Kissataloudessa vierailu allergisena? Apuja?

Anonyymi

Olen menossa ystäväni luokse joka omistaa kissoja muutamaksi yöksi ja olen todella vakavasti allerginen ja minulla on astma. Jos olen kissan kanssa hengitys on vinkuvaa ja vaivalloista, aivastelen ja nenä ja silmät vuotavat koko ajan sekä saan ihottumaa. Mietin jos otan allergialääkettä kuurin nyt viikon ennen sitä ja sitten astmalääkkeen ja allergialääkkeet mukaan kun menen. Luuletteko, että sillä pärjää vai varaanko lääkärille ajan ennen sitä, jossa selvitän mahdollisuutta hätälääkkeeseen jonka voisi pistää jos ei meinaa saada kunnolla henkeä? Tästä oli jo joskus aiemmin lääkärin kanssa vähän puhetta. Pysyn siis tolkuissani että ei se niin paha allergia ole, mutta syöminen menee siis ihan hukkaan siinä tilassa kun en maista mitään ja hankala saada henkeä siinä kun syö kun nenä vuotaa ja sillä ei voi hengittää siinä. Ja nukkuminen on aikalailla mahdotonta siinä tilassa, joskus olen saanut 2h nukuttua mutta herättyäni hengitys on ollut vielä tuskaisampaa. Nämä asiat huomioonottaen miten toimisitte? Aikaa vierailuun on alle kuukausi.

8

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö se ystävä voisi tulla sinun luokse kylään ?

      Mulle tosin tulee allergiaoireita jo siitä, kun kissan omistava ihminen on lähelläni.
      Omistajan vaatteissa on kissan hilsettä kuitenkin.
      Eli itsekin aika herkillä, vaikkei edes astmaa.
      Saatan joskus kissakodissa käydä, mutta en voi jäädä pidemmäksi aikaa.

      • Anonyymi

        Minulle ei tule niin herkästi, jos joudun vaikka viikkaamaan kissankarvaisia vaatteita, niin siitä tulee, mutta vaan oleminen samassa tilassa ihmisen kanssa jolla on kissa jossain muualla kuin hänen kotonaan ei aiheuta mitään oireita onneksi. Mutta niin ei valitettavasti voi tulla minun luokseni vaan minun on mentävä sinne. Toivottavasti joku täältä voisi antaa ihan neuvojakin eikä vaan ihmettelyä 😅 Kuitenkin aika yleistä, että ihmisillä on kissoja ja onhan ne ihania eläimiä niin ymmärrän, itsellänikin on ollut ennenkuin allergia puhkesi.


    • Anonyymi

      Miksi ihmeessä menet useaksi yöksi kylään kotiin, jossa on kissoja, vaikka olet kissoille allerginen? Yövy hotellissa tai jätä kyläily kokonaan väliin!

      • Anonyymi

        Koska hän on ystäväni, eri kaupungissa kaukana eikä pääse tänne, joten minä menen sinne. Onko se muka niin outoa? Monella ystävällä on kissoja ja se on itsestäänselvää ainakin minulle että käyn ja kärsin, nyt vaan pelottaa se monta yötä. Mutta sen takia monta yötä kun on kyse monen tunnin matkasta ja ekaa kertaa nähdään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koska hän on ystäväni, eri kaupungissa kaukana eikä pääse tänne, joten minä menen sinne. Onko se muka niin outoa? Monella ystävällä on kissoja ja se on itsestäänselvää ainakin minulle että käyn ja kärsin, nyt vaan pelottaa se monta yötä. Mutta sen takia monta yötä kun on kyse monen tunnin matkasta ja ekaa kertaa nähdään.

        Jaaa, ystävä jota et ole vielä ennen tavannut. Onnea vaan matkaan, moneksi yöksi!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaaa, ystävä jota et ole vielä ennen tavannut. Onnea vaan matkaan, moneksi yöksi!

        Niin? En tiedä mikä pointti oli kommentissasi. Toivottavasti joku voisi vastata jotain asiallistakin.


    • Anonyymi

      Mene ihmeessä hotelliin. Teidän ystävyys voi kärsiä, jos terveytesi kärsii hänen luona ollessasi. Paikkakunnalta voi löytyä myös edullisempia majoituksia.

      Itse nukkuisin mielummin autossa, kuin astmaatikkona kissakodissa.

      Miten ajattelit, että teidän ystävyys jatkuu jatkossa?

    • Anonyymi

      Ehdota ystävällesi, että menette yhdessä johonkin kivaan hotelliin.

      Kissat pärjäävät hyvin pari vuorokautta ilman hoitajaa.

      Jos kuukautta ennen olet jo noin ahdistunut asiasta, olen pahoillani, mutta ei kuullosta siltä, että kun tilanne tulee lähemmäksi, pystyt edes lähtemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2534
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2326
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      66
      2313
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      20
      2002
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1759
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1519
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      15
      1251
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1093
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe