Pitäisikö juukaan rakentaa moottoritie että syrjäkylien asukkaat pääsisivät sujuvasti keskusta-alueelle töihin ja takaisin kotiinsa ilman että syntyy nykyisen kaltaisia ruuhkia nykyisille pikkuteille?
Moottoritie juukaan?
Anonyymi
11419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nykyisen kaltaiset ruuhkat eivät ole kovinkaan hääppöisiä. Toki pitäähän jokaiselta Juuan syrjäkylältä autobaanat Juuan vilkkaaseen ytimeen olla.
Kaikki tiet vievät kiepin pihaan.
Ohituskaista joka vie Kiepin järjestämään drive in luukulle. Lääkkeet pylly kipuun. Ja AHH nessut ovimieheltä, jonka johdattelemana voi purkaa kassin täyteisen syntisen mälli kuorman.
Juuan kylän vilkkain ja ennen kaikkea nähtävyys rikkain bulevardi kulkee kierrätyskeskus kiepin ja K-market pielisherkun välistä kirkon mutkan kautta takaisin pois Juuasta.
ABC-kieppi-tokmanni luotijuna horoille ja huruille, niin eivät tuki kunnallislogistiikkaa.
Pitäähän työmiesten saada tienpäällä aikaansa kulutella.
Yleensä Juuan tiealueet hoidetaan puhtaimmin ja laadukkaimmin kiepin pihasta. Kiepin parkki ja kiepin edessä kulkeva motari huoletaan huolellisesti.
Ruuhkanen ja vilkas meno mesta kun Juuka on! Neljä kaistaa mennen tullen ja tullen mennen joka Juuan syrjäkylän pohjukkaan.
Kuulemma rakkaudenkujasta tehdään moottoritie. Juuan tuvan asukkaiden joutuisuutta ja hektistä elämää tukemaan.
Milloin moottoritiellä on mahdollista tehdä U käännös. Silloin kun on kyltti Juuka 10km
Eläkeläiset voivat vaihtaa astetta vanhempaan autoon ja niillä rahoilla saadaan paikallisbussi ajamaan reitille: srk-keskus-kunnantalo-Koskela- puu-Juuka-Rostuvi-Kieppi-ABC puolen tunnin välein. Tämä vähentää huru-ajelua ja siirtää kuluja rikkailta eläkeläisiltä työllisien ja työttömien infraan ja kulkemiseen. Huru-ukoille ja-mummoille riittää aivan hyvin vanha Toyota työppärireissuille.
Kyllä baanat joka ilman suuntaan vähintään. 3 kaistaa suuntaansa ja silti varmuuden vuoksi ohitus kaista Juukaan lisäksi. Saisi koulutien poijjat uutta sperktetiiviä auto maailmaan.
Juukaan rakennetaan jokaisen tien tilalle moottoritie jolloin liikenne sujuu mahdollisimman sujuvasti