Jostain syys asiallinen Teslaketju poistettu! Oli palstan luetuin, outoa tää suoli24 toiminta.
Iivo voitti niin tänään lähden poron alkosta hakee 4 pulloa sampuskaa, toivotaan, että poron alkossa on, halpoihin kuohuvinkkuihin en koske, niitä voi köyhät juoda!
Teslaan latautu yöllä uusi softa, minkä pitäs parantaa autonomista ajamista. Mielenkiintoista, mitä on tapahtunut :)
Iivo voitti niin tänään lähden poron alkosta hakee 4 pulloa sampuskaa, toivotaan, että poron alkossa on, halpoihin kuohuvinkkuihin en koske, niitä voi köyhät juoda!
Teslaan latautu yöllä uusi softa, minkä pitäs parantaa autonomista ajamista. Mielenkiintoista, mitä on tapahtunut :)
Vastaukset 186
Vanhimmat
Lapsellista tällainen tekemisten selostaminen, ketä kiinnosttaa. En minäkään esittele täällä lentomatkojani Cessnalla ja stuertin tekemiä ostoksia.
Kiinnosti se eniten tällä palstalla 😄🤣
Tesla kirjoittelia vastaa omiin kysymyksiin😆
Tarpeeksi moni kateellinen valittaa niin lähtee asialliset keskustelutkin. Nykyään palstat toimivat huutoäänestyksellä eli valvojat eivät tutki asiaa ollenkaan.
Turhat keskustelut joutaa poistaa...
Miksi? Teslasta on aina hyvä puhua!
Voi kulta pieni, eivät ne ole kateellisia jotka virnuilevat lapsellisille viesteille.
Brunsille kolille, hauska nähdä mitä uusi päivitys teki kiesille. Vasta paluumatkalla menen vain kanssa tapapenkille 🥰
PIkkupakkasilla näyttää range olevan noin 450 km. Voisihan se olla enemmänkin, mut pärjään tuolla hyvin.
Kokeilin uuden päivityksen toimivuutta, nyt menee ihan ilman apuja porokylään, entinen softa hieman hämmentyi liikenneympyrässä.
Olisipa minullakin varaa Teslaan, mutta kun ei ole! 🥺
Kaikkien autojen pitäisi olla v8 jenkkejä😎 vihreä siirtymä on turhaa vouhotusta☝
Teslalla ei tee mitään🤦♂️
Ajan 250 tuhatta maksavalla AMG mersulla😎 tesla on halppis auto🤭
Rollalla sinä ajelet.
"Tesla kuski" ajaa sillä😆ajan autolla mikä saastuttaa mahdollisimman paljon🤓 vitun hc meno💪☝
Teslan saastuttama järkyttävävän suuri ilmamäärä jakautuu pidemmälle aikavälillä. Myrkyttämishuiput ensin rakentaessa ja toinen pommi purkaessa.
Tänään kävin Teslallani hakemassa poron alkosta perinteisen perjantaipullot. Näin duunarihengessä ja nuoruutta muistellen ostin yllättäen 2 pulloa jack danields "viskiä". Ei sitä litkua oiikeasti voi viskiksi sanoa, mutta siitä tulee hyviä paukkuja kun latraa kokikseen 🥴
Hauskaa viikonloppua myös käryautoilla ajaville!
Sulla oo mitää teslaa🤦♂️
Perjantai pullo haettu Teslalla, single malt viskiä. Tesla meneekin pian vaihtoon ja tilalle tulee porsche taycan 😘 Tosin saan sen vasta kesällä, sähköautoilla on kova kysyntä.
Täysin paskoja patteri autoja.Osta hevonen.
Suuret sähköautojen akut takamusten alla voi aiheuttaa virtauksillaan outoja tauteja. On mahdollista, koska minikoossa olevat kännykän akutkin ovat vaarallisia.
Millaisista taudeista nyt puhutaan?
Ilmasto hätätila kiimasta🤢
Venäjä kun sulkee sähkön tulon, niin polttomoottoriautot senkun ajelee, mutta sähköautot seisoskelee pihoilla ja parkkipaikoilla ja toivovat, että vaikka salama iskisi virtaa edes akkuihin.
Ei me Venäjän sähköä tarvita, kohta Olkiluoto 3 puskee johtoihin virtaa hulluna ja jos ei riitä ostetaan ruotsista ja norjasta lisää. Ryssäsähköstä emme ole riippuvaisia millään lailla!
Kaikki teslat joutaisi romun keräykseen🤭 en kannata punavihernazien vihreää siirtymää🤢
Siinä vaiheessa kun sähkötulo on loppu tuskin bensaakaan enää saa. Silloin on paras mennä hiihtäen valitsemaan arkkulautoja metsästä.
