
      Ikiaikainen kirkkomiljöö sotketaan ja Vanhan Kirkon pihalla suhisee ja väreilee vast'edes Pyhän Hengen sijaan tuulivoimalan helvetillinen melu ??

      • Anonyymi

        Eikös tuossa ole ainakin kymmenkunta kilometriä välimatkaa kirkolle sieltä potkurimaston juurelta? En tosin ole koskaan käynyt Kolunmaassa, että tietäsin centilleen missä kohtaa Myllymaan suuntaa se oikein on, mutta ei se ihan Pyhän Olavin naapureita kuitenkaan ole. Se on totta, että helvetinvoimien puolen voimaloita nuo on, eikä liian lähelle siunattua maata saisi mastoja tuoda ollenkaan.


    • Anonyymi

      Jostain luin verotuoton olevan 37 000 euroa per ropeli ja maavuokrat pälle.

      En tiedä ketä muuta riepoo ja harmittaa energian hinta, ainakin minua.

      Energian hinta ei laske nykymenolla ellei näitä ropeleita rakenneta puoli väkisin ja paljon.

      Sastamala on muutoinkin tällä hetkellä ikääntyvä kunta joten nuo eurot on nyt tilaisuuden tullen otettava mitä tuuli tuo, ettei jäädä täysin kyvyttömiksi.

      Kilometrin etäisyys pitää riittää, ei niitä muutoin saa minnekkään rakentaa.

      Suomella pitää olla huoltovarmuus ja energia omasta takaa, varsinkin kun tuo venäjä näyttää olevan se mikä se on.

      Toivotan onnea rakennussuunnitelmille.

      • Anonyymi

        Ja paljonko on valtiolta saatava tuki. n. 400 000€/ vuosi / voimala. Eli ei näillä kyllä saada halpaa sähkö, päinvastoin Saksassa on nyt EU:n kallein sähkö kun ovat luopuneet ydinvoimasta ja rakentavat tuulivoimaa mutta ei se markkinaehtoisena ole sielläkään.


    • Anonyymi

      Tuulienergiasta ja sen tuotannosta hyötyvät eniten jo muutoinkin varakkaat ihmiset. Haitat sentään jakaantuvat tasaisemmin.

    • Anonyymi

      Kysykää niiltä tanskalaisilta, että mikä se heidän bisnesmallinsa oikein on? Siis tekevätkö he voittonsa sähkön myynnillä vaiko joillakin valtion tukiaisilla?

      Toisekseen, ns. viralliset melumittaukset on tehty huijaamalla, eli lapojen jaksollinen liike on keskiarvoistettu pois ja siten melun intensiteettikäppyrä saatu muistuttamaan luonnon taustakohinaa. Tarkemmalla mittauksella infraäänien intensiteettipiikit tulevat näkyviin.

    • Anonyymi

      ei saa rakentaa mihinkään rakenusten liepeille.muuten kaikkien asuntojen hinta sastamalassa laskee. joku täysin asumaton metsätien varsi, jostain mäkisestä maastosta olis varmaan sopivampi.
      toi suunnitelma pitää siirtää kauemmaksi jonnekkin joutomaalle jossa ketään ei kärsi.

    • Anonyymi

      Miten tämä asia etenee Sastamalassa? Sama tanskalaisfirma on ottanut tähtäimeensä tehdä nyt tuulisähköä myös Kolhossa Mänttä-Vilppulassa joka aiheuttanee kovaa parranpärinää.. Sama kilometrin etäisyys asutuksiin mukamas riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      555
      9168
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      165
      6284
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      380
      5337
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      72
      4811
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      101
      4433
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4093
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      206
      4037
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      105
      2145
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      114
      1568
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      53
      1106
    Aihe