"eksyneen varusteet olivat suorastaan kelvottomat"

Anonyymi

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008593999.html

"Poliisin mukaan eksynyt nainen oli maannut tuiskulumen peittämällä latu-uralla sikiö­asennossa rinkka sylissään. Hän oli lumen tuiskuttamassa lumikiepissä. Ympärillä oli jo puoli metriä lunta. Poliisi kaivoi hänelle päälle lämmintä vaatetta ja kuljetti Kiilopäälle mökkiin lämpiämään.

Poliisi arvioi, että keliin nähden eksyneen varusteet olivat suorastaan kelvottomat. Poliisille ei selvinnyt, mihin retkeilijä olisi ollut matkalla."

6

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Outona pidän sitä, että kännykän paikannus ei toiminut. Eli onko paikantamissovelluksessa jotain todellista vikaa?

    • Anonyymi

      No pieni sähkölaite, pakkasta ja kohmeiset sormet, hätä. Eihän siinä muuta tarvita. Jos gepsin saa päälle ja puhelin on kylmä niin on hyvin suuri riski että se sammuu ennen paikannusta.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        "Samana viikonloppuna Näkkäläjärvi selvitti toistakin katoamista, kun kaksi tsekkiläistä hiihtäjää olivat uupuneet kesken retken Urho Kekkosen kansallispuistossa. "


    • Anonyymi

      Etelämpää tulleilla ei välttämättä ole käsitystä siitä, millainen sää voi talvella avotunturissa olla.

    • Anonyymi

      Näitä avohoitotapauksia väliin näemmä eksyy lapin perukoille asti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      133
      4919
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3336
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2664
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2278
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      261
      1781
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      47
      1719
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1577
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1526
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1510
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1221
    Aihe