Haluan tukea Ukrainaa ja siksi hain Teslallani perjantai juomaksi 5 pulloa Nemiroff Flavoured Vodka Burning Pear vodkaa. Otin jo autossa pikku maistiaiset ja onpas muuten mainiota vodkaa! Suosittelen lämpimästi 👍
Minä ostin venäläistä vodkaa 👍
Täyssöhköautoille tehty suurtesti on antanut puoleetonta tietoa ajomatkojen pituuksista. Testissä on käynyt ilmi, että jos täyssähköauton ajomatka on kesällä 450 kilometriä, niin talvella ajomatka on vähän yli 350 kilometriä, että siihen voi varautua reissuun lähtiessä.
On aika lähteä perjantaipullojen ostoon, tällä kertaa suuntaan Teslani Joensuuhun, siellä on hyvät valikoimat luostarioluita. Porokylässä kehnot olutvalikoimat!
Matkalla käyn Kolilla laskettelemassa pari tuntia, kylpylässä ja syömässä.
Miellyttävä lähteä matkaan Teslalla! 🤗
Teslat sun muut sähkövispilät on kehityksestä jäljessä, koska polttomoottoriauto tuottaa ajaessa itse lämpönsä ja sähkönsä matkan aikana, mutta sähköautot vain kuluttaa.
Käryauton+hyötysuhde+on+huimat+20%.+Muut+energia+vapautuu+hukkalämpönä+ja+kärynä+taivaan+tuuliin.+
Toivotan+teille+iloisia+hetkiä,+kun+lorottelette+sitä+haisevaa,+pian+3+ekee+litra+maksaa+nestettä+romuihinne+🤣
Tätä ei käryautoilijat tajua!
Polttoaineen hinta laskenut reippaasti, lieneekö Nurmeksessa. Länsi-Suomessa dieselin hinta kävi yli kahden ja puolen euron, nyt hinta putosi 50 senttiä ja tänään tankatessa litra dieseliä maksoi 2.094e.
2 eurolla lataa teslaan 500km! 😂😀
Minulla on 1000 hehtaaria tukkimetsää niin ihan sama mitä bensa maksaa😎 ajan vanhalla jenkillä mistä lähtee musta savu kun kaasua painaa😉
Elä jauha 💩💩💩💩💩
Ja sähköyhtiöt maksaa sähkärikuskeille kun "tankkaavat".
Mä 0,10
Hurmeksessa ei oteta todesta penkkien päällysteiden ryppyisyyttä vielä.
MINÄ AJAN TESLALLA MUTTA TUEN PUTINIA😇 Z😘
On taas aika lähteä Teslalla perjantipullon ostoon. Tällä kertaa tuen paikallista alkoa ja käyn porokylässä, vaikka eihän sieltä premium luokan juomia saa. Ostan pari pulloa jotain perus konjakkia.
Sitten piipahdetaan Teslalla Kolilla syömässä, Tesla saa hoitaa ajamisen, minä kiehnään rouvan kanssa takapenkillä 😊
Tästä tulee hieno päivä!
Kiehnäät takapenkillä tom of puiroon kanssa🤢💩
Kannattaa ajella mieluummin Tahkolle, siellä on menoa ja meininkiä, kunhan ensin ostat sen sähköauton.
Mulla on Skoda!
Minulla on 250 tonnia maksava AMG MERSU😎
Mutta sulla EI ole Teslaa, jotan jatka sillä romulla ajamistasi! 🤣
Mersu miestä tuskin kiinnostaa sinun ilmastokiima vouhotus🤭 ja tesla on halppis auto🙂
Tultiin juuri Teslalla autollamme takaisin Kolilta, kävimme brunsilla ja kylpylässä. Meillä on Kolilla upea mökki.
Ensiviikko onkin kiireisen olonen, mutta ei se raha tyhjästä tule :)
On Ilmasto hätätila! Kapina kapina kapina
Vuokatti on myös kova paikka ja hiihtoputkessa voipi vaikka päätänsä viilentää.
On aika napsuattaa Tesla lämpenemään, etänä toki. Tänään haen perjantaipullot Lieksasta. Samalla kierrän pielisen ja poikkean kolilla syömässä.
Teslalla menee hyvin 😊
Samasta asiasta jankuttajat joutaakin joutaakin karsia sivuilta.
Lähdemme tästä rouvan ja naapureiden kanssa vappu brunssille kolille, varattuna on myös muuta aktiviteettia ja tietenkin kylpylässä käymme vip asiakkaita kun olemme.
Teslalla miellyttävä ajaa kolille jälleen!
KUKA HELVETTI SINUAKIN KAIPAISI.
Ai naapurin rouvan kanssa, kuinkas olette sopinut patteriauton jaosta avioerossa.
Lähen tekstalla mujejärvelle hakemaan kiljua
Miksi et tee itse kiljujasi, se on hieno harrastus!
