Sokerijuurikkaan viljely vaarassa loppua

Anonyymi

Sucros yrittää houkutella sokerinviljelyyn hinnalla, joka ei tosin päätä huimaa.Nyt oli Sucroksen sivuilla, että se korottaa vielä entisten nousujen lisäksi 1,50 euroa tonnilta hintaa.

Eli suomeksi sanottuna viljelijöitä ei enää saa viljelemään sokeria nykyisillä polkuhinnoilla. Tuo korotus mikä nyt luvataan on aivan liian pieni. Nykyinen lannotteiden hinta, ja nykyinen viljanhinta saa monen viljelemään viljaa sokerin sijasta.

9

1329

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hehtaarilta kun tulee 40 tonnia juurikasta niin hinta olis sit 60€ enemmän. Pitäisikö sen sitten riittää. Enempi hupihommia.

    • Anonyymi

      Viimeinenkin hinnakorjaus lähinnä pilkantekoa.
      Jokaisen juurikkaanviljelijän syytä omakohtaisesti tehdä ratkaisunsa.
      Nuo korotukset eivät kata missään nimessä edes kohonneita kustannuksia.
      Onkohan sucroksen päälliköt samass veneessä ja laskeneet omaa palkaatavoitettaan.

    • Anonyymi

      ihan pilkan tekoa
      10v sitten lopetin juurikas pelleilyn
      vehnän pörssihita nyt sota lisällä 350eur

    • Anonyymi

      Eilen Sucros nosti hintaa neljä euroa tonnilta. Hätä on nyt suuri kun viljelijöitä ei taida olla riittävästi.

    • Anonyymi

      22 vuotta viljellyt sokerijuurikasta, ja hyvin on toimeentulo saatu. Provosoivat puheet alan kannattavuudesta onkin syytä lopettaa. Kysymys osaamattomuudesta mikäli elanto ei irtoa juurikkaan viljelystä.

    • Anonyymi

      et taida omistaa taskulaskinta
      vehnät yli 400e tonni

    • Anonyymi

      Uusia juurikkaan viljelijöitä on turha odottaa on
      Sucroksen herrojen lähdettävä muualle töihin.

    • Anonyymi

      Sokerihan on myrkkyä muutenkin. Miksi tintata maat raskain konein sellaiseen kuntoon jotta kestää vuosikymmenen saada lierotkin takaisin?

      Eläkäämme siis pelkällä auringon valolla kuten Emma Kari ja Iiris Suomela. Juurikkaasta kelpaa ravinnoksi korkeintaan naatit, hyvää kuitua.

      Säästyy veronmaksajien rahaa ja vuosikymmeniä eduistaan nauttinut sokerirälssikin pääsee lyhentämään suolivyötään, mikä on pelkästään terveellistä sekin.

    • Anonyymi

      Juurikkaan kolonaispinta-ala on vähentynyt viime vuoteen verrattuna yli 30 prosenttia. Eli tuo uutinen tietää hyvin lyhyttä käyntikautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2566
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2156
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      35
      1045
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      897
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      798
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      660
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      578
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      525
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      511
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      502
    Aihe