Jaana Kavonius laittaa ensi viikolla korttien keruun käyntiin uuden puolueen perustamiseksi. Tärkeänä syynä on VKK:n epädemokraattinen vallankäyttö. Äänioikeus on vain yhden käden sormin laskettavalla määrällä puolueen perustajajäseniä. He ovat betonoineet tällä kohtalonsa ja kannattajajäsenet vaihtavat perustettavaan uuteen puolueeseen? Myös Convoyhin osallistuneita toivotaan mukaan.
Tässä Kavonius kertoo asiasta.
https://youtu.be/VLx0TwYAmf8
Tässä Kavonius kertoo asiasta.
https://youtu.be/VLx0TwYAmf8
Vastaukset 27
Vanhimmat
Pitäähän+jokaisella+toki+oma+puolue+olla.+Varsinkin+erilaisilla+ja+eri+asteisilla+hörhöillä,+jotka+eivät+tule+toimeen+kenenkään+kanssa.+Kyllähän+pikkupuolueella,+jolla+on+jopa+0,2+%+kannatus,+on+paljonkin+sanavaltaa+ja+ääni+kuullaan,+varsinkin+jos+hölmöilee+riittävästi.
on nämä surullisia tapauksia
Mitähän tämä sitten taas tänne kuuluu ?
Kuka, tai mikä on Jaana Kavonius, ja tosiaan miksi asiaa täällä mainostetaan?
Anon kannatus on tosiaan laskenut ja halutaan vaihtaa puheenjohtaja. Sen voi tehdä vain puoluekokous. Siellä äänioikeus on vain noin neljällä henkilöllä. Puheenjohtajan vaihtaminen voi siis olla tosiaan vaikeaa. Jos sähköisten kannattajakorttien keruun taakse saadaan sama porukka kuin oli VKK:n takana, syntyy puolue nopeasti. VKK:han keräsi yhdessä vuorokaudessa tarvittavat 5000 kannattajakorttia. Toisaalta Kavoniuksesta on ristiriitaisia mielipiteitä. Jos kuitenkin hankkeen taakse saadaan mukaan tarpeeksi suosittuja skenen henkilöitä, voi se hyvinkin onnistua.
Miksi ketään kiinnostaisi Anon kannatus, tai sen lasku, VKK;n ongelmat perussuomalaiset palstalla?
Entä vihreiden, vasemmiston ja demareiden asiat? Miksi niistä puhutaan palstalla jatkuvasti, jopa enemmän kuin persuista?
Hyvä! Puolueita ei koskaan voi olla liikaa.
Aika moni Purraan pettynyt persu taisi lähteä Anon kelkkaan lukematta sopimuksen loppuun präntättyä pikkutekstiä.
Miten Purraan on voinut pettyä jo nyt, tai jo silloin kun hormoonihiiri puoluettaan kyhäsi. Ei kyllä ole ollut eikä ole ongelma Purralla tai Purrassa, kyllä nuo hormoonihiiren fanit ovat ihan oikeassa häirikköporukassa, marginaalissa. Eivät ainakaan haittaa ketään.
Purra väritön persujen pudotus oli varmaa. Hänellä ei puolueen ulkopuolella mitään hypeä. Tynkkynen on ainut tosi suosittu politikko koko suomessa yli rajojen
, myös henkilöt jotka ei koskaan olleet politiikasta kiinnostuneita dikkaa. Syy kaveri on umpirehellinen. Voi olla ja paras olisi jos hän irtautuisi persuista ja perustaisi oman puolueen. Hänestä olisi pitänyt tehdä puh. jotht.
Onko VKK oikeistolainen puolue ts. köyhät kyykkyyn?
Pahinta kai on, että jättilääkekaappi ei vaikuta enää aivan täysjärkiseltä. Tämä siis näin maallikon silmin.
Paitsi että Ano poikkeuksellisesti osoitti merkkejä aivotoiminnasta.