Se on vaan niin hienoa ajella textalla
Tänään kävin hakemassa perjantaipullot Lieksasta, pari single malt viskiä. Teslalla oli miellyttävä ajaa, kyllä köyhien päät taas kääntyili 😂
Kun tulin lieksasta teslannallani niin puolessa välissä loppui virta, vähän harmitti kun autoilijoitten päät kääntyili.Soitin hinausauton ja korkkasin viskipullon🙁
Nurmekseen on tullut hinausfirmoja lisää, kun ovat varautuneet sähköautojen määrän kasvuun jo ennakolta.
Venäjältä Suomeen tuleva sähkö on katkaistu viime yönä. Koskahan tulevat gyberhyökkäykset sulkee koko sähköverkon pidemmäksi aikaa, joten kannattaa varautua taloudessa.
Taitaa kuule se bensa ja diesel loppua ennen sähköä 😂🤣
Ehdotus on, että pitäisi hankkia patteriradio ja ainakin kolmen päivän ruuat jemmaan.
On aika lähteä perjantaipullon ostoon Teslalla. En tiedä vielä mitä ostan, katsotaan josko poron alkosta löytyisi jotain vähän parempaa viskiä tai konjakkia. Sitten haen kaupasta sisäfilettä ja parempia lihalaatuja, lenkkimakarat jätämme käryautoilijoille ja tuulipukukansalle.
Illallalla sitten grillataan, saimme juuri valmiiksi piharemontin, on uima-allas ja upeat grillaussysteemit! 😋
Kannattaa ostaa reilusti sitä viinaa jemmaan, jos gyberhyökkäys katkaisee sähköt muutamaksi viikoksi, niin sähköautoporukat joutuu peukalokyytiläiseksi.
Renkaista irtoaa tuhatkertaisesti enemmän hiukkasia kuin pakokaasuista – aggressiivinen sähköautoilija pahin saastuttaja
Massan osalta huomio kiinnittyy erityisesti sähköautoihin. Akusto tuo keskimäärin puolisen tonnia lisää painoa, mikä puolestaan tuottaa 400-kertaisen määrän rengaspäästöjä pakokaasupäästöihin verrattuna ja sähköautoille tyypillinen kova vääntö voi nostaa tätä vielä entisestään. Toisin sanoen aggressiivisesti painavaa, leveärenkaista ja tehokasta sähköautoa ajava kuljettaja pääsee aivan omiin sfääreihinsä, kun mitataan rengassaasteita.
Hei teslakuski!: Sähköautoille saatetaan lyödä päästövero – EU haluaa puuttua jarrupölyyn 😇😇
Olin tuossa bensiksellä kahvit juomassa. Kyllä nauratti seurata käryautoilijoita pumpulla. Tuskaset ilmeet oli hauskaa katseltavaa, oikeen näki kun heillä aivot raksutti, että pystyykö liruttamaan haisevaa polttoainetta tankkiin 5 vai 10 litraa, kun se kohta maksaa 3 euroa litra 😂🤣
T Teslisti
No minkäs teet, ei olut varaa vanhaan tojooni lirutella kun 5 litraa bensaa. Öljyäkin pitää vähän väliä lisäillä ja pakoputki korjata kun se vuotaa... anteeksi kova meteli ja savu 🥺
Nyt lähden Joensuuhun hakemaan isomman satsin arvokkaita viskejä ja konjakkeja. Poron alko voisi edes joitain arvokaampia juomia ottaa valikoimiin! Vaikka ostokykyä ei täällä paljon ole, ei sentään kaikki ole sossutuilla eläviä lusmuja.
Ei muuta kun Teslan nokka kohti Joensuuta 🚓
Haluan keskustella teslastani soita laita viestiä 0466212597
Tänään tyydyn poron alkoon, josta haen isohkon satsin hyviä oluita. Näin kesällä ei viski eikä konjakki niin maistu, enemmän oluet. Rouvalle pullo rose vinkkua.
Mukava lähteä taas Teslalla alkoon!
Kaunis aamu, lähdemme tästä Teslalla brunsille Kolille, tällä kertaa rouva saa ajaa. Paalumatkan saa Tesla itse ajella, siirymme rouvan kanssa takapenkille kuhertelemaan!
HEI KAIKKI!: Jäteshokki: Norjassa uudenkarheita sähköautoja viedään surutta romuttamolle – taustalla erikoinen syy: "Ei järin ympäristöystävällistä"
Pakko viedä romuttamolle, kun akku sippaa, kun joissakin merkeissä akkua ei voi vaihtaa, kun se on upotettu kiinteäksi auton rakenteisiin.
Hmm tesla ei ole sittenkään niin älykäs mitä väittävät😳
Mukava täällä kolilla, brunssi maistuu ja otetaan vähän skumpaakin. Tesla kiiltelee tuossa hotelin edessä, köyhemmät parkkaa tuonne alemmas heillä ei tänne ole asiaa.
Kohta lähden ajelemaan takaisin Nurmekseen.
On aika taas lähteä brunssille Teslalla. Laiton uuden Tesla Plaid S mallin tilaukseen, yli 1000 hevosvoimaa, alkaa keritä 😎Alkaakin tämä nykyinen Teslani olla jo 2v vanha. Aika saada uusi!
