Mies ja kirjoitetaan isolla ämmällä.
Toivon hänelle parasta ja etten olisi ollut riesaksi,ja vaivoiksi. Joskus vaan joku ihminen on niin mielenkiintoinen, että haluaisi tietää kaiken hänestä. Menee ihon alle ns. ei sinne ennen kukaan ole mennyt. Annan nyt rauhan tälle asialle:) 😘yritän kuitenkin🤐😥
Toivon hänelle parasta ja etten olisi ollut riesaksi,ja vaivoiksi. Joskus vaan joku ihminen on niin mielenkiintoinen, että haluaisi tietää kaiken hänestä. Menee ihon alle ns. ei sinne ennen kukaan ole mennyt. Annan nyt rauhan tälle asialle:) 😘yritän kuitenkin🤐😥
Vastaukset 42
Vanhimmat
Mä oon varmasti aika omituinen.
En ole ikinä halunnut tietää kaikkea jostain ihmisestä.
Oon aina ajatellu et asiat selvii ja saan ne jutut tietää jos tarvii sitä tietoo.
Ei saivartelua tarvita. Kannattaa harjoitella tulkitsemaan kirjoituksia ja niiden merkityksiä vähemmän kirjaimellisesti.
Sivusta
Ei toi ole saivartelua, normi kommentti. Jotkut ottaa täällä mitä itselle joku ketjuissa sanonut ja pistelee ne heti eteenpäin muille
Tuntematon vastasi minulle jotain, siinä on kyllä draaman aineksia kerrakseen. Sivusta.
Olen täysin samaa mieltä aloittajan kanssa. Joskus joku yllättäen menee niin ihon alle (ja sydämeenkin), ettei se anna rauhaa, vaikka miten yrittäisi järjellä ajatella...
Kuin pienet näkymättömät säikeet olisivat juuttuneet välillemme... tai sitten minulla on vaan sairaan vilkas mielikuvitus, mutta siltä se tuntuu yhä, vaikkei ole nähty pitkään aikaan.
Kyllä ne haavat yleensä laastarilla paranee. Kun ripii vielä laastarin irti niin se on siinä.
Kaikki asiat kun ei ikinä selviä. Kun ihminen viisastuu huomaa olevansa vain tyhmempi.
Aina riittää opittavaa. Itse pitää aina kkuitenkin pärjätä. Olet itse vastuussa siitä et oletks onnellinen ja tyytyväinen elämään.
Siltä tuntuu.
Totta, että paljon itse vastuussa mikäli teet vääriä valintoja elämässä ne virheet voi vaikuttaa loppu elämän samoin, kuin ne hyvät valinnat.
Ei se mielikuvituksesta johdu.
ja sydämeen on mennyt varmaan iäksi
Vaan mistä sitten?
Vaan mistä? Niin sitä olen miettinyt haluisinpa niin tietää.
Usko, toivo ja rakkaus.
Niihin uskon kyllä
olet ainoa kaverini, tässä, paikassa jossa olen,
ei, minulle tullut elämäni varrella paljon kavereita,
ainoastaan paljon pottuilijoita, kun, muistelen elämääni, suuremmaksi osaksi,
joten, asiat voisivat olla uskomattoman paljon huonommin maailmassa,
sinun pitäisi olla onnellinen että asiat ovat näinkin hyvin Suomessa,
ja, Maailmassa,
joten, unohda murheet ja surut,
vaan, ole iloinen, että olemme tässä ja nyt, KOKO SUOMI,
ja, olkaamme kaikki iloisia, ja, minä olen ihan rehellisesti sanottuna
iloinen,
joten, pyydän ja toivon,
että, sinä olisi myös iloinen ja iloisella tuulella,
Sillä, asiat, voisivat olla maailmassa ja Suomessa,
uskomattoman paljon huonommin,
ja, elämäni voisi olla paljon huonommin,
elämäni voisi, olla lukemattomasti huonommin,
joten, olkaamme iloisia, että elämäni on näinkin hyvää,
ja, sinun elämäsi on toivottavasti myöskin hyvää,
ja, olkaamme vain iloisia, KOKO, Suomen puolesta,
ja, sinusta ei ole riesaa tai harmia,
olet ainoa kaverini tässä paikassa,
kun, lukemattomia, muita en kiinnosta,
lukemattomia, muita kiinnostaa vain tyhmyys,
ja, ei seurani,
ja, siten tyhmyys on aina heidän seuranaan,
ja, minulla viisaus ja älykkyys aina seurana,
sillä, monesti elämä maailmassa ei vaadi kuin yhden hyvän kaverin,
jolla, on kuuluisaa Maalaisjärkeä,
kun, lukemattomilla muilla ihmisillä, se, vain, puuttuu aivan täysin,
=/
=)
N
Ne pottuilijat on sellasia jotka valitsee kilttejä maalitaulukseen. Kylmän ja kovan näköinen tuskin saa pottuilua osakseen. Pottuilijalla on paha olla. Ystävänpäivä on oikeastaan aika p-mäinen päivä niille joilla ei ole ystäviä. Tiedän muutamia joiden sydänten hippusia olen nyt keräillyt, liimaillut ja paikkaillut ja rakastan tehdä niin. Olenkin jo elänyt aika kauan on elämä silti ylläreitä täynnä. Ne "ystävät" pari jotka itse kutsuneet itseänsä ystäviksi toitottaneet turuilla ja toreilla ovat yhtäkkiä kääntäneet selkänsä. Syytä en ole keksinyt muuta, kuin että olen löytänyt jotain ihanaa niin siinä uskon olevan syy tähän takinkääntöön. Tosin se ihana näyttää ulospäin vaan siltä, että se on totta, mutta ihan sama. Sen ihanan lisäksi on tullut parikolme ystävää nuoruudesta takaisin kun elämä oli välillä heitellyt meitä muualle. No sellasia ystäviä on jotka ovat ihan aidosti iloisia puolestasi ja tukee kun surua. Aitoja joten ne menneet sai mennäkin en kaipaa enää. Ystävyydelle voi antaa mahdollisuuden ei ole iästä kiinni Niinpä löytyi vielä yksi ihana uusi💗Aitoa iloa elämääsi nyt ja aina 💗
Kiitos tulin hyvälle tuulelle!
