Paljonko ylläpito hevonen maksaa 6kk

Anonyymi

Minulla on mahdollisuus ottaa 6kk hevonen ylläpitoon ei omaksi. Oma metsä ja pihat on mutta paljon pitäisi kuukaudessa maksaa omistajalle hevosesta ja monta pientä heinäpaalia menee kuukaudessa. Ja paljon to heppa kaikkineen kuluineen maksaa kuukaudessa. Katsomme eka 6kk miten heppa menee pihassa jne ja sitten harkitsemme jatkoaikaa.

2

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylläpito on eri asia kuin vuokraus. Jos maksat omistajalle jotain niin se on vuokrausta. Ylläpidossa et maksa omistajalle mitään mutta maksat hevosen kaikki kulut,kuten ruoan, kuivikkeet, veden, sähkön, kengityksen, eläinlääkärin , ym kaiken mitä tulee sinä aikana kun hevonen sinulla on.
      Heinäpaaleista on vähän vaikea sanoa koska paalit eivät ole vakiokokoisia eivätkä hevosetkaan. Toiset hevoset tarvitsee enemmän, toiset vähemmän, rotukaan ei ratkaise siinä . Mutta laske kuitenkin alustavasti paali per päivä , jos hevonen lihoo niin vähennä ja jos laihtuu niin lisää heinää. Eli 30 paalia kuukaudessa on hyvä alku. Ja kysy omistajalta mitä ja kuinka paljon hevonen on saanut ja jatka samalla tavalla.
      Muista kuluista ei pysty tietoja antamaan, kuivikkeet, (purut, kutterilastut, turve ) kengitys ym maksaa eri paikkakunnilla eri hintoja. Niistä kannattaa kysyä sitten kun on niiden aika..

    • Anonyymi

      Harva omistaja antaa hevostaan ylläpitoon, jos aiot pitää vain yhtä hevosta yksin omalla tallillasi, etenkin kun sinulla ole aiempaa kokemusta omista hevosista. Lisäksi voi olla haastavaa löytää ylläpitohevonen juuri kuudeksi kuukaudeksi.

      Hevosen pitoon omalla tallilla menee yleensä muutamia satasia kuussa, tarkka hinta riippuu monesta eri asiasta. Lisäksi on syytä varautua eläinlääkärikuluihin, jotka voivat tulla yllättävän kalliiksi hyvinkin nopeasti. Ja koska hevonen on sinulla ylläpidossa, sinun on pakko viedä se eläinlääkäriin hoidettavaksi ja maksaa kaikki kulut. Hevoset sairastuvat helposti, varsinkin kun olet kokematon hevosten kanssa, etkä huomaa mahdollisia oireita tarpeeksi pian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7768
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3732
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1180
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1033
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      983
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      782
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    10. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      740
    Aihe