Täytyy kyllä sanoa että on pojanklopilla mahtava mielikuvitus, suosittelen kirjailian uraa.
Täysin sekaisin se o🤕
Kateutta havaittavissa....
Toivossa on hyvä elää...😶
Sanoi lapamato.
Onneksi ei tarvitse olla kateellinen Teslasta, on vain tekele jonka korjaaminen ja huolto kallista.
Teille käryävillä romuilla ajeleville tölkki pirkka oluttakin on kallista 😂🤣
Voi kun tietäisit, toiset jotka todella omistaa kulkuneuvvon ei tarvitse kehuskella. Aja sinä vain sillä polkupyörällä edelleen ja nää märkiä unia Teslasta . Muuten en juo Pirkka olutta.
Tiedetään, että et juo pirkkaa, se on sulle liian kallista. Keskity siihen kiljusammioon 🤣😅
Näin teen, kävin savuavalla romullani juuri hakemassa tarjouksessa ollutta turbohiivaa!
Hyvä, että turbo edes jossain, kun ei autossa 😂😆
Käryävä auto ja haiseva kilju on lyömätön yhdistelmä!
Epäily: 18-vuotias ajoi Teslalla 72-vuotiaan pyöräilijän päälle Helsingissä – pyöräilijä kuoli
Autoilijaa epäillään tässä vaiheessa kolmesta rikoksesta. Voi tesla tesla tesla🤦♂️
Tesla on niin itsekäs auto, että siinä kuljettaja saattaa joutua matkustajaksi, eikä mahda mitään, vaan rytinä käy.
Eikö teslan pitäny olla niin älykäs ettei kolarin pitänyt olla mahdollista😳😳
Perjantaipullojen ostoon, nyt vain Porokylään. Tänään ajattelin verestää nuoruusmuistoja ja ostaa pari isoa pulloa jaloviinaa! Oli ne aikoja, vanhoilla tojon romuilla ajeltiin tai mopoilla... nyt ajelen uudella Teslalla alkoon!
Vahinko vain, kun alkot ei ole auki öisin, silloin sähköautollakin ajaessa sähkön hinnan noustua jäisi viinaan enemmän rahaa.
Se on perjantai taas. Aluksi käyn pesettämässä Teslani, sitten suuntaan Joensuuhun ostamaan pullon konjakkia ja viskiä. Niitä parempia laatuja mitä ei nurmeksesta saa. Takaisin ajenlen Kolin kautta missä tällä kertaa käyn vain syömässä.
Toivottavasti söisit myös sanasi, jutut aivan naurettavia.
Olet vain kateellinen 😀
Näin paljon sähköauton lataaminen maksaa tulevana talvena
Sadan kilometrin kustannus saattaa lähennellä ensi talvena jopa 20 euroa sähköautoa kotona lataavalle. Se ei ole enää halpaa.
Viime aikoina sähköautoilun kustannukset ovat heilahdelleet ainakin pörssisähköä käyttäville reilusti. Tulevana talvena sähköautollakin ajaminen maksaa monelle reilusti yli 10 euroa jokaista 100 kilometriä kohden.
Itse asiassa tulevana talvena 17,5 euroa / 100 kilometriä voi olla realistinen energiakustannus sähköautolla – ja tämä siis kotona lataamalla.
Hintoja on nostettu myös julkisilla latausasemilla. Helen ilmoitti tuntuvasta, jopa 50 prosentin, korotuksesta. Esimerkiksi K-Lataus tyytyi nostamaan hintojaan jopa yllättävän vähän, vaikka peruslataus on siellä jatkossakin Helenin pisteitä kalliimpaa.
Näillä asemilla peruslataus saattaakin olla jossain tilanteissa jopa kotona lataamista halvempaa. Harvalle kuitenkaan sopii päivärutiineihin tunteja kestävä auton seisotus siellä, mistä tuollainen laturi sattuu löytymään.
Mitä maksaa?
Iltalehti uutisoi maanantaina 3.10. sähkön kuluttajahintojen ennusteesta. Uutisen mukaan sähkön kuluttajahinnat saattavat nousta vuoden vaihteessa jopa 50 senttiin kilowattitunnilta.
Talvella myös sähköauton kulutus kohoaa korkeammaksi auton ja akkujen lämmittämisestä johtuen – myös vierintävastus saattaa nousta, mikäli joutuu ajamaan lumi- tai sohjopöperössä.
Tietenkin ajon aikaista kulutusta saa laskettua lämmittämällä auton etukäteen. Tämä auttaa toimintamatkan suhteen, mutta suunnilleen sama määrä sähköä kuluu silti – se vain käytetään osin ennen liikkeelle lähtemistä.
