Miten saada psykiatrilta B lausunto psykoterapiaan?

Osaako joku neuvoa millä perusteilla psykiatri voi kirjoittaa B lausunnon kelan tukemaa psykoterapiaa varten ja millä perusteilla olla kirjoittamatta?
Ite olen jo vuosia vuosia miettinyt päässäni, että haluaisin päästä terapiaan ja nyt vasta ensimmäisen kerran kunnolla ottanut härkää sarvista ja saanut ajan psykiatrille asti monien elämän kriisien seurauksena, jotka vieneet voimat ja saaneet mielen todella syviin vesiin. Olen kyllä aiemminkin käynyt joillain tahoilla ja hoitajalla keskustelemassa kertaluonteisesti. Taustalla esimerkiksi syömishäiriötä ja masennusoireilua, läheisen sairaus, henkinen väkivalta suhteessa, synnytyksen jälkeinen masennus kausi , työn menetys.
Koska minulla on pitkään kypsytelty mutta vasta hijattain kokreettisesti tapahtunut ero, pelkään jotenkin, että psykiatri näkee sen esteenä terapialle? Onko tällainen täysin tuulesta temmattu turha pelko? Tai voiko käydä niin, että olen liian masentunut tai ahdistunut testien mukaan, jotta voisin saada tuon B-lausunnon ja koska en ole halunnut masennuslääkkeitä syödä. Olen työssä käyvä ja en ole ollut sairaslomalla näiden asioiden takia varsinaisesti, mutta hyvin vahvasti kaikki on silti vaikuttanut työntekooni ja työssä jaksamiseen.

Kiitos jos jollain jakaa neuvoja tai kokemuksia.

4

2470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siihen ei ole oikeita tai vääriä vastauksia. Ota terapia rohkeasti puheeksi, koska siinä vaiheessa kun harkitset terapiaa niin päässä tapahtuu jo monia asioita elämän tilanteen ratkaisemiseen.

      Jos nyt oikein muistan kelan kriteerit niin lääkäreissä käyntiä pitää olla kaksi, noin kolme kuukautta toisistaan, eli tilanteen täytyy olla pitkäkestoinen. Täälläpäin laittaavat työterveyshuollosta herkkään terapiaan.

      • Kiitos paljon kommentista ja kannustuksesta!


    • Anonyymi

      Erolla ei ole mitään merkitystä sinänsä, vaan kokonaisuudella. B-lausunnon tarkoitus on vain osoittaa Kelalle, että psykoterapia on tarpeen työkyvyn ylläpitämiseksi tai palauttamiseksi, ja että henkilö hyötyisi terapiasta. Kumpikin varmasti täyttyisi kohdallasi kenen tahansa pätevän psykiatrin mielestä.:)
      Psykiatreja on hyvin monenlaisia, kuten on terapeuttejakin. He ovat ihmisinä erilaisia persoonia, mikä vaikuttaa millaisen kontaktin luot häneen. Toisaalta heillä on erilaisia orientaatioita mielen ongelmiin: toiset esimerkiksi ovat medikaalisempia, eli painottavat lääkehoitoa enemmän kuin toiset. Osa psykiatreista toimii kokonaisvaltaisemmin, eli näkee mielen ongelmat elämäntilanteesta johtuvina eivätkä kannata lääkehoitoia, jopa kritisoivatkin niitä. Painotukset siis vaihtelevat, ja toimintatavat.
      Jos et ole vielä koskaan käynyt kenelläkään psykiatrilla tai terapeutilla, on hyvä tietää että siellä voi olla odotettavissa aika erilaisia kokemuksia ja erilaista hoitoakin riippuen siitä kenelle menet. Voi olla hyvä varautua etsimään jonkin aikaa sekä sopivaa psykiatria että terapeuttia. Se on vaiva joka kannattaa - siinäkin tapauksessa että elämäntilanne on vaikea ja siksi kiire terapiaan.

      Kela odottaa B-lausunnolta selkeää, melko konkreettista kuvausta siitä miten ongelmat haittaavat työssä suoriutumistasi. Kerro siis siitä tarkkaan ja sellaisena kuin asian koet. Motivaatio terapiaan on myös tärkeää; kerro jos koet keskusteluterapian olevan sopivalta tuntuva tapa koettaa ratkaista ongelmia. Kerro että olet valmis pitkäjänteiseen työskentelyyn (1-2,5 vuotta, se Kelan korvaama aika).

      Kannattaa valita psykiatri, jolla on kokemusta kuntoutuspsykoterapialausuntojen kirjoittamisesta. Kaikilla ei ole.
      Yksi haaste terapiahakemuksen läpisaamiseksi on osoittaa, että et ole Kelan (melko outojen) kriteerien mukaan liian huonossa tai liian hyvässä kunnossa. Jos päätös tulee kielteisenä, voi hakea uudestaan jo muutaman kuukauden jälkeen ja kertoa silloin hakemuksessa, että kunto on parantunut edellisestä, tai vaihtoehtoisesti koska et saanutkaan terapiaa, on kunto mennyt alaspäin. - Ei kannata ottaa tätä lausunnon tekemishommaa liian vakavasti eikä myöskään päätöstä, koska ne riippuvat ihmisistä jotka ne tekevät ja päätöksenteko sellaisissa asioissa kuin terapia, sellaisen paperin perusteella kuin mikä on psykiatrin B-lausunto, on väkisinkin subjektiivista ja jopa osittain sattumankauppaa.
      Ota pitkäjänteinen asenne koko terapiahommaan jo alusta. Jännittää ei kannata. Siellä on ihmisiä vastassa, erehtyväisiä ihmisiä vaikka heillä onkin tittelit.

      Oletko jo miettinyt terapeutin valintaa? Sehän on koko homman kulmakivi. Oikean ihmisen löytäminen, joka on myös pätevä.
      Onnea ja rohkeutta:)

      • Kiitos ihan hirveästi neuvoista ja rohkaisusta näillä paljon varmempana eteenpäin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4940
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      92
      2499
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      41
      2436
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      194
      2346
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      24
      1831
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1550
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1461
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1243
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1149
    Aihe