Sokerijuurikkaan viljely vaarassa loppua

Anonyymi

Sucros yrittää houkutella sokerinviljelyyn hinnalla, joka ei tosin päätä huimaa.Nyt oli Sucroksen sivuilla, että se korottaa vielä entisten nousujen lisäksi 1,50 euroa tonnilta hintaa.

Eli suomeksi sanottuna viljelijöitä ei enää saa viljelemään sokeria nykyisillä polkuhinnoilla. Tuo korotus mikä nyt luvataan on aivan liian pieni. Nykyinen lannotteiden hinta, ja nykyinen viljanhinta saa monen viljelemään viljaa sokerin sijasta.

9

1195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hehtaarilta kun tulee 40 tonnia juurikasta niin hinta olis sit 60€ enemmän. Pitäisikö sen sitten riittää. Enempi hupihommia.

    • Anonyymi

      Viimeinenkin hinnakorjaus lähinnä pilkantekoa.
      Jokaisen juurikkaanviljelijän syytä omakohtaisesti tehdä ratkaisunsa.
      Nuo korotukset eivät kata missään nimessä edes kohonneita kustannuksia.
      Onkohan sucroksen päälliköt samass veneessä ja laskeneet omaa palkaatavoitettaan.

    • Anonyymi

      ihan pilkan tekoa
      10v sitten lopetin juurikas pelleilyn
      vehnän pörssihita nyt sota lisällä 350eur

    • Anonyymi

      Eilen Sucros nosti hintaa neljä euroa tonnilta. Hätä on nyt suuri kun viljelijöitä ei taida olla riittävästi.

    • Anonyymi

      22 vuotta viljellyt sokerijuurikasta, ja hyvin on toimeentulo saatu. Provosoivat puheet alan kannattavuudesta onkin syytä lopettaa. Kysymys osaamattomuudesta mikäli elanto ei irtoa juurikkaan viljelystä.

    • Anonyymi

      et taida omistaa taskulaskinta
      vehnät yli 400e tonni

    • Anonyymi

      Uusia juurikkaan viljelijöitä on turha odottaa on
      Sucroksen herrojen lähdettävä muualle töihin.

    • Anonyymi

      Sokerihan on myrkkyä muutenkin. Miksi tintata maat raskain konein sellaiseen kuntoon jotta kestää vuosikymmenen saada lierotkin takaisin?

      Eläkäämme siis pelkällä auringon valolla kuten Emma Kari ja Iiris Suomela. Juurikkaasta kelpaa ravinnoksi korkeintaan naatit, hyvää kuitua.

      Säästyy veronmaksajien rahaa ja vuosikymmeniä eduistaan nauttinut sokerirälssikin pääsee lyhentämään suolivyötään, mikä on pelkästään terveellistä sekin.

    • Anonyymi

      Juurikkaan kolonaispinta-ala on vähentynyt viime vuoteen verrattuna yli 30 prosenttia. Eli tuo uutinen tietää hyvin lyhyttä käyntikautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3724
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2021
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      226
      1343
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      135
      1246
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      112
      1138
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      111
      1106
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1030
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      985
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      984
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      896
    Aihe