Osa suurista, ja ehkä erityisesti polttomoottoriauton ja sähköauton kompromissina kiireessä valmistetuista, sähköautoista kuluttaa helposti jopa keskimäärin 35 kilowattituntia 100 kilometriä kohden tietyllä ajoprofiililla kylmässä kelissä.
Mainittu 35 kWh/100 km -kulutus tarkoittaa sähkön hinnalla 50 snt/kWh varsin yksinkertaisella matematiikalla sadan kilometrin ajon energiakustannukseksi 17,5 euroa.
Toisaalta monella saattaa olla kiinteä sopimus selvästi halvemmalla hinnalla. Pörssisähköllä lataavat pyrkivät varmaan sijoittamaan lataamisensa halvimpaan aikaan. Tuo korkea hinta kohtaa vain tiettyjä sähköautoilijoita.
Esimerkiksi vanhalla noin 6 snt/kWh sähkösopimuksella jopa samanlaisella korkealla kulutuksella ajaa energiahinnalla 2,1 euroa / 100 km.
Tietyissä tilanteissa on hyvin mahdollista päästä leudossa talvikelissäkin alle 20 kWh / 100 km kulutukseen sähköautolla. Edellä mainitulla halvalla sähkösopimuksella tällä kulutuksella päästään energiakustannukseen 1,2 euroa / 100 km. Se on naurettavan halpaa kaikkiin muihin vaihtoehtoihin verrattuna.
Aihe ei siis suinkaan ole täysin yksiselitteinen, vaan puhtaasti yksilöllinen. Suurin osa osunee kuitenkin tälle 1,2 - 17,5 euron välille 100 kilometriä kohden.
Latailee yöllä, välillä sähkö ei maksa mitään. Halpaa ajoa!
Pitkästä aikaa lähdemme rouvan kanssa kolille brunsille Teslalla. Otetaan sieltä swiitti ja jäädään pariksi yöksi. Käydään hieman patikoimassa. Tästä tulee hieno päivä!
Ostettin rouvan kanssa porsse 🦎 harrasteautoksi, onhan tämä pähee, kauhee meteli lähtee mutta rehellisesti sanottuna....
Ei mitään jakoa verrattuna Teslaan, vaikka tässä pikku porsaassa on liki 600 heppaa.
Koska bensavehkeiden ajat on pian ohi, siksi ostetiin tämä Ihan tulee nuoruus mieleen kun moottori pärisee!
Annetaan tää kiesi tyttärelle joululahjaksi, se tykkää tällasista polttisautoista 🥰
Toivottavasti raskit ostaa polkupyörään hyvät valot, kun joulun aikoihin on Suomessa kaamosaika, pipo ja kypärä kannattaa hankia myös, jos pudjetissa on varaa.
Kiitos, minulla on ja koko perheellä on kyllä valot fillarissa. Käytämme myös keltaisia heijjastinliivejä vaikka se onkin lapsellisen näköistä.
Ajelen tässä Joensuusta kohti kotiani Hurmesta (nythän se kai näin nimettiin) ja tämä on just se miksi Tesla on paras, auto hoitaa ajelen ja mä voi voin tänne samalla laitaa tämän viesti.
Jos luulette, että näpyttelen kännyä ajaessa, ehei, laiton google assistentin asialle ja tämä viesi on puhuttu, tesla ymmärtää puhutun, ei ehkä ihan täydellisesti mutta näinkin hyvin.
On hienoa olla Teslisti!
Ilmoitan teille suuren uutisen, olen myynyt Teslani! 😥
Tilalle tulee Porsche taycan turbo s sport turismo 👌 kaikilla herkuilla!
On ihan eri tason kiesi kuin tuo Tesla! Saan kiesin helmikuussa, taatusti nurmeksen eka Taycan, kyllä siinnä taas päät kääntyilee kun sillä lasketan menee pitkin nurmeksen katuja 😀
On ihanaa ajella sähköllä!
Kävin ostamassa uuden Tesla Model S Plaid🤓 se kiitää kuristamattomana kuin painovoimaa uhmaava suihkukone 348km/h🫵 Porschesi on todella huono valinta😕
Plaid s on nopea, mutta ei pärjää porsaan uudelle Taycanille :)
Mitäpä teet noilla nopeuksilla, kun ajaa saapi 80 km, varmaan sakkorahaa myös reppu täynnä.
Hieman haikea olo, tästä tulee viimeinen alkoreissu Teslallani, ensi viikolla saan uuden Porsche Taycanin 🥰
Ihan hyvä, näitä Tesloja kun alkaa olla jo joka toisella kun ei nämä maksa enää juuri mitään. Teslasta on tullut jo ihan rahvaan duunarin kiesi.
No, vikan reissun kunniaksi haen Joensuusta pari pulloa hyvää viskiä, ehkä Glenmorangie Signet Single Maltia jos myymälästä löytyy. Jos ei, sitten ehkä jotain Laphoraigia 😋
Tästä tulee hieno päivä!
