Paljonko ylläpito hevonen maksaa 6kk

Anonyymi

Minulla on mahdollisuus ottaa 6kk hevonen ylläpitoon ei omaksi. Oma metsä ja pihat on mutta paljon pitäisi kuukaudessa maksaa omistajalle hevosesta ja monta pientä heinäpaalia menee kuukaudessa. Ja paljon to heppa kaikkineen kuluineen maksaa kuukaudessa. Katsomme eka 6kk miten heppa menee pihassa jne ja sitten harkitsemme jatkoaikaa.

2

795

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylläpito on eri asia kuin vuokraus. Jos maksat omistajalle jotain niin se on vuokrausta. Ylläpidossa et maksa omistajalle mitään mutta maksat hevosen kaikki kulut,kuten ruoan, kuivikkeet, veden, sähkön, kengityksen, eläinlääkärin , ym kaiken mitä tulee sinä aikana kun hevonen sinulla on.
      Heinäpaaleista on vähän vaikea sanoa koska paalit eivät ole vakiokokoisia eivätkä hevosetkaan. Toiset hevoset tarvitsee enemmän, toiset vähemmän, rotukaan ei ratkaise siinä . Mutta laske kuitenkin alustavasti paali per päivä , jos hevonen lihoo niin vähennä ja jos laihtuu niin lisää heinää. Eli 30 paalia kuukaudessa on hyvä alku. Ja kysy omistajalta mitä ja kuinka paljon hevonen on saanut ja jatka samalla tavalla.
      Muista kuluista ei pysty tietoja antamaan, kuivikkeet, (purut, kutterilastut, turve ) kengitys ym maksaa eri paikkakunnilla eri hintoja. Niistä kannattaa kysyä sitten kun on niiden aika..

    • Anonyymi

      Harva omistaja antaa hevostaan ylläpitoon, jos aiot pitää vain yhtä hevosta yksin omalla tallillasi, etenkin kun sinulla ole aiempaa kokemusta omista hevosista. Lisäksi voi olla haastavaa löytää ylläpitohevonen juuri kuudeksi kuukaudeksi.

      Hevosen pitoon omalla tallilla menee yleensä muutamia satasia kuussa, tarkka hinta riippuu monesta eri asiasta. Lisäksi on syytä varautua eläinlääkärikuluihin, jotka voivat tulla yllättävän kalliiksi hyvinkin nopeasti. Ja koska hevonen on sinulla ylläpidossa, sinun on pakko viedä se eläinlääkäriin hoidettavaksi ja maksaa kaikki kulut. Hevoset sairastuvat helposti, varsinkin kun olet kokematon hevosten kanssa, etkä huomaa mahdollisia oireita tarpeeksi pian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1810
    2. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      1610
    3. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      45
      1270
    4. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      1010
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      177
      875
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      810
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      48
      762
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      723
    9. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      16
      723
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      41
      678
    Aihe