Nyt kaikki nopeasti kannattamaan aloitetta ja laitetaan hallituspuolueet vastaamaan lupauksistaan!
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/9800
Kannata aloitetta omaishoitajille
1
833
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän olisi järkevintä nostaa omaishoitajan saamaa palkkaa.
O.aushoidossa on paljon muutakin asioita kuin pelkkä verotus.
Omaishoitaja tekee työtään 24/7 ja saa palkka tästä neskimäärin 10 €/vrk. Onko sairaanhoitaja, lähihoitaja tai kotihoitaja tällä vuorokausipalkalla tuntiakaan töissä?
Miten henkilökohtainen avustaja? Hän tekee samaa työtä kuin omaishoitaja.
Osa nuorista omsishoitajista eivät saa muuta tuloa kuin tämän omaishoidontuen.
Palkasta menee vero, työttömyysvakuutusmaksu. Sairasvakuutusmaksu, KuEl maksu. Paljonko
Omsushoitajalle jää käteen näiden kaikkien kulujen jälkeen palkasta?
Omaushoitajille kuuluu 3 lakisääteistä vapaapäivää kuukaudessa, osa ei pysty pitämään yhtäkään koska ei ole intervallihoitooaikkoja hoidettaville. Lisäksi intervallihoitopaikka maksaa. Kuka normaali työssäkäyvä maksaa oman sijaisensa palkan?
Niin de kuuluu hoidettavalle. Käytännössä se kuitenkin on omaishoitaja joka maksaa.
Miksi omaishoitajan sijainen saa palkkaa muutamasta päivästä yli sen mitä omaishoitaja saa kuukaudessa?
Omsishoitajalla ei ole vuosilomaa eikä ylityökorvauksia. Hänellä ei ole työehtosopimusta.
Jos omaishoitaja on työkyvyttömyyseläkkeellä, hän saa olla varuillaan, ettei hän menetä omaa henkilökohtaista omaishoidontuen takia. Kelalla on työkyvyttömyyseläkeläisille tuloraja jota ei saa ylittää tai eläke lähtee pois. Eli jos houdettava kuolee tai joutuu laitokseen niin saako työkyvyttömyyseläkeläinen eläkkeensä noin vain takaisin? Vai alkaako sama rumba kuin ennen eläkkeelle pääsyä. Ei voi olla niin, että menettää henkilökohtaisen eläkkern sen vuoksi, että on omaishoitaja.
Entäpä kun omaishoitaja on ottanut läheisensä asumaan omaan kotiinsa, saako hän mitään asumislisää siitä kun on muuttanut asuntonsa kotisairaalaksi?
Entä kun kuljettaa houdettavaa omalla autollaan lääkärissä ym. asioilla. Voin vastata Ei saa.
Kun omaishoidontuesta maksetaan veroa, kerryttää se muutamalla eurolla työeläkettä joka jää todella pieneksi verrattuna oikeaan palkansaahan työeläkkeeseen.
Eli omaishoidontukeen kunnollinen korotus
Ettei omaushoitaja ome koko elämäänsä taloudellisessa ahdingossa.
Verotus on pieni murhe kunhan huomaa sen, että omaishoidontukeen saa oman verokortin jossa verotetaan vain sitä tuloa mitä saa omaishoidosta.
Verotus on aika pieni epäkohta omaishoidontuessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2110845- 408097
- 1235211
- 693538
- 1123538
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi343498- 613390
- 333137
- 532474
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak341976