T vielä teslisti
Sähkön hinta laskussa, niin sähköautosta haaveilevatkin alkaa tulla koloistaan rakentelemaan latauspisteitä. Teslojen hintaa on laskettu, että kaupankäynti vilkastuisi, alamäen jälkeen, varmaan myös mainoskampanjoita alkaa ilmestyä.
Bensiinin ja dieslin hinnat on laskeneet alle kahden euron litra, eli auto ei vaihdu mininkään patterivehkeeseen, niin paljon ei ole joutavaa rahaa, vaikka lottovoitonkin saisi.
Mitä iloa on useista sadoista hevosvoimista pellin alla, kun ajaa körotellään tienopeuksilla kahdeksaa kymppiä, melkein mopoautot roikkuu takapuskurissa kiinni. Sadan hevosvoiman molemmin puolin on ihan riittävä teho maantieajoon Suomessa, Saksa on sitten eri juttu.
Me tarvitan lidl nurmeksen! Koitakaa tajuta!
Osta enemmän kerralla kun löydät kehumasi liikkeen, äläkä valita.
Me ei voi menna lieksa!Sumen polliiisi vei meidan auto kilpi
Täällä pitää toimia Suomen lakien mukaan, sitäpaitsi näillä pensan hinnoilla ei kannata makaroonia ja kahvipakettia Lieksasta hakea.
Norjalainen varustamo ei enää salli sähköautoja laivoilleen, turvallisuusuhan vuoksi, seuraako Suomi perässä.
Sinun potkukelkkasi nimi on oikeasti Esla, eikä Tesla joka on auto. Pyydä hoitajaasi tarkistamaan Googlesta.
Sako kelagold ostatte osmaksu tesla?
Kulli
Mita tama tarkoita?
Yhdysvalloissa polttoaine maksaa 90 senttiä litra, eikä siellä ole kiinnostusta siirtyä kalliinpaa sähköä käyttämään autokalustossa.
Kyllä Teslan ostaisin jos vain olisi rahaa.
Patteriautojen aikaa eletään vielä tovin, että tehtaat saapi kerättyä ihmisten rahat. Seuraavaksi hyväksi todettuun polttomoottoriin valmistetaan todella halpa menovesi, joka lyö kaikki laudalta taloudellisuudellaan.
Hei!
Oli tarkoutus ostaa uusi Tesla
Ostin kuitenkin tycanin :)
Sähkövatkain kun oot laturissa painan 140 sinusta ohi
Köyhät tonttiin
Uuusi Taycan on ihana 💖
Pääseeks kyytiin? 👩🦯
Toki, peukkua pystyyn. Aina autetaan käyhää!
Pakko sanoa, että nyt kun tähän Taycaniin on tottunut, Tesla on aivan karmea viritelmä. Toki teslan s malli plaid on edeleen hätäsin auto maailmassa.
Voin sanoa, että kyllä tällä Taycanillakin kerkii, en muista paljonko tässä on tehoa, ehkä noin 600hp mut sähkön ihanuus on se vääntö, joka on heti ja koko ajan käytössä.
Pari päivää sitten jeesasin naapurin mummoa kun sillä jalka poikki, käytiin kaupassa hänen Volvo v90 kiesillä, ja voi luoja mitä tuskaa, tuli mieleen, että miksi helvetissä kukaan ajaa enää tällasilla. Kun paino kaasua nousi nousi lähinnä ääni, ei vauhti! Tuli sama fiilis kun menis kattoo mustavalkosta kuvaputkitelkkua. Nostalginen. Huh huh!
Hehe, totta. Aina uutta vastustellaan. Mutta kun pääsee siihen kiini, ei kyllä ikävä entiseen tule.
Sähköautoilua vastustaa sellaset, jotka ei koskaan ole päässyt kokeilemaan vaikka Taycania. Kun sitä kerran koleilee, paluuta entiseen ei ole.
Tietysti työttömät ja muu pohjasakka vetää niillä nissan microillaan vielä.
Kovin on pieni prosentti autoista sähköllä liikkuvia, ettei paljon kannata rintaansa röyhistellä. Pitää kumminkin olla polttomoottoriauto metsästys ja marjamatkalle, ettei kolhi metsätiellä kalliita akkuja, saattaa marjasankolle tulla hintaa yli kymppitonni.
Päivän pituus on tullut pelastajaksi sähköautoilulle, kun ajovaloja ei tarvitse käyttää, pääsevät vähän pidemmälle, ennenkuin akku loppuu.
Onkohan teslan suunittelu annettu jollekin rakennusfirmalle, on kuin olisi betonielementeistä kasattu, ei mitään silmänruokaa, niin kuin perinteisissä autoissa.
paljo tollanen tayc´kani maksaa?
Enpä muista, ei se kallis ollut, kaikilla herkuilla taisi olla jotain 140 000 ekee 🤔
Mukavaa, kun taycanissa helteillä voi napsauttaa kännyllä ilmastoinnin päälle olkkarista ennen ajoa. Kun autoon istahtaa, se on ihanan viileä 💖
Olen siis jo aikaa sitten luopunut Teslasta, se oli ihan OK mutta onhan tämä Porsche Taycan Turbo S ihan eri juttu. Tesla on vähän sellainen tekele, tässä Porsaassa on kaikki niin viimeisen päälle, että huh! Eikä tämä nyt niin hirveän kalliskaan ollut.
Ja sitten se range? No normaaliajolla menee vähän yli 500km. Jos innostuu ja revittelee niin semmonen 350km. Mulle se riittää hyvin. Hyvästä laturista akun lataa siinä ajassa kun absilla juo munkkikaffeet.
Entäs, kun paikat on varattuja, niin tankkaus kallistuu odotellessa ja apsilla kassakone kilisee.
Puhutaan tästä kun näet varatun paikan :)
Eikös sähköautoja ole juttujen mukaan pilvin pimein, jossakin niidenkin patterit pitää täyttää.
Ostin uuden plaid s malli jeesus mikä kiihtyvyys! 🙋🏽♂️
Ei ole riemulla rajaa kun Teslalla ajaa! 🥰
Mitähän iloa kovasta kiihtyvyydestä ja nopeudesta on Suomen teillä, korkeintaan valtio kerää ylinopeus sakkorahaa, pitäiskö lisätä auton kuluihin.
Nauroin eilen makeasti kun uudenkarheaa Teslaa jossa oli vielä peräkärry perässä, niin vedettiin linja-autopysäkiltä hinausauton kyytiin.
Sitten heräsit ja se tosiaan oli vain unta.
Oliko vielä akkukärri, niitäkin on ruvettu valmistamaan sähköautoihin ettei virta loppuisi kesken matkaa. Huom. on varmaan kiva peruutella?
Miksi kukaan enää Teslalla tai millään nurmekseen, mnkää nyt itseenne???
Parasta Teslassa on se autominen ajaminen. Siihen järjettömään kiihtyvyyten kyllästyy pian.
Autonomiseen ajamiseen ei :)
Olin hieman unessa kun ajelin Kolilta Nurmekseen. Hirvi ponnahti tielle, itse en kerinnyt kuin huutamaan hui, Tesla teki hätäjarrutuksen ja väisti.
On turvallista ajaa teslalla! 🥰
Käryautot ei moiseen pysty ja pakokaasut aiheuttaa nopeasti keuhkosyövän!
Teslan huoltokustannukset kymmenen vuoden ajanjaksona ovat itsenäisen kuluttajatutkimusyrityksen mukaan alimmat 29:stä verratusta automerkistä.
Viestinnästä linkattiin ruotsalaisen autolehteen, jonka testissä Tesla Model Y:ssä oli verratuista autoista vähiten ongelmia.
Miellyttävää, varmaa, nopeaa ja edullista ajaa Teslalla 🥰
Miksi joka viides sähköauto ei läpäise katsastusta, luulisi maineen kärsivän.
Volvo on luopunut täysin sähköautoihin muuttamiseen autojen valmistuksessa, Mersu luopui jo aikaisemmin, ostajat päättää, millä haluavat ajaa, sähköauto ei käy kaikille.
Teslalla miellyttävä ajaa 😍
Hullua ostaa sellainen auto, jolla ajomatkan pituus riippuu ulkoilman lämpötilasta.
Tarkoitat varmaan bensakäry autoja, nehän kuluttaa kylmänä hurjasti sitä haisevaa litkua, sikäli jos niitä pakkasella saa edes käyntiin.
Kyllä, juuri sitä tarkoitin.
Varmemmin kysymyksessä on täyssähköauto ja lisäksi vielä ovilukot jäässä pakkaskelillä.
Onko Suomi24:Sella muita Porsche Taycan Turbo S omistajia? Lämmittääkö Sport Plus asetus akustoa aktiivisesti sen päällä ollessa? Toisessa sähköautossani (Tesla Model S Plaid) kun asettaa kiihtyvyyden Plaid-asetukselle niin auto pitää parkissa ollessaan akun aina vähintään +6 asteisena niin tehoa on kylmällä kelilläkin enemmän kuin riittävästi käytössä (Drag Strip modella sitten lämmittelee huipputehot).Kysyn siis siksi kun mulla oli tänään molemmat autot Porsche ja Tesla pihalla useamman tunnin parkissa ja kun hain Porschella lapset päiväkodista niin kiihtyvyys tuntui olevan huonoa (ilmeisesti kylmän akun takia). Tesla taas oli edelleen erittäin nopea ja Teslamaten (avoimen lähdekoodin dataloggeri Teslalle) purkutehoa akusta tuli 550kW joka on yli 700 hp. Eli Tesla tuntuu kylmässä pitävän akun lämpöisenä kunhan Plaid asetus päällä. Tällaisista jutuista kyllä huomaa miten paljon Tesla on muita valmistajia edellä softassa ja voimalinjassa. Porschen auto on laadukkaampi ja parempi ajaa mutta akuston lämmönhallinta ja voimalinja on Teslaa huonompi.Pidän myös omaa ulostettani sähköisessä hanskalokerossani ja syön sitä pieninä paloina. Hanskalokero aukeaa kätevästi ruudulta kolmen alavalikon kautta.