Puoluerekisterissä on tällä hetkellä 21 puoluetta. Viisi puoluetta tai paremminkin yhdistystä kerää kannattajakortteja. Näistä varmaan yksi saa kortit kokoon ennen määräaikaa. Vielä siis on hyvin tilaa isollekin joukolle uusia puolueita. 😎
LEVELIkin on kääntänyt peukalon alaspäin Anon suhteen. Tällä on melkoinen merkitys, koska heillä oli tärkeä osuus VKK:n korttien keräämisessä.
Tuonne pitäisi Marco de Witin tunkea mukaan. Hänhän ei päässyt edes VKK:n ehdokkaaksi aluevaaleissa. Ehkä pääsi kannattajajäseneksi ja maksoi tyhjästä 25 euron jäsenmaksun. 😁 MdW on viime aikoina bloginsa mukaan ajanut Tiihosta Anon sijalle puheenjohtajaksi, mutta se ei välttämättä onnistu betonoinnin takia. Toisaalta MdW:nkin betonoitu puheenjohtajuus murtui Suomen Kansa Ensin -puolueessa. MdW hevosettomana miehenä etsii siis uusia haasteita.
Kristallipuolue on houkutteleva vaihtoehto Anosta irtoaville ja convoy-porukalle. Ilmeisesti Kristallipuolueen jäseniä oli convoyssa enemmänkin. Toisaalta Kavoniuksen puolue voi saada kannattajiaan myös Kristallipuolueesta. Pienten suvakkipuolueiden kannattajat ovat myös mahdollisia siirtyjiä. Saadaan siis sopivaa lisäsakeutta tähän skeneen. "Fakin älykääpiöt ja muuta sapotäärit"
Noita hörhöjä nyt riittää joka lähtöön, varmaan monet muutkin mielenosoitukseen osallistuneet henkisesti heikko-osaiset suunnittelevat oman puolueen perustamista.
Elämme demokratiassa ja avoimessa yhteiskunnassa, joten lahjoistaan riippumatta ihmisillä on oikeus poliittiseen toimintaan.
Kavonius on vähän surullisen hahmon ritari, kaikkea muuta kuin heikkolahjainen, mutta iskenyt kätensä todella syvälle pskaan, jota tietyissä piireissä tässäkin lintukodossa on ihan tarpeeksi. Silloin tällöin se kuplii pinnalle, kuten hänen kohdallaan varsinkin Elisa Palosen tapauksessa, tai noin yleensä juuri nyt Vasankarin tapauksessa.
Vttumaisuutta ja tyhmyyttä maailmassa riittää kaikkein eniten, nimittäin loputtomasti. Kuten persujen rasistisiivestäkin tiedämme. Kuihkahan kauan vero-Veikko tuurillaan seilaa ennen kari repii kölin irti. Yleensä nimittäin hänen tyylisellään elämänasenteella se enemmin tai myöhemmin tapahtuu. Menisi vaan sekin pelle ajoissa Katariina Sourin elämänhallintaoppiin ja alkaisi munkiksi, niin ehkä saisi vielä elämisen arvoisen loppuelämän sekin lööppien kaunistus.
Jaana valomiekan avulla kohti taistoja.
https://twitter.com/ssamposalo/status/1490040739094478848
koronako se ihmisten pään hajottaa? Lataamo kamaa
Lataamo kunnossa tuo nainen on ollut ainakin viimeiset 10 vuotta.
Jaana Kavonius oli kyllä oma ihastuttava itsensä jo pitkään ennen koronaakin. Ns. nuorena eläkkeelle jäänyt.
Ihmetyttää kun pari sankaria on ruvennut kovasti jeestustelemaan.
Herra Turtiainen on ilmeisesti "herännyt uskoon" kuten myös Jaana K. joka pyyteli rukoilemaan. No huvinsa ihminen löytää milloin mistäkin.
en ole robotti, häiriö johtuu mainostenesto ohjelmastani. no lueskelen lisää jostain muualta. Olen kiinnostunut <jaanan uudesta puolueesta
Jaana, Ano, Paavo ja Saara🤣 onneksi kukaan noista ei saa edes kortteja kasaan.