Lapissa dieselin hinta kohonnut jo yli 2 euron

Pian se on täälläkin diesel yli 2 euroa, veikkaanpa että maaliskuun puoleen väliin mennessä paukahtaa dieselin hinta yli 2 euroa.
100litraa kun tanklast niin yli 200 euron juttu.
Viime vuoden puolella, syksyllä veikkailin että bensan hinta nousee vuoden alusta 2.30e niin ei enää kohta kaukaa olla.
1190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Siihen loppuu sitten meikäläisen autoilu, kuljettakoon yhteiskunta sitten verovaroilla minunkin asiat. Noilla hinnoilla ei ole järkeä enää ajella töihinkään, palkasta jää mitään käteen. Ajokortin luovutan vapaaehtoisesti pois, silläkään mitään enää tee.
Mitään sähköleluja en ala ostella, ihan vapaasti saa niillä ajella ketä huvittaa, minua ei huvita, lähinnä vituttaa tämä nyky touhu.
Pitänee muuttaa helvettiin koko suomesta ,johonkin pakolaiseksi, missä on vielä jotakin järkeä näissä touhuissa ei tässä muukaan auta.

Äänestä
  • Vai että mamuksi meinaat lähteä😁

    Äänestä

Eipä haittaa nuo hinnat, auto velaton räppänä ja ajan vain välttämättömimmät ajot.

Äänestä

Ei haittaa.
Nyt on ilmastohätätila ja maapallo pitää pelastaa.

Äänestä
  • Jankutijankuti

    Äänestä

Kun telkkuun tulee pirullisesti hymyilevän Emma Karin (vihr) naama tiedän että Suomen maailman kunnianhimoisimpien ilmastotoimien maksaja olenkin juuri minä.

Äänestä
  • Kaikki diesel autot kannatta tankata Jäppilän Salen pihassa. Moottori polttoaine mpo maksaa 1.25 €/ litra.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kaikki diesel autot kannatta tankata Jäppilän Salen pihassa. Moottori polttoaine mpo maksaa 1.25 €/ litra.

    Vielä halvempaa kun poraa naapurin auton tankkiin reiän ja ämpäri alle.

    Äänestä

Jos haluaa ajaa MPO:lla, niin se ei ole ongelma.
Siitä pitää maksaa vain 330€/päivä.

Äänestä
  • Tästä on joku vuosi aikaa.

    Vuokrasin pakettiauton (en Pieksämäeltä). Puhelimessa oli sovittu päivät, hinnat ja omavastuun alennukset. Autoa noutaessani kävi ilmi että puhelimessa sovitut hinnat ei päteneetkään käytännössä. V*tutti, mutta aikataulu ei antanut myöten että voisi etsiä halvempaa firmaa. No, hoidin ajoni ja palautin auton tankki täynnä.

    Mutta arvatkaapa miltä mittarilta tankkasin...

    Äänestä

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/05048211-67f3-4e0f-b7d4-62e49e19a80b

Vielä tulee korotuksia dieselin hintaan! Kuinka kauan kestää tavisduunarin pinna?
Milloin on aika laittaa keltaliivit päälle ja lähteä mellakoimaan.
Ihmisten on pakko liikkua autoilla jos mielii töihin päästä. Maaseudulla ei julkisilla töihin pääse.
Pienituloiset kärsii eniten, isokenkäiset ajelee huoletta isoilla dieselmaastureillaan.
Alkaa pikkuhiljaa vituttamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pian se on täälläkin diesel yli 2 euroa, veikkaanpa että maaliskuun puoleen väliin mennessä paukahtaa dieselin hinta yli 2 euroa.
100litraa kun tanklast niin yli 200 euron juttu.
Viime vuoden puolella, syksyllä veikkailin että bensan hinta nousee vuoden alusta 2.30e niin ei enää kohta kaukaa olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu