Suomalaiset siirtyvät eläkkeelle yhä myöhemmin....

Anonyymi

Työkyvyttömyyseläkkeelle jääneitä oli selvästi vähemmän kuin ennen!
(Lääkärit sen määrittää)

ELÄKKEELLE siirrytään yhä myöhemmin. Eläketurvakeskuksen tietojen mukaan suomalaiset siirtyivät viime vuonna työeläkkeelle puoli vuotta edellisvuotta myöhemmin.

–  Työurat ovat pidentyneet selvästi. Ikääntyneiden, 60–64-vuotiaiden, työllisyysaste on parantunut lähes kymmenen prosenttiyksikköä eläkeuudistuksen jälkeen!

Ruoska on keksitty ja sitä käytetään ikänsä työtä tehneille ja ilmeisemmin toimii hyvin! Voimme olla ylpeitä suomea rakentaneiden kohtelusta joille ruoska viuhuu kaikilla tasoilla!

Itse olen ollut työssä vuodesta 1979. ja vieläkin ruoskitaan duuniin jotta en terveenä saisi vapaana olla?

11

900

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta kai saat jäädä halutessasi työttömäksi. Työn lopettaminen ennen eläkettä ei ole kiellettyä, mutta ei myöskään eläke.

      Hyvä kuitenkin, ett ihmiset jaksavat työelämässä pidempään ja pystyvät tekenään töitä. Eläkemaksujen määrä ei siten kasva niin nopeasti suhteessa eläkkeen karttumiseen.

      • Anonyymi

        Mikä siinä se hyvä on?


      • Anonyymi

        Niin ja saahan siinä itsekin paremman eläkkeen ja palkkakin on eläkettä suurempi. Se kai nyt oleellisempaa on yksilön kannalta.

        Kun työeläkkeistä puhutaan, niin valtio ei siinä ole muuta kuin työnantajan roolissa kuten muutkin työnantajat. Eli erityistä suurta säästöä ei valtio saa siitä, että ihmiset jatkavat työssä pidempään. No lisää verotuloja, koska palkka on eläkettä suurempi,
        Eläkelaitos tietysti säästää, kun eläkevakuutusmaksuja maksetaan pidempään ja eläkettä maksetaan lyhyemmän aikaa. Toisaalta tuota säästöä pienentää se, että maksettava eläke on suurempi silloin.

        Alunperinhän koko työeläkejärjestelmä perustui siihen, että ihmiset olisivat työelämässä ja maksamassa työeläkemaksua 40 vuotta. Silloin sai se ’60%:n’ eläkkeen, joskin tosiasiassa asia ei alkuunkaan ihan noin yksinkertainen ollut koskaan.
        Nykyisin eläkkeen suuruus lasketaan yksinkertaisesti suoraan ansioiden perusteella ja lopullinen eläke on sitten se mitä on ehtinyt kartuttaa eläkkeelle jäädessään. Mitään ’60% ’ eläkekattoa ei enää ole.


    • Anonyymi

      Eläkeikäkin on noussut, tänä vuonna pääsee 1958 syntyneet eläkkeelle , kun ovat täyttäneet 64v.

      • Anonyymi

        Hyvä niin..Kyllä kuusneloset on jo tarpeeksi kiertäny tahkoa,jatkakoon nuoremmat.Ite jäin jo aiemmin kun ei enää suksi luistanu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä niin..Kyllä kuusneloset on jo tarpeeksi kiertäny tahkoa,jatkakoon nuoremmat.Ite jäin jo aiemmin kun ei enää suksi luistanu.

        Sukuvika jos ei suksi luista. Tummelia sauvaan!


    • Anonyymi

      Päivän lehtitietojen mukaan eläketurvakeskus ilmoittaa että keskimääräinen eläke on 2020 vuonna 1848 € , mutta se on siis se BRUTTOeläke.
      Totean vain, että työeläkettä saavilla on kuitenkin NETTO melko lailla tuon suuruinen.
      Ainakin niillä, jotka ovat tehneet tasaisen 40 vuoden työuran.

      • Anonyymi

        Riippuu kumpaa sukupuolta olet, naisten eläke on pienempi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riippuu kumpaa sukupuolta olet, naisten eläke on pienempi.

        Kurkistin housuihin ja näyttäisi kuitenkin olevan se suurempi eläke.
        Kun saa monta sataa enemmän kuin se keskivertoeläke, niin pärjäähän sillä loppuelämän ilman Kelaa ja sossua. Edellyttäen että on on hoitanut asiansa huolellisesti kuntoon
        jo paljon aikaisemmin eli asunnot on maksettu ja vähän kerätty jopa sukan varteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riippuu kumpaa sukupuolta olet, naisten eläke on pienempi.

        Kyllä naisen eläke on ihan yhtä suuri kuin miehenkin, jos työhistoria on samanlainen kuin miehen.
        Työeläke lasketaan kaikille samojen lakien ja laskentasääntöjen mukaan riippumatta tulotasosta, sukupuolesta, kansalaisuudesta, asuinpaikasta, koulutustasosta, ammatista jne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä naisen eläke on ihan yhtä suuri kuin miehenkin, jos työhistoria on samanlainen kuin miehen.
        Työeläke lasketaan kaikille samojen lakien ja laskentasääntöjen mukaan riippumatta tulotasosta, sukupuolesta, kansalaisuudesta, asuinpaikasta, koulutustasosta, ammatista jne.

        Niin on , jos kumpikin on samassa ammatissa , sama palkka koko ajan ja yhtäkauan töissä .
        Meillä minä hoitsu ja ukkokultani duunari, niin ukkoni saa enempi eläkettä ku mää, ollaan kumpikin tehty töitä noin 40 vuotta , lapsia meillä ei ole.
        Ukkokullalla amiskoulutus ja mulla opistokoulutus.
        Miehillä on joka alalla paremmat liksat, naiset on aina tyytyneet pienimpiin liksoihin, vaikka ovat enempi koulutettujakin.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3770
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2762
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1799
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1261
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe