Nato ja Yhdysvallat ovat turvallisuutemme takaajia

Sen takia liittoudumme Yhdysvaltojen kanssa.
Se on Erkille ja Tarjalle ym Stalinistit, näköjään vaikeaa, kun USA kyseessä rauhamme takaajana.


Tanska saattaa tulevaisuudessa sallia yhdysvaltalaisten sotilaiden sijoittamisen alueelleen. Joukkojen sijoittamisen salliminen Tanskaan tapahtuisi osana uutta kahdenvälistä puolustussopimusta Yhdysvaltojen ja Tanskan välillä, kertovat muun muassa uutistoimisto AFP ja brittilehti Financial Times.

”Yhdysvallat on lähestynyt Tanskaa ja ehdottanut kahdenvälistä puolustusyhteistyötä”, Tanskan pääministeri Mette Frederiksen kertoi toimittajille
”Yhteistyön tarkkaa luonnetta ei ole vielä määritelty, mutta se voi pitää sisällään yhdysvaltalaisten joukkojen, välineistön ja sotatarvikkeiden sijoittamisen Tanskan kamaralle.”

Kriisi kuitenkin korostaa tarvetta suuremmalle yhteistyölle, eikä vapautta, rauhaa ja turvallisuutta voi ottaa annettuna, Frederiksen sanoi.
Norja, Viro, Latvia ja Liettua ovat jo solmineet Yhdysvaltojen kanssa vastaavanlaiset sopimukset, Frederiksen ja Tanskan puolustusministeri Morten Bødskov sanoivat torstaina.

Tanska on puolustusliitto Naton yksi perustajajäsen. Tanska ei ole sallinut ulkomaisten joukkojen läsnäoloa maaperällään sitten 1950-luvun, kun se kielsi Neuvostoliiton painostuksesta Yhdysvaltoja sijoittamasta joukkoja maaperälleen. Tanskalle kuuluvan Grönlannin itsehallintoalueen osalta voimassa on ollut erillinen sopimus, jonka nojalla Grönlannissa on Yhdysvaltojen Thulen lentotukikohta.
”Nato ja Yhdysvallat ovat turvallisuutemme takaajia. Sen takia liittoudumme Yhdysvaltojen kanssa, kun länsimaisia arvoja, kuten demokratiaa ja vapautta, uhataan”, Bødskov sanoi.

Minä Yliväpeli Orhonen arvelen:
Suvalkin käytävän puolustamiseen liittyvästä kaluston varastoinnista. Tanskassa se olisi turvassa Venäjän yllätyshyökkäykseltä, mutta riittävän lähellä vietäväksi siinne minne tarvitaan. Bornholm voi myös olla sijoituskohde esim. meritorjuntaohjuksille. Tämä on arvailua, mutta uskon että taustalla on kiristynyt tilanne Itämerellä.
-tämä helpottaa esim Ruotsia oman alueensa puolustamisessa.

Nyt Yliväpeli Orhonen ottaa ja lähtee unten maille.
Ikävä kun tuossa rajan takana kommunistien siittämät uhkailee sotavoimillaan valtioita.

7

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä noin pelottaa.

    • Anonyymi

      Tanska on jo Naton jäsen. Olkoon. Se on heidän asiansa. Orhonen ei oikein ole asioista perillä. Suomi pysyy sotilaallisesti liittoutumattomana ja itsenäisenä. Se sopii meille.

    • Anonyymi

      Meneppäs Venäjälle haukkumaan venäläisiä kommunisteksi, voipi olla, jotta joku repii viellä pääsi irti ja paskoo jäljelle jääneeseen reikään.

      • Anonyymi

        Eikö niillä ryssiällä enää vessojakaan ole? Kovasti on köyhä, kuulemma niin köyhä, että maatakin joutuvat varastamaan muilta.


    • Anonyymi

      Asiaa Orhoselta ja oppimista venäjäkiimaisille, Tanskalaiset on fiksua väkeä ja varmaan tuo liittyy mahdolliseen itämeren sulkemiseen ja se on oikein venäläisille.
      Kovin on putinkiimaiset trollit aktivoituneet ja höpöttelevät "itsenäisestä puolustuksesta", ei siinä paljon realiteetit paino näiden väyrysten jutuissa. Faktoja suorastaan yrittävät vältellä ja silmät kiinni.

      • Anonyymi

        Kyllä, näin on. Ja vieläpä päivän polttavaa asiaa.
        Siinä on iivana pia porstuassa jos ei mitään tehdä, kommunistien siittämät geeneillään.


    • Anonyymi

      Väpelin tiedot näköjään Tuomiojan Nato kirjoituksista ovat ihan mitä sattuu, tässä todellista faktaa eikä mitään "väpätystä":

      Tuomioja muistuttaa lainanneensa uudessa kirjassaan presidentti Sauli Niinistön uudenvuoden puhetta, jossa todettiin, että ”Kansakunnalle repivä eripura saattaa olla vaarallisempaa kuin tuo varsinainen haaste itsessään”.

      – Kirjoitin lopussa näin ”On tarpeen nyt ajankohtaisessa keskustelussa korostaa sitä, että Suomella on OIKEUS ja mahdollisuus harkita myös sotilaallista liittoutumista ja torjumme kaikki yritykset rajoittaa tätä meille suvereenina valtiona kuuluvaa oikeutta. On kuitenkin yhtä tärkeätä, että meillä on selvä ja riittävän pitkään kokemukseen ja perspektiiviin perustuva ymmärrys niistä asioista, joita tätä harkintaa koskevassa pohdinnoissa on otettava huomioon”, kirjoittaa Tuomioja ja toivoo myös Iltalehden osallistuvan Nato-keskusteluun ”sivistyneellä tavalla”.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2514
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2501
    3. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      30
      2426
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1876
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      27
      1691
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      311
      1665
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1486
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1348
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1078
    10. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      1053
    Aihe