Kaksisuuntaisen diagnoosin saaminen?

Anonyymi

Olen siinä pisteessä jälleen jouduin itselleni hakemaan apua kun pää leviää.
Minulla on diagnosoitu masennus useampaan kertaan, kun aina n. Vuoden kuluttua romahtamisesta tunnen voivani hyvin jolloin sanon etten hyödy keskustelusta mitään ja painun ovet paukkuen kirkkaaseen kesäpäivään. Sitten kohta menee taas päin persettä ja synkät ajatukset valtaa. Tällöin yleensä äitini on pakottanut minut hakemaan apua ja sama kaava toistuu. Tämän kuvion kanssa kamppaillut nyt 8vuotta.
Nyt sitten kavereiden ja puolison kommenttien kautta olen alkanut itsekin epäillä itselläni kaksisuuntaista. Mielialakäyriä on tehty useampi, mutta hoitaja aina kysynyt vuosittain mikä fiilis ollut, jolloin tuo ei ole todenmukainen kun fiilis vaihtuu kuukausittain ja kaikkea ei todellakaan voi muistaa. Ystävyyssuhteet ovat intensiivisiä mutta suhteellisen lyhyitä. Pisin taitaa olla 4vuotta. Silloin kun masentaa, niin masentaa sitten rankasti. Silloin kun menee hyvin (omasta mielestä normaali olo, mutta kenties maniaa) tulee tehtyä impulsiivisia päätöksiä ostaa auto, moottoripyörä, hevonen, hakea kouluun, vaihtaa työpaikkaa yms.
ELIKKÄS miten te olette saaneet kaksisuuntaisen diagnoosin? Helpottuiko elämä?

1

734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sairaalan kautta, welcone to Hell.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      213
      4060
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2563
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2275
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1278
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      883
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      844
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      44
      802
    Aihe