Mutta ei kannata roikkua palstalla liikaa. Täällä tulee myös pahalle tuulelle. Suotta.
Tänne jää koukkuun, vaikka täällä tosiaan välillä sellasta tekstiä, että parempi olis olla muualla. On mulla muutakin en olis tänne muuten, mutta näin ohimennen yhden viestin… kuten niin moni muukin.
Kylmää kuumaa kylmää kuumaa, sellaista edestakaisin sahaamista se varmasti noin toimien on. Vähintään yhtä monta negatiivista kommenttia löytyy siinä missä näitä positiivisiakin. Se on valintakysymys kummalla itseään ravitsee.
Minulla samanlainen tilanne täällä. Ymmärrän niiiin hyvin.
Voithan sinä yrittää... saa nähä onnistuuko... 😉
En usko, että onnistuu.
Monet tuntuvat olevan kiinnostuneita muista mutta jättävät omaan itseen tutustumisen puolitiehen. Vai onko se toinen siihenkin sitten tosiaan tarpeellinen jos ei välttämätön. Näin kai sanotaan. Ja että on pohjimmiltaan kiinnostunut oikeastaan lähinnä siitä mitä toinen itsestä saa kaivettua esiin sinne ihon alle päästyään. Onko se itsekästä, no ehkä vastapalvelus jos kumpikin aktiivinen.
Miten tunnistat viisauden?
Se on selvää, että kirjoitustavastakin voi päätellä edes jonkin verran. Mutta miten livessä?
T. mä
No ensinnäkin jo koko olemuksesta, kommenteista, puheista jne. on paljon esimerkkejä joista voi päätellä, vaikka ei tunne niinkään.
Niin livessä no voi saada käsityksen esim. hieno ura, kommentteja yms hms. Voi olla samoja tuttuja joilta kuullut joskus jotain hienoa vaan.
Käytöksestä.
Ehkä olisit voinut jutella hänelle suoraan. Siitä olisi varmasti tullut hyvä mieli teille molemmille. Tsempit!
Kirjoitat niin selvästi omasta ns viisaudestasi mies, in se muuten kumma kun noin yliöveriä kirjoitustapaa ei haluta tunnistaa noin päin, mutta jos jotain naista kehutaan ihan uskottavallakin tavalla, niin on helvetti irti😂
Ehkä joku nainen kirjoittaa samasta miehestä.
Bua hah hah haa. Eli haluat luoda mielikuvaa, että puoli suomea kirjoittaa samasta miehestä eli sinusta? Eiköhän se näillä harhanutuilla mene niin päin, että yksi kirjoittaa kaikille miehille tutuille, tuntemattomille jne. Säälittävä farssi.
Todennaköisempää, kuin se, että joku jaksaisi kirjoittaa itsestään toisessa persoonassa.
Haastaisin sut palstaistujaisiin, niin näkisit, miten naurettavan vainoharhainen olet.
Niinpä tietenkin…🤦♀️
Älä vain anna periksi nainen. Taistele!
Tsemppia hei
Ei sitä varsinaisesti viisastu mutta on oppinut jotakin? Päässä liikkuu ja asiat käyvät tutunoloisiksi. Jonkin verran kykenee ennustamaan tapahtumaketjuja ja on käsistä kätevämpi kitara soi paremmin jne.
Jptkin asiat eivät yllätä enää harmistuu toistosta uutisista kommenteista kun ovat päivänselviä asioita joita ei pitäisi jankuttaa korkeassa asemassa olevien. Miksi näin? Ehkä pitääkin.
sama se onko korkea asema kuka täällä pystyy tunnistamaan asemat? ei paljoa kukaan jos on ip,nsä suojanut
Noin just noin, pidä toi noin just noin..
Pieni mies isolla ämmällä saa olla varovainen puheissaan ja teoissaan ettei suututa tätä, sillä muutenhan siinä käy pikku miehelle kalpaten!