Suomi tulee itselataavineen hieman jäljessä

Tammikuussa 20 suosituimman Norjassa myydyn auton joukosta 19 oli täyssähköisiä. Suosituimmat olivat Audi Q e-tron, Hyundai IONIQ 5 ja BMW iX.
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Juu, ei siellä itsehinkkaavat kelpaa.

Äänestä
  • Ei niitä edes myydä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei niitä edes myydä.

    Fiksuja nuo Norskit.

    Äänestä

Kylmää kyytiä Toyotalle tammikuussa. Viime vuonna tammikuussa yli 1300 autoa, tänä vuonna alle 600 autoa.

Äänestä

Latauskelvottomien loppulaskenta on alkanut jo Suomessakin. Viiden vuoden päästä vuosimallin 2022 latauskelvoton on yhtä haluttu vaihtoautona kuin syfilis tautina.

Äänestä

Mitäs köyhät täällä inisee, muuttakaa Norjaan. Kyllä kai turskan perkaamoon pääsee ahkera trollaaja töihin helposti.

Äänestä

Norja tulee sähköautoineen hieman jäljessä.

Suomessa myyntitilastojen kärjessä neljä Toyotaa, itselataavia tottakai, kuka sitä piuhoja vetelisi tänäpäivänä yötä päivää jossain lidlin nurkalla?

Äänestä
  • On selvää mihin tämä maailma on menossa kun latauskelvottomien autojen myyntikiellosta on jo sovittu. Ei mitään arvuuttelemista tai ennustamista. Vain jo päätetyn asian tunnustaminen.
    Latauskelvottomat ovat matkalla hautaansa.

    Äänestä

Norjan eniten myyty maasturi oli jälleen tammikuussa Toyota RAV4 PHEV hybridi, kuten koko vuonna 2021 Toyota oli ykkönen. Näin siis Norjassa, kuten myös Ruosissa ja Suomessakin.

Äänestä
  • Kun oikein hakee, niin voi jonkun Toyotan löytää joltain vuodelta kohtuullisen myydyksi, mutta entä sitten?
    Kyse on kuitenkin oikeiden sähköautojen ylivoimasta Norjassa.

    Äänestä

  • Olihan+se+mutta+myynti+putosi+60%.

    Äänestä

  • Tosin PHEV = plug-in hybridi. Eli yhtäkään itselataavaa hybridiä ei listalta löytynyt ja Toyotan autokin on plugari.

    Äänestä

Toyotan itselataavilla sähköautoilla mennään komeasti vielä vuonna 2040.

Äänestä
  • Kyllä niillä vielä silloin ajaa saa jos pesre kestää sikakalliin bensan roimat käyttömaksut. Fossiilipolttimilla ajaminen muuttuu ainoastaan rikkaiden hommaksi aika nopeasti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä niillä vielä silloin ajaa saa jos pesre kestää sikakalliin bensan roimat käyttömaksut. Fossiilipolttimilla ajaminen muuttuu ainoastaan rikkaiden hommaksi aika nopeasti.

    Sehän sopii vakavaraisille ja tavallista paremmin toimeentuleville Toyotisteille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sehän sopii vakavaraisille ja tavallista paremmin toimeentuleville Toyotisteille.

    5 tkm vuodessa?

    Äänestä

Norja ei olekaan verottanut kansalaisiaan hengiltä, niinkuin meillä. Lisäksi Norjan valtio on voimissaan, kun taas meillä on vain pirusti velkaa, kiitos tyttö hallituksemme rahan jako ympäri maailmaa.

Äänestä

Suomessa+tullaan+myymään+maailman+viimeiset+latauskelvottomat+Toyotat+5+%+alennuksella+ja+jonotus+on+valtavaa.+Ilman+jäävät+saavat+lippikset.

Äänestä

Meillä Lexus RX 450h itselataavalla hybriditekniikalla kuluttaa maantiepainoitteisessa ajossa noin 8.3 litraa sadalla. Tuo on yksinkertaisesti umpisurkea tulos. Lexus, joka on Toyotan sisarmerkki, lupaa kuitenkin valmistajan antamissa teknisissä tiedoissa kuuden litran keskikulutuksia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tammikuussa 20 suosituimman Norjassa myydyn auton joukosta 19 oli täyssähköisiä. Suosituimmat olivat Audi Q e-tron, Hyundai IONIQ 5 ja BMW iX.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu