Korjausaika

Anonyymi

Ennen luulin, että jos auto hylätään katsastuksessa, silloin on kuukausi aikaa korjata/korjauttaa auto. Ja niin sanoi katsastajakin viimeksi. Todellisuudessa aikaa on KAKSI kuukautta. Käytännön ero on vain maksun suuruus.

3

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korjaus tulee suorittaa mahdollisimman pian, mutta auto tarvitsee esittää kuukauden kuluessa jälkitarkastukseen. Jos ei ennätä jälkitarkastukseen, niin tosiaan autoa saa vielä toisen kuukauden käyttää liikenteessä. Kunhan ei mennä myöhässä sinne katsastukseen.

      Todellisuudessa sen sijaan, että jälkitarkastusajan päättymisen jälkeen uusi katsastus tulee tosiaan kalliimmaksi, se suurin ero on siinä että kaikki ensimmäisen katsastuksen jälkeen muodostuneet - tai ensimmäisellä katsastuskerralla havaitsematta jääneet - viat arvostellaan kuten katsastuksessa kuuluukin.

      Jälkitarkastus on kaikkien osapuolien kannalta parempi vaihtoehto, jos tähtäimessä on hyväksytty suoritus.

      • Anonyymi

        On siinä toki tuokin mahdollisuus, että on uusia vikoja tai havaitsematta jääneitä vikoja. Mutta tuo mahdollisuus kahteen kuukauteen vähentää stressiä, vaikka sitä ei käyttäisikään.


      • Anonyymi

        Näyttää monella asemalla maksavan jäkitarkastus melkein saman kun ennakkoon netissä varattu ja maksettu määräaikaiskatsastus. Joissan jopa jälkätarkastus on kalliimpi. Tällöin kannattaa antaa mennä jälkitarkastusajan umpeen ja maksaa uusi määräaikaiskatsastus, sillä päästömittaus on voimassa kolme kuukautta, niin sitä ei tarvitse tehdä uudestaan. Säästät rahaa ja katsastus siirtyy joka vuosi eteenpäin. Tässä erään aseman hinnastoa netissä maksettuna:
        Katsastus (auto max. 3500 kg, nelipyörä)29 €
        Lakisääteiset mittaukset (enintään 3500 kg)38 €
        Jälkitarkastus (auto max. 3500 kg, nelipyörä)34 €


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1369
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1259
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1061
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1038
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      755
    6. 64
      714
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      707
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      688
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      661
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      607
    Aihe