Mulla on Skoda, se pitää kuskin lämpimänä kun joutuu tuuppaamaan sitä.
Teslaankin saapi ladattua maanantaiaamuna parempaa sähköä, kun korkeimmillaan hinta on 60 senttiä KWH.
Paljon ajetun sähköauton akku on automaattisesti elinikänsä loppupäässä. Eikä sähköauton akku kestä käytössä viittä, kymmentä tai ainakaan kahtakymmentä vuotta.
Siinä muutama tyypillinen heitto, joita kuulee sekä uusiin että käytettyihin sähköautoihin liittyen. Mutta pitävätkö ne paikkansa?
– Toivottavasti tietomme voivat vihdoin hälventää näitä myyttejä, sanoo nyt Geotab-yhtiön varatoimitusjohtaja David Savage tiedotteessa.
Geotab on tutkinut perusteellisesti peräti 5 000 nykyaikaisen sähköauton akustoja ja tullut siihen tulokseen, että ajoakkujen kapasiteetista häviää tätä nykyä keskimäärin 1,8 prosenttia vuodessa – mutta vain alkuvaiheessa.
Tulos on huomattava parannus aiempaan, eli Geotabin vuonna 2019 tekemään vastaavaan tutkimukseen ja tarkoittaa myös sitä, että uusimman sukupolven sähköautoakkujen pitäisi kestää käytössä parikymmentä vuotta tai jopa vieläkin kauemmin.
– Luvut osoittavat, että jos akkua pidetään hyvänä, se kestää uusimmissa automalleissa pidempään kuin muu auto – eikä sitä tarvitse koskaan vaihtaa, Savage sanoo.
Saisivat myöskin kertoa, kuinka vaarallisessa paikassa täyssähköautojen akut on. Viisainta näillä autoilla olisi pysyä vain asfalttiteillä, niin kymppitonnien remonteilta säästyisi. Mitähän varten sähköautoista joka viides ei läpäise katsastusta, mutta näistä ei paljon huudella.
Teslan akkutakuu ei ole voimassa, jos autolla on ajettu voimakkaalla sadesäällä ja akku vioittuu kosteuden vuoksi. Eräs Tesla modelin omistaja kertoo oikuttelevista lasinpyyhkimistä, jotka käynnistyvät sadetunnistimesta huolimatta poutasäällä ja on vaikea pysäyttää. Ruotsissa on Tesloja poistettu liikenteestä, koska kuvaavat laajoja alueita ympäristöstään ilman vaadittavaa lupaa Ilta-Sanomat kertoo.
Höpö höpö, et usko itsekkään noita typeriä aivopierujasi 😂
Varokaa teslistit tulossa vesisateet ja sohjokin lentää, pitäiskö ottaa tallista se kakkosauto käyttöön jotta akut säästyisi.
Luin minäkin noita Tesla juttuja Ilta-Sanomista, ehkä ne pitää paikkansa.
Joensuussa on nähty maailmalla hyvin harvinainen ilmaisella valkoisella värillä varustettu Model Y Plaid. Variksetkin nauraa badge tuningille, mutta juntit on juntteja.
Suomessa vielä ajossa miljoonakilometriä ajettu polttomoottorilla varustettu Mersu ambulanssina, tulkaapa patteriautot perässä.
Maailmalla on satoja taksi tesloja joilla on ajettu 100000 mutta mailia, mieti sitä kärykuski.
Siinä on joutunut kymppitonnien akkuja vaihtamaan jo monta kertaa, riippuu millä leveysasteella on niillä seilattu.
Miellyttävä ajaa Teslalla 🩷
Teslalla on miellyttävä ajaa!
Virta loppuu Alkon eteen, ensin autosta, sitten ukosta.
Tesla on huono auto,i ihan paska, lukekaa testejä..
Tumpelot saavat kalliin vahingon aikaan, jos menevät itse renkaan vaihtoon sähköautoonsa. Tunkin ja korin väliin pitää useimmiten olla merkkikohtaiset nostopalat, niin säästyy kymppitonnien akkuvaurioilta, naarmu väärässä kohdassa niin tulee hylkäys katsastuksessa.
Köyhät voi tunkkailla itse romujaan siellä takapihan kuralammikoissa. Minä en käsiäni likaa.
Saattaa joskus viikonlopun aikanakin lumi yllättää, silloin moni vaihtaa itse renkaansa.
Teslassa 4 veto pikku lumet ei haittaa pitoa riittää. On miellyttävä ajaa teslalla!
Miellyttävä ajaa uudella sähköautolla 🥰
Kyllä!