Kysymyksiä wushusta

Utelias

Tahtoisin saada tietoa wushusta, eritoten changquan-tyylistä. Sivistymätön maallikko olisi kiitollinen myöskin eritasoisten harrastajien kokemuksista. :)

Elikkäs, tähän voisin pistää pari tällaista peruskysymystä.

1. Mikä on "sopiva" ikä lajin aloittamiseksi?
Onko aikuisena aloittavan mahdollista kehittyä taitavaksi?

2. Millaisia vaatimuksia laji asettaa yleiskunnon suhteen? Täytyykö esim. kestävyyttä harjoittaa jonkin muun lajin avulla, vai tuleeko tarvittava kunto itse wushua harjoitellessa?

3. Tapahtuuko lajin puitteissa paljon loukkaantumisia?

4. Onko lajin harrastamiselle olemassa yleisiä esteitä tai rajoituksia, esim. henkilöstä itsestään aiheutuvia?

Ja vielä yksi kysymys, johon ei liene aivan yksiselitteistä vastausta: Miten vaativa laji on muihin kamppailulajeihin verrattuna?

Kiitoksia kaikista (asiallisista) vastauksista! ;)

1

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wushuilija

      Noniin... jonkinlaisia vastauksia:

      1. Periaatteessa mitä nuorempana aloittaa, sen parempi. Tosin mikään ei estä kehittymästä hyväksi varttuneemmallakaan iällä. Tiedän ihmisiä, jotka ovat aloitaneet lajin lähes kolmekymppisinä ja kehittyneet siinä hyvinkin taitaviksi.

      2.Kunto, notkeus, dynamiikka, voima... kaikki kyllä kehittyy treenatessa. Itse aloitin huonokuntoisena ja kankeana, mutta nyt olen jo huomattavsti parempikuntoinen ja reilusti notkeampikin. Kiitos siitä puolentoista vuoden aktiiviselle treenukselle.

      3. Ei oikeastaan kovinkaan paljoa. Kyllähän niitä revähdyksiä ja venähdyksiä aina sattuu, mutta eipä keskimäärin muita lajeja enempää. Riippuu tietty omasta itsesuojeluvaistosta. Jos nimittäin rupeaa hyppelemään jotain sellaisia liian vaikeita hyppyjä, joita ei oikeasti vielä osaa, on tapaturman todennäköisyys suurempi. Tietysti välillä täytyy ylittää itsensä, jotta edistyy, mutta ei liikaa liian varhain.

      4. Enpä äkkiä esteitä keksi... jos kaikki raajat toimii ja kaikki on kondiksessa, niin siitä vaan.

      Sitten siihen vaativuuteen... Onhan wushu vaativa laji, mutta enpä ole kokenut sen mitenkään erityisesti enempää vaativan kuin minkään muunkaan lajin. Riippuu tietty, mihin lajiin verrataan. Kamppailulajeihinkin verrattaessa kirjo on niin laaja, että paha sanoa. Ne ominaisuudet, joita hyvällä wushuilijalla on, ovat kuitenkin erilaisia, kuin mitä esimerkiksi hyvällä judokalla. Näinollen melko vaikea tehdä vertauksia. Varsinainen kamppailulajihan wushu ei ole. Toki kamppailullisia elementtejä löytyy paljon, mutta pääasiassa lajia voisi verrata paremmin esimerkiksi taitovoimisteluun tms. (Sanda/Sanshou on sitten eri asia).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4936
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3506
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2953
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2935
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2757
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2280
